Kledi Kadiu, i cili ka arritur suksese tė mėdha nė Itali, nė njė intervistė pėr "Albania News", ka thėnė se i pėlqen fakti qė e thėrrasin ‘balerini shqiptar’, porse do tė dėshironte mė shumė qė shqiptarėt nė Evropė tė pėrmendeshin pėr tė mirė dhe jo vetėm ‘nė kronikėn e zezė’.
“Ėshtė e vėrtetė dhe mė bėjnė tė ndihem mirė, kur dėgjoj tė thonė gjithmonė, ‘balerini shqiptar Kledi, ose ‘balerina shqiptare Ambeta, pasi kronika e zezė, ėshtė e bombarduar me lajme negative, qė kanė si protagonist njė tė huaj, zakonisht rumun, por disa vite mė parė, nė vend tė rumunėve ishim ne”.

“Edhe tani, shpesh ndodhin episode tė pakėndshme. Mund tė them vetėm qė njė njeri negativ, mbetet i tillė, pėrtej faktit qė mund tė ketė njė pasaportė shqiptare, italiane, rumune etj”.

“Duhet tė dėnohet kush bėn krim, pėr tė vėnė nė kontroll ata qė janė sipas rregullave. Pėr sa i pėrket eksperiencės time, dhe se si erdha nė Itali, ėshtė diēka, qė sigurisht, jo tė gjithė, do ishin tė zotė ta pėrballonin, dhe kjo ėshtė njė pėrgjigje dhe pak ironike, kur herė pas here thuhet pėr zili, apo xhelozi”.