Studimi i ri tregon se nuk ka lidhje midis celularit dhe kancerit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Studimi i ri tregon se nuk ka lidhje midis celularit dhe kancerit

  Receta Gatimi  Njė studim i ri ka hedhur akoma mė shumė dyshime nė debatin e vjetėr mbi rrezikshmėrinė apo jo tė pėrdorimit tė shpeshtė tė celularit.
  Megjithėse shkencėtarėt kanė deklaruar se rezultatet nuk janė pėrfundimtare, ideja kryesore e hedhur nga ky studim ėshtė se rastet e sėmundjeve janė shumė tė palidhura me pėrdorimin. Rezultatet janė publikuar nė Journal of the National Cancer Institute nga disa shkencėtarė Skandinavė dhe tregon se nuk ka asnjė lidhje midis pėrdorimit tė celularit dhe pėrqindjes sė tumoreve tė trurit.

  Studimi pėrfshinte tė dhėna nga regjistrat kombėtarė tė kancerit nė Danimarkė, Finlandė, Norvegji dhe Suedi dhe pėrfshinte periudhėn e gjerė kohore midis viteve 1974-2003.

  Por ky studim gjithashtu ėshtė kritikuar pėr arsye se periudha e studimit nuk ėshtė e mjaftueshme, apo mė saktėsisht, periudha e ndikimit tė celularėve. Gjithashtu studimi merr nė shqyrtim vetėm tė dhėnat egzistuese mbi pacientėt e sėmurė.


 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  kush e ka bo ket studimin nokia apo eriksoni??

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  samsungu rezik

 4. #4
  gjepuraa...gjithkush ben studime sipas interesit te vet

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  kush e sdudioji klinton

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e asdreni
  Anėtarėsimi
  Dec 2009
  Postime
  21
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  po kjo vlen per ti friguar femijet qe te mos lakmojn ti perdorin tel. shpesh si prinderit e vet.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pasojat e pėrdorimit tė celularit
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-03-2011, 11:24 PM
 2. Si tė zgjasni jetėn e baterisė sė celularit tuaj
  Nga gjendar nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 29-01-2011, 04:58 PM
 3. Fotografitė e para tė celularit nga Google
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2009, 03:53 PM
 4. Sporti i ri: hedhja e celularit
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 07:14 AM
 5. Ndrysho ikonat e celularit Nokia
  Nga ReniX nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-04-2009, 01:31 AM