Ministria shpėrndan nga 5 kopje pėr tė eliminuar gabimet

Formulari A2 i lėndėve me zgjedhje do tė jetė qė sot nė shkollat e kryeqytetit dhe ato pranė tij. Nė rrethet e largėta formulari mbėrrin gjatė ditės sė
nesėrme. Burime konfidenciale nė Ministrinė e Arsimit bėnė tė ditur se "maturantėt do tė praktikohen pėr mėnyrėn e plotėsimit *tė tij". Nuk duhet * bėrė asnjė gabim, pasi formulari A2 ėshtė unik. Pėr kėtė, mėsuesit kujdestarė tė viteve tė katėrta do ta fotokopjojnė disa herė atė, nė mėnyrė *ė tė rinjtė tė bėjnė prova se si plotėsohet ky formular. Me anė tė tij bėhet regjistrimi i tė rinjve nė konkursin e shkollės sė lartė. Formulari A2 i *ėrmban tė gjitha degėt e tė gjitha universiteteve publike nė vend. Ato kanė pėrkarshi nga njė numėr. Numrat vendosen nė njė tabelė qė gjendet nė formular.
Ministria e Arsimit *siguron se "maturantėt do tė marrin tė gjitha udhėzimet pėr tė mos u skualifikuar". Te tė rinjtė ekziston frika e gabimit njerėzor, i cili ėshtė nė njė farė mėnyre fatal pėr ta, *pasi i privon nga pjesėmarrja nė konkursin e shkollės sė lartė. Ėshtė pikėrisht ky formular, i cili i ka tė renditura tė gjitha degėt dhe ku kandidatėt pėr studentė duhet tė zgjedhin 10 prej tyre. Por, nėse njė shenjė gjendet aty pėrpos ato *ė lejuara, ata skualifikohen. Por, sipas burimeve tė MASH-it, pėr tė eliminuar gabimet e mundshme pėr tė gjithė maturantėt do tė ketė nga 5 *opje tė formularit. Aty tė rinjtė do tė praktikohen pėr mėnyrėn se si do ta plotėsojnė kėtė formular. Proces ky qė do tė kryhet nga ēdo minues *ujdestar i viteve tė katėrta tė shkollave tė mesme. Formulari nga dita e sotme do tė jetė tė shkolla. Fillimisht do tė shpėrndahen vetėm kopjet *he nė fund formulari origjinal. Maturantėt qė konkurrojnė pėr nė shkollė tė lartė kanė plot 20 ditė kohė pėr tė plotėsuar dhe pėr tė dorėzuar nė * hkolla kėtė formular. Ndryshe nga vitet e tjera, tė dhėnat qė formulari A2 pėrmban lexohen nga lexuesi optik. Dhe pikėrisht mbi kėto tė dhėna do tė bėhet edhe pėrzgjedhja e tė rinjve *fitues tė shkollave tė larta. Pas plotėsimit, formularėt e rreth 32 mijė vetave dėrgohen nė qendrėn e vlerėsimit tė nxėnėsve. Aty pėrpunohet *informacioni dhe pas konkursit tė 7 korrikut rezultati i provimit do tė puthitet me tė dhėnat e formularit A2. I gjithė ky *proces kryhet nė mėnyrė elektronike, pra nga njė software i posaēėm dhe jo nga dora e njeriut. Kjo pėr tė shmangur abuzimet e mundshme. *Kėshtu, nė formularin A2, ku gjenden tė renditura njėra pastjetrės 100 degė tė universiteteve *tona publike, secila nėn siglėn e universitetit pėrkatės, kandidati *duhet tė zgjedhė 10 prej tyre ku dėshiron tė studiojė. Duhet theksuar se renditja kryhet sipas njė rendi zbritės, i cili diktohet nga dėshira. Kėshtu, nėse njė i ri ka si degė primare Mjekėsinė, duhet t‘i vendosė asaj shenjėn pėrkatėse nė tabelėn qė gjenden nė formular. Tė njėjtėn rrugė duhet tė ndjekė pėr degėn e dytė e kėshtu me radhė deri tek 10. Pikėrisht mbi kėto tėdhėna, Ministria e Arsimit do *tė vendosė se ku do tė studiojė secilinga maturantėt. Natyrisht, kjo nė *varėsi tė pikėve qė kanė marrė. Pas pėrfundimit tė konkursit
do tė shpallet tavani dhe dyshemeja e pikėve pėr secilėn degė. Pėr shembull, nėse kandidati kamarrė 100 pikė dhe dyshemeja e *pikėve pėr tė hyrė nė Mjekėsi ėshtė 120, ai automatikisht klasifikohet si fitues te dega e dytė qė ka shėnuar nė formularin A2. Ndėrsanjė kandidat tjetėr qė *ka mė pak *pikė, te dega e tretė qė ai ka zgjedhur. Kjo praktikė do tė ndiqetpėr afro 32 mijė konkurrues pėr shkollė *tė lartė, duke i ēuar ata nė njė degė nė Tiranė apo nė rrethe, nė varėsi tė pikėve qė kanė marrė. Siē edhe mund tė kuptohet nga eksperiencae viteve tė shkuara, lufta
mė e madhe bėhet pėr tė fituar njė degė nė Universitetin e Tiranės dhe atė Politeknik. Ndėrsa universitetet e tjera kanė rezultuar gjithnjė
si mė pak tė preferuara nga tė *rinjtė, ndaj ato mund tė fitohen edhe me pak pikė. Kėshtu, gjatė pėrzgjedhjeve tė degėve dhe
plotėsimit tė formularit A2, kandidatėt duhet tė zgjedhin edhe degė tė universiteteve nė rrethe, pėr tė fituar njė shkollė tė lartė, edhe
nėse ata nuk dalin me rezultatin e pritur nė provimin e datės 7 korrik tė lėndėve me zgjedhje.

kujdes !!! te drejtat jane te gazetes shqip... eshte marr vetem per te informuar dhe ndihmuar maturantet shqiptar