Gurėt qė rrokullisen nė shkretėtirė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Gurėt qė rrokullisen nė shkretėtirė

  Receta Gatimi
  Disa gurė qė rrokullisėn nėpėr shkretėtirė kanė intriguar shkencėtarėt nga vende tė ndryshme tė botės.
  Nė njė vend me qetėsi absolute, ku temperatura arrin 50 gradė Celsius, nė Luginėn e vdekjes tė Kalifornisė, kėta gurė/shkėmbinj rrokullisen pa ndihmėn e askujt.

  Gurėt, qė peshojnė edhe mbi 100 kg, gjatė njė viti rrokullisen deri nė 350 metra.

  Shkencėtarėt besojnė se bėhet fjalė pėr ndonjė fenomen tė shkaktuar nga ndikimet atmosferike.

  Sipas tyre, erėrat qė nganjėherė arrijnė shpejtėsinė deri nė 145 km/h, dhe shtresa e akullit qė formohet natėn mbi rėrė, sikur edhe lagėshtia e natės, mundėsojnė lėvizjen e kėtyre gurėve.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  interesante aurel

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Guret ne veshka, shkaktaret dhe mjekimi
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-05-2012, 11:41 AM
 2. Mbrekulli ne Shkretetire
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2010, 03:06 AM
 3. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-04-2010, 07:08 PM
 4. Oksigjenin ne Hene mund ta prodhojne guret
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-08-2009, 03:25 PM
 5. “Tė vėrtetat” e “tė gabuarat” pėr gurėt nė veshka
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2008, 03:46 AM