Ne 15 janar, eklipsi me i gjate i mijevjecarit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Ne 15 janar, eklipsi me i gjate i mijevjecarit

  Receta Gatimi  Eklipsi me i gjate i mijevjecarit te trete do te ndodhe diten e premte ne 15 janar dhe do te zgjase plot 11 minuta e 8 sekonda.

  Ky eklips do shfaqet i plote ne gjithe Oqeanin Indian dhe sipas eksperteve, per te gjetur nje eklips me te gjate, njerezimi duhet te prese vitin e larget 3043. Per fat te keq, ky nuk do te jete nje eklips total pasi Hena nuk do erresoje plotesisht Diellin dhe duke u pare nga Toka, Hena do duket pak me e vogel se ylli jone.

  E vecanta e ketij eklipsi eshte se Hena do ndjeke per nje kohe me te gjate trajektoren e Diellit dhe mbi te gjitha do kaloje ne mes si nje unaze zjarri rreth nje rrethi te zi. Ne vendin tone por edhe me gjere ne gjithe rajonin tone, per fat te keq ky eklips do jete gati i padukshem. Vendi nga ku mund te shihet me mire eklipsi do jene Maldivet dhe ne vecanti kryeqyteti Male ku unaza e zjarrit perreth Henes do zgjase 10 minuta e 45 sekonda.

  Kete fenomen do ta shijojne edhe India e Sri Lanka, ndersa me pas do udhetoje edhe ne Uganda, Kenia, Somali, Myanmar etj. Ne 3 ore e 45 minuta, eklipsi do pershkoje rreth 12.900 km. Ky do te jete eklipsi i 141-te i ciklit te Sarosit, i cili nisi ne 19 maj te vitit 1613 dhe qe do te perfundoje ne 13 qershor 2857.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Sa keq qe nuk mund ta shohim

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Vertet keq qe nuk mund ta shikojm, pasi ai qe ndodhi me 31 ishte kohe sh e keqe dhe nuk u duk gje.

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  me te vertet shum keq

 5. #5
  erbLHosting 20% Maska e B|1n1
  Anėtarėsimi
  Jun 2007
  Vendndodhja
  Kut duu
  Postime
  248
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  :L Ku ske ka na bre ... :S

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Eklipsi henes me 15 Qeshor
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 01-07-2011, 10:29 PM
 2. Acer Iconia nė janar
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-12-2010, 02:40 PM
 3. Eklipsi me i madh i shekullit, neser ne Azi
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 09:16 PM
 4. Eklipsi Total i Diellit me 1 Gusht
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-07-2008, 07:28 PM
 5. Eklipsi Hėnės - Mars 2007
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 01:52 PM