Receta Gatimi

Formula 1 2007


Temė e Mbyllur
Faqja 4 nga 4 FillimiFillimi 1234
Rezultatet nga 61 deri tek 75 prej 75
 1. #61
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007
 2. #62
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007
 3. #63
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007


 4. #64
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007


 5. #65
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007
  Pilotet

  1. L. Hamilton 97
  2. F. Alonso 95
  3. K. Räikkönen 84
  4. F. Massa 77
  5. * * * N. Heidfeld 56
  6. R. Kubica 33
  7. H. Kovalainen 22
  8. G. Fisichella 17
  9. N. Rosberg 15
  10. A. Wurz 13
  11. M. Webber 10
  12. D. Coulthard 8
  13. J. Trulli 7
  14. R. Schumacher 5
  15. T. Sato 4
  16. J. Button 2
  17. S. Vettel 1
  18. R. Barrichello 0
  19. S. Speed 0
  20. A. Davidson 0
  21. V. Liuzzi * * * 0
  22. A. Sutil 0
  23. C. Albers 0
  24. S. Yamamoto 0
  25. M. Winkelhock 0

  Makinat

  1. Ferrari 161
  2. BMW 90
  3. Renault 39
  4. Williams 28
  5. Red Bull 18
  6. Toyota 12
  7. Super Aguri 4
  8. Honda 2
  9. Toro Rosso 0
  10. Spyker 0
  11. McLaren 0

  Grand Prix Calendar

  18 Mar. Australia, Melbourne *
  08 Apr. Malaysia, Sepang *
  15 Apr. Bahrain, Sakhir *
  13 May Spain, Barcelona *
  27 May Monaco, Monte Carlo *
  10 Jun. Canada, Montreal *
  17 Jun. United States, Indianapolis *
  01 Jul. France, Magny-Cours *
  08 Jul. Great Britain, Silverstone circuit *
  22 Jul. Europe, Nürburgring *
  05 Aug. Hungary, Hungaroring *
  26 Aug. Turkey, Istanbul park *
  09 Sep. Italy, Monza *
  16 Sep. Belgium, Spa Francorchamps *
  30 Sep. Japan, Fuji *
  07 Oct. China, Shanghai *
  21 Oct. Brazil, Sao Paulo *

 6. #66
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007


 7. #67
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007
 8. #68
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007

  Ēmimi i Kinės, Hemilton nė pole

  Luis Hemilton arriti “pole position” nė Ēmimin e Madh tė Kinės nė cirkuitin e Shangait (1’35’’90. Pėr Hemiltonin bėhet fjalė pėr “pole”-n e gjashtė tė kėtij sezoni, njė rekord pėr pilotin e ri. Skuderia Ferrari me dy pilotėt e tij zuri respektivisht vendin e dytė (Hakinen) dhe tė tretė (Masa). Kampioni i botės nė fuqi, spanjolli Fernando Alonso u rendit i katėrti. Nė rreshtin e tetė do tė nisen Devid Koultahard (Red Bull) dhe Ralf Shumaker (Tojota). Nga italianėt: Luici (i 11-ti), Truli (13) dhe Fizikela me Reno i 18-ti.

  FRIKA – Piloti britanik nuk e fshehu faktin se i trembej njė penalizimi nga Federata Ndėrkombėtare e Automobilizimit. “Mendova se do tė arrinte njė penalizim, por u mor njė vendim i mirė nga ana e federatės”, - tha lideri i kampionatit botėror nė lidhje me vendimin e FIA-s pas episodit nė cirkuitin e Fuxhit nė Japoni. “Jam i kėnaqur pėr rezultatin, - shtoi britaniku, - tashmė pres vetėm pėrfundimin e garės zyrtare”.

  ADIOS – Me 12 pikė larg dhe me njė vend tė katėrt nė nisjen nė Shangai, kampioni spanjoll Fernando Alonso tashmė nuk ka asnjė dyshim se e ka humbur betejėn pėr tė fituar titullin e tretė. “Pėr kėtė botėror nuk mendoj mė, vendimi ėshtė marrė jashtė pistave. Ėshtė mė mirė tė argėtohem me makinėn”, - tha me ironi piloti i Meklarenit, Alonso.

  RAIKONEN – “Shkoi shumė mirė, makian ishte nė gjendje optimale”, - tha i kėnaqur Kimir Raikonen. Tė dielėn parashikohet tė bier shi. “Nėse do tė bierė shi, shikueshmėria dhe shpejtėsia nė kėtė cirkuit ėshtė mė e lartė dhe pėr ne nuk do tė ketė probleme”.

  MASA – “Edhe ne do tė synojmė fitoren”. Felipe Masa ėshtė gati pėr betejėn e Ēmimit tė Madh tė Kinės. “Jam i kėnaqur, - tha braziliani i Ferrarit, - makina u pėrgjigj shumė mirė dhe ishte shumė e shpejtė”.

 9. #69
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007
 10. #70
  i/e rregjistruar 10% Maska e rooney
  Anėtarėsimi
  Feb 2007
  Postime
  24
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007

  Ishalla ju shpohen gomat Hamiltonit dhe Alonsos dhe fiton Raikoneni ishalla.

 11. #71
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007


 12. #72
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007

  Masa nė “pole”, titulli vendoset nė 71 xhiro

  Ndodhi ajo qė pritej mė pak. Nė kualifikueset e Ēmimit tė Madh tė Brazilit “pole”-n e fitoi as Hamilton, as Alonso dhe as Raikonen, “triumvirati” qė lufton pėr titullin kampion, por njė “outsider” si Felipe Masa, piloti i skuderisė Ferrari. Braziliani i kokėkuqes la pas liderin e kampionatit, britanikun e Meklarenit, Luis Hemilton. Ferrasti xhiroi kohėn mė tė mirė tė kualifikueseve: 1'11"931, ndėrkohė qė Hemilton e ndali kronometrin nė 1'12"082. Nė rreshtin e dytė sėrish ėshtė njė kombinim i bukur: Kimi Raikonen, i treti (1'12"322) dhe Fernando Alonso, i katėrti (1'12"356). Nėse dhe gara zyrtar do tė pėrfundonte me kėtė renditje, atėherė titulli do t’i shkonte Luis Hemiltonit, pėr t’u bėrė kėshtu kampioni mė i ri i botės nė historinė e Formula 1. Njė titull botėror i synuar nga tre kandidatė tė denjė. Kampionati Botėror 2007 i Formula 1 ėshtė nė kapitullin e fundit tė tij. Hamilton, Alonso, Raikonen janė nė garė pėr titullin kampion tė botės: por, kush do tė ngjitet nė shkallėn mė tė lartė tė podiumit? Botėrori vendoset nė 71 xhirot e fundit, mė saktė nė 305.990 kilometrat e Ēmimit tė Madh tė Brazilit, gara e fundit e sezonit. Luis Hemiltoni, lideri i renditjes, falė 4 pikėve mė shumė se shoku i tij i skuadrės, Fernando Alonso (kampioni nė fuqi) ėshtė favoriti numėr njė, dhe pas dy pilotėve tė Meklarenit ndodhet Kimi Raikonen. Ferraristi, qė ka 7 pikė mė pak se Hemiltoni, ėshtė i gatshėm tė pėrfitojė nga ēdo “grindje” midis dy pilotėve tė skuderisė anglo-gjermane, Meklaren Mercedes. Nė sesionin e parė tė provave tė djeshme mė i shpejti ishte Kimi Raikonen.

  HEMILTON, 107 pikė

  “Mendimi im i vetėm ėshtė shkon te gara e Brazilit. Bėra njė sezon tė shkėlqyer dhe shpresoj ta mbyll me njė garė speciale”, - thotė piloti anglez i Meklarenit, i cili mund tė bėhet kampioni mė i ri i botės nė Formula 1.

  ALONSO, 103 pikė

  Kampioni nė fuqi, Fernando Alonso shton se ka kujtime tė bukura nga pista e Interlagosit: “Kam kujtime tė bukura nga Brazili pasi aty kam fituar dy botėrorėt e mi. Jam i bindur se do tė pėrfaqėsohemi nė Interlagos me makinėn mė tė mirė”.

  RAIKONEN, 100 pikė

  “Mund tė luftojmė akoma pėr titullin. Ėshtė e dyta herė pėr mua qė luftoj pėr titull nė garėn finale. Nė vitin 2003 nė Suzuka mbėrrita me 9 pikė mė pak se Shumakeri, kėsaj radhe kam 7 pikė mė pak se Hemiltoni dhe 3 mė pak se Alonso. Do ta provoj”.

 13. #73
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007
  KIMI RAIKONEN KAMPION BOTE NE FORMULA 1 2007

 14. #74
  i/e rregjistruar 10% Maska e rooney
  Anėtarėsimi
  Feb 2007
  Postime
  24
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007

  me doli llafi yes yes
  kimi raikonen fituesi i formuala 1
  ferrari gjithashtu makina me e mire e formuala 1
  me mire ska ku te veje
  FERRARI FOREVER

 15. #75
  I/e Perjashtuar Maska e Altin111
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Postime
  2,516
  Reputacioni
  0

  Re: Formula 1 2007

  Kimi Raikonen, kampioni i ri i botes

  Ishte e shkruar, Kimi Raikonen eshte kampion bote, Ferrari rimerr titullin pas tre sezonesh. Verdikti i pabesueshem eshte vendosur ne Cmimin e Madh te Brazilit, qe ka mbyllur nje 2007-te te pabesueshme. Nje vit qe do te kujtohet per historine e spiunazhit McLaren-Ferrari, nxjerrjen e nje ylli te ri, Ljuis Hamiltoni dhe shpalljen kampion te finlandezit, qe ne vitin e pare te Ferrari.

  I paarritshem Kimi Raikonen, ne pisten e “Interlagos”, qe e perfundoi ate perpara Filipe Mases, ku F2007 arriti te beje nje mbyllje dopiete, ku gjithcka u vendos vetem ne garen e fundit. Ne kete gare, Fernando Alonso e ka mbyllur me vendin e trete, Ljuis Hamiltoni vetem i gjashti, Kimi ua ka marre vetem nga nje pike e vetme.

  Nje triumf i pabesueshem dhe i merituar per Ferrarin, qe fshin nje sezon plot helm mes rivaleve Marinelo-Eoking, qe fshin ate penalizim per McLarenin dhe jo per pilotet. Por mbi te gjitha fshin gabimet e shumta, ku Ferrari rrezikoi te “hidhte ne ere” kete titull. “Historia e Spiunazhit” e ka demtuar McLarenin, por edhe ne bokset e kokekuqes jane bere shume gabime, sidomos duke pare potencialin e F2007-es. Njerezit e Ferrarit kane besuar deri ne fund dhe u shperblyen.

  Gara ka shkuar ashtu sic duhej per kokekuqen. Ferrari mori kreun me Masen dhe Kimin pas tij. Pas tyre Hamiltoni ka ndeshkuar veten, duke gabuar ne disa kthesa. Ljuisi hyri i gjashti, por iu desh te bente disa ndryshime te menjehershme. Pastaj makina e tij u pa ne vendin e 18-te dhe iu afrua shume vendit te peste. Fernando Alonso thuajse e kishte titullin ne dore, por pasi hyri ne bokse doli Kimi i pari, atehere gjithcka ndryshoi. Raikoneni shkoi ne kuoten e 110 pikeve dhe dy pilotet e McLarenit kishin nje pike me pak, 109. Me pak fjale kjo ishte e shkruar.

Temė e Mbyllur
Faqja 4 nga 4 FillimiFillimi 1234

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-02-2010, 11:53 PM
 2. Formula 1
  Nga Altin111 nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 04-11-2009, 04:13 PM
 3. Formula pėr njė familje tė lumtur
  Nga Kliton nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-03-2009, 10:30 AM