Shkencėtarėt e panė njė shpėrthim nga lashtėsia


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Shkencėtarėt e panė njė shpėrthim nga lashtėsia

  Receta Gatimi
  Astronomėt kanė parė shpėrthimin mė tė vjetėr deri mė sot, qė ka ndodhur 13 miliardė vjet mė parė, pak pas lindjes sė universit.
  Astronomėt gjurmuan rrezet gama tė shpėrthimit tė quajtur GRB 090423 pėr ta parė dritėn nga ylli masiv qė u shua 630 milionė vjet pas Shpėrthimit tė Madh, i cili e paraqet lindjen e universit, shkruan revista shkencore “Natyra”.

  Vdekja e yllit ka qenė mjaft e ndritshme pėr t’i ndriēuar madje edhe galaksitė, dhe do t’u ndihmojė shkencėtarėve tė kuptojnė se ēfarė ka ndodhur nė ditėt e para tė universit.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ishalla e gjejne, keshtu me shuan kuriozitetin. Dhe pse ka akoma shume "mistere" qe rrethojne token.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  ishalla e gjejne se u bera kurjoz

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e mistir
  Anėtarėsimi
  Mar 2008
  Postime
  90
  Reputacioni
  12
  shume interesante.eshte nje fakt qe tregon se shume nga yjet qe shikojme nuk ekzistojne sot, dhe do zhduken nga horizonti me radhe sipas largesis qe kane

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shkencėtarėt nė gjueti tė planetit tė stėrmadh
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-02-2011, 04:49 PM
 2. Shkencetaret: Mund te vdesesh nga dashuria
  Nga ulkina nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2011, 03:53 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-10-2009, 05:48 PM
 4. Sateliti i Saturnit “perplas” shkencetaret
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-06-2009, 07:32 PM
 5. Greqi, shperthim ne qender te Athines
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 01:18 PM