Agjencia amerikane e hapėsirės, NASA, pėrplasi dy raketa nė Hėnė pėr tė parė nėse atje ka ujė. Por imazhet e pritura nga pėrplasja nuk u materializuan.
NASA drejtoi njė raketė sot nė njė krater nė polin jugor tė Hėnės dhe disa minuta mė vonė njė sondė qė do tė fotografonte pėrplasjen dhe do tė mblidhte mbetje.

Inxhinierėt e NASA-s besojnė se pėrplasja krijoi njė re tė madhe pluhuri hėnor tė paktėn 10 kilometra mbi sipėrfaqe. Megjithatė fotografitė e impaktit nuk janė bėrė publike siē u premtua nga NASA. Zyrtarėt thane se po punojnė pėr gjetjen e tyre.

NASA tha se me gjithė mungesėn e imazheve, tė dyja operacionet ishin tė suksesshme.