Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha deklaroi tė premten se gruaja shqiptare ėshtė dhunuar pėr gjatė shekujve, duke vlerėsuar se dhuna nė familje ėshtė njė problem serioz nė vendin tonė.
Kreu i qeverisė tha se nuk ka qėndrim ndaj dhunės nė familje, ndėrsa ka kėrkuar nga shoqėria qė tė reagojė ndaj kėtij fenomeni.

“Nė tėrėsi shoqėria duhet tė ndėshkojė, tė pėrēmojė modelet e dhunės familjare. Ky ėshtė njė kusht pėr ēdo shoqėri tė qytetėruar”, theksoi Berisha gjatė njė konference kundėr dhunės ndaj grave. Ai kėrkoi luftė pėr ndalimin e kėsaj situate si dhe tė ndėshkohen autorėt.

Mė tej, Berisha tha se nuk ka ligje pėr dėnime mė tė rrepta kundėr dhunuesve, ndėrsa ka shtuar se ndaj njė ēėshtjeje tė tillė madhore. “Dhuna nuk luftohet duke u fshehur. Skamja nėna e tė gjitha problemeve. Bashkėshortet nuk janė skllave”, theksoi Berisha.