Alienėt janė nė mesin tonė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Alienėt janė nė mesin tonė

  Receta Gatimi
  Jashtėtokėsorėt qė njė kohė tė gjatė jetojnė nė Tokė, thonė shkencėtarėt bullgarė, tė cilėt pohojnė se kanė vendosur kontakt me alienėt.
  Shkencėtarėt bullgarė nga Instituti pėr Kėrkimet nė Gjithėsi thonė se janė duke punuar nė deshifrimin e njė grupi kompleks tė simboleve – duke shtuar se jashtėtokėsorėt momentalisht janė duke u pėrgjigjur nė rreth 30 pyetje tė cilat ata ua kanė parashtruar atyre.

  Kėtė hulumtim e ka pohuar edhe Lacezar Filipov, zv/drejtor i Institutit pranė Akademisė sė Shkencave tė Bullgarisė. Ai ka thėnė se ata janė duke i analizuar rreth 150 gjurmė nė tė korrat qė janė gjetur nė mbarė botėn – pėr tė cilat mendohet se sjellin pėrgjigje nė pyetjet e parashtruara.

  “Jashtėtokėsorėt gjenden kudo rreth nesh dhe na vėzhgojnė gjatė gjithė kohės. Nuk kanė disponim armiqėsor, por dėshirojnė tė na ndihmojnė. Megjithatė, ne ende nuk kemi pėrparuar mjaftueshėm pėr tė vėnė kontakte me ta”, ka thėnė Filipov pėr mediat bullgare.

  Ai ka thėnė se edhe Selia e Shenjtė ėshtė pajtuar me konstatimet se alienėt ekzistojnė – ndėrsa thotė se njerėzit kurrė nuk do tė vėnė kontakt me jashtėtokėsoret nėpėrmjet radio-valėve, por me fuqinė e trurit.

  “Sigurisht se njerėzit do tė vendosin kontakte me jashtėtokėsorėt pas 15 vjetėsh. Ata nė fakt, janė shumė kritik ndaj veprimeve tė pamoralshme tė njerėzve, dhe kėtu bėhet fjalė pėr qasjen e njerėzve ndaj proceseve natyrore”, ka thėnė ai.

  Raporti pėr “punėn shkencore” tė Institutit bullgar – i cili merret me kontakte me alienė – ėshtė gjetur nė thumb tė kritikave tė opinionit bullgar, i cili kėrkon reforma dhe ndryshime brenda kėtij instituti.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  ...mos ka edhe nonje ketu ne forum

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po do kete
  pse jo

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  hapni syt mir

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e eljoplaku
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  sa frik..........po na cenojn privatesin ata shejtaner

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  mos me vijne te shpija kam frike ė?

 7. #7
  i/e rregjistruar Maska e Ambri
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  me sa di edhe une besoj se egzistojne, madje bashkejetojne me ne ne toke , dhe besoj se vendodhja e tyre eshte nen toke . Persa i perket misionit te tyre paqesor apo armiqesor kje eshte ne ?........pasi disa gjurme te disa kafsheve ku jane gjetur ne Usa ne te cilen shikohen qarte veprime te jashtokesoreve me disa teknologji te cilat sot akoma nuk perdoren (eshte fjala per menyren e prerjes pa derdhur gjak ) apo dhe te denocimemeve te shumta te njerezve qe shpesh tregojne per rrembime nga ana e tyre , ve ne dyshim edhe misionin e tyre paqesor?!

 8. #8
  i/e rregjistruar 10% Maska e Enigmatiku
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  11
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Aljenet jane si puna e Zoti-t , thjeshte fantzi

  Nese do ekzistonin , do ti shihnim...

 9. #9
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Me fal qe po ju pyes ju nuk besoni ne Zot sepse jeni shprehur Fantazi ?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Itali, gruaja tregon se si bėri 20 fėmijė me alienėt
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-08-2011, 12:14 AM
 2. Do t'i takojmė alienėt nė vitin 2031
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 21-07-2011, 04:51 PM
 3. Automjetet qė “komunikojnė” sė shpejti nė mesin tonė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-02-2011, 09:57 PM
 4. Dua edhe un te jem ne mesin tuja...
  Nga Erinaa nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 26-06-2010, 03:58 PM
 5. Alienėt ekzistojnė, por NASA i fsheh ata
  Nga Negativ nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-03-2009, 08:08 PM