Lyoni dhe Real Madridi janė takuar tė martėn mbrėma nė Stade Gerland pėr tė zhvilluar pėrballjen e parė tė tė tetės sė finales sė Ligės sė Kampionėve, e cila pėrfundoi me fitoren e skuadrės franceze me rezultat minimal prej 1-0.

Nė fraksionin e parė, Reali pati mė tepėr nga loja, ndėrsa Lyoni pati rastet mė tė mira, por as njėra e as skuadra tjetėr nuk arritėn tė tundin rrjetat.
Me tė filluar pjesa e dytė (47’), Jean Makoun shėnoi njė supergol nga 23 metra pėr ta befasuar portierin Iker Casillas.
Ky rezultoi tė ishte goli i fitores pėr Lyonin, duke qenė se Mbretėrit nuk arritėn tė ndryshojnė asgjė deri nė fund tė takimit.
Rezultati 1-0 nuk e favorizon Lyonin, por mospranimi i golit nė terren vendas ėshtė njė element shumė i mirė pėr tė shkuar nė ndeshjen e kthimit qė do tė zhvillohet nė Santiago Bernabeu.