Kėngėtarja nga Maqedonia, Altuna Sejdiu, ka pėrjetuar ditėt mė tė vėshtira tė jetės sė saj, pasi qė njė mjek nė Tiranė ‘e kishte diagnostikuar me kancer’.
Kėngėtarja nuk ishte ndier mirė dhe ėshtė paraqitur te mjeku, i cili pas analizave tė bėra i ka thėnė kėngėtares sė po vuante nga kanceri nė fazėn e pėrfundimtare, ndėrsa i kishin mbetur vetėm edhe disa muaj jetė.

E vėrteta ėshtė se rezultatet janė ngatėrruar me njė pacientė 83- vjeēare, me tė njėjtin emėr, e cila ka arritur nė spital nė tė njėjtin moment me kėngėtaren.

Pas analizave tė bėra nė Shkup, Tuna ka kuptuar se ishte njė gabim i mjekėve nė Shqipėri dhe ka vendosur tė bėjė padi, ashtu qė tė mos i pėrsėritet dikujt tjetėr njė ankth i tillė.

“Kur mė treguan lajmin isha nė shok, me tė vėrtetė kisha dhimbje, nuk mė besohej, por nė njė mėnyrė e pranova situatėn... E gjithė bota pėrmbyset mbi mua. U ktheva nė Shkup dhe pėr fat tė mirė vajza e xhaxhait mė detyroi tė vizitohesha pėrsėri. Ndoshta dhe unė do ta bėja tė njėjtėn gjė por pak mė vonė. E kam fshehur nga tė gjithė, isha nervoze dhe nė depresion”.

“Do bėj padi kundėr spitalit sepse mendoj qė mė kanė shkurtuar jetėn pėr disa vjet. Ekipi mjekėsor dhe spitali nuk mund tė bėjnė kėto lloj gabimesh dhe tė japin informacione tė gabuara, dhe ēka ėshtė mė tragjike, kur isha me avokatin tim nė konsultime atje mė thanė: ‘Po, por ky nuk ėshtė gabimi i parė qė bėjmė’”.

“Ėshtė pozitive pasi kuptova disa gjėra qė ndoshta nuk i kam kuptuar asnjėherė dhe mendoja gjėra qė nuk i kam menduar asnjėherė. Jap fjalėn se do tė organizoj koncert humanitar dhe shumė tė veēantė ēdo vit dhe tė gjitha tė hollat e mbledhura do u jepen personave qė vuajnė nga kanceri”, citohet Tuna nga Panorama Plus.