Kampionati Anglez 2009-2010


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Kampionati Anglez 2009-2010

  Receta Gatimi

  Behrami shėnon nė fitoren e West Hamit
  Valon Behrami ka ndihmuar ekipin e tij West Ham United tė shėnojė fitore 3-0 nė ndeshjen ndaj Hull Cityt nė Upton Park, pėr tė bėrė edhe njė hap tė madh drejt mbijetesės nė Ligėn Premier.

  Behrami ishte ai qė i dha startin e pėrkryer ekipit vendas, duke shėnuar golin e tij tė dytė pėr klubin pas vetėm tre minutash lojė. Mysafirėt u munduan tė rikthehen nė lojė por pėsuan njė goditje nė minutėn e 52-tė kur Craig Fagan u dėrgua jashtė loje me kartonin e dytė tė verdhė.

  West Ham shpejt mė pas kaloi nė epėrsi me golin e Carlton Cole (59’), para se Julien Faubert tė vulosė rezultatin nė ēastet e fundit tė takimit.

  Me kėtė fitore West Hami zen pozitėn e 13-tė, ku mė herėt gjendej ekipi i Canės, Sunderland, qė tash ka zbritur nė pozitėn e 14-tė.


  Arsenali fiton me vėshtirėsi ndaj Sunderlandit

  Topēinjtė kanė pasur njė punė tė vėshtirė nė Emirates Stadium nė ndeshjen pėrballė ekipit tė Lorik Canės, Sunderland, tė cilin e mposhtėn me rezultat 2-0.

  Nicklas Bendtner ēoi vendasit nė epėrsi pas 27 minutash lojė, por, pavarėsisht dominimit tė tyre, ata patėn nevojė deri nė minutat shtesė tė ndeshjes pėr tė siguruar tre pikėt.

  Kapiteni Cesc Fabregas u faulua nė zonėn e penaltisė nga Fraizer Campbell, pėr tė shėnuar mė pas nga pika e bardhė.

  Nė anėn tjetėr Sunderlandi bėri presion tė kohėpaskohshėm, madje duke rrezikuar nė disa raste edhe tė barazojė rezultatin.

  Cana bėri njė paraqitje tė kėnaqshme pėr ekipin e tij, duke pasur edhe njė goditje nė drejtim tė golit. Por kosovari nuk arriti tė shmangė as atė qė ‘di’ mė sė miri, tė ndėshkohet me karton tė verdhė.

  Me tre pikėt e fituara Arsenali (55) i afrohet nė dy pikė pozitės sė dytė ku gjendet Manchester United (57), qė u mposht mė herėt nga Evertoni. Chelsea vazhdon kryesimin me gjashtė pikė mė shumė (61).


  Evertoni godet edhe kampionin  Evertoni vazhdon tė tregojė lojėra tė mira dhe t’ua prishė planet ekipeve lidere tė Ligės Premier.

  Dhjetė ditė pasi mposhtėn Chelsean, djelmoshat e trajnerit David Moyes kanė arritur pėrmbysin disavantazhin prej 1-0 pėr tė fituar nė fund me rezultat 3-1 edhe nė ndeshjen pėrballė Manchester United tė zhvilluar nė Goodison Park.

  Djajtė e Kuq kaluan nė epėrsi herėt nė ndeshje kur nė minutėn e 16-tė tė ndeshjes pas njė asistimi tė anėsorit Valencia, Dimitar Berbatov shėnoi nga afėrsia pėr tė ēuar nė nėntė numrin e golave nė Ligėn Premier kėtė sezon. Por vendasit arritėn tė barazojnė shpejt, pas vetėm tre minutash, me anė tė njė goditje tė rusit Diniyar Bilyaletdinov.

  Pjesa e dytė solli edhe dy gola tė tjerė pėr Evertonin, qė tė dy nga lojtarė zėvendėsues, qė i dhanė fitoren kėtij ekipi. Dan Gosling i dha epėrsinė pėr herė tė parė Evertonin duke shėnuar nga afėrsia 15 minuta para fundit tė ndeshjes, ndėrsa Jack Rodwell vulosi fitoren nė ēastet e fundit tė takimit.

  Humbja pengoi Manchester United tė marrė kreun tabelės dhe i jep shansin Chelseat tė forcojė kreun nėse shėnon fitore mė vonė nė udhėtim te Wolves.


  Drogba forcon Chelsean nė krye
  Didier Drogba ka vazhduar shkėlqimin e tij tė sezonit duke shėnuar tė dy golat e fitores 2-0 tė Chelseat nė udhėtim te Wolwerhapton Wanderers.

  Sulmuesi i Bregut tė Fildishtė shėnoi nė secilėn pjesė nga njė gol, pėr tė ēuar nė 19 numrin e shėnimeve nė Ligėn Premier kėtė sezon.

  Goli i tij i parė erdhi pesė minuta para fundit tė pjesės sė parė, pas njė asistimi nga Zhirkov (40’), ndėrsa goli i dytė erdhi nė minutėn 67-tė, pas njė topi tė gjatė nga portieri Petr Cech dhe njė lėshimi nga mbrojtėsi kundėrshtar Christophe Berra.

  Tre pikėt e reja e forcojnė Chelsean nė maje tė tabelės sė Ligės Premier me katėr pikė mė shumė se rivali mė i afėrt, Manchester United.


  Rezultatet e Ndeshjeve,dhe ndeshjet qe do te luhen sot:


 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  City e Liverpool ndajnė pikėt
  Manchester City dhe Liverpooli janė takuar nė Stadiumin e Qytetit tė Manēesterit pėr tė zhvilluar ndeshjen e javės sė 27-tė nė Ligėn Premier.


  Takimi ka pėrfunduar me rezultatin e fillimit tė ndeshjes, 0-0, dhe tė dyja skuadrat kanė grumbulluar nga njė pikė.
  Nga ndeshjet tjera, Aston Villa ka shėnuar fitore tė lartė prej 5-2 kundėr Burnleyt, ndėrsa fitore kanė shėnuar edhe Blackburni dhe Fulhami, kundėr Boltonit, respektivisht, Birminghamit.


  Rezultatet e Ndeshjeve te Tjera: 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  City pėrmbyt Chelsean  Carlos Tevez ėshtė rikthyer nė formacionin e parė pėr tė shėnuar dy gola dhe pėr tė ndihmuar Manchester Cityn tė shėnojė fitore 4-2 ndaj Chelseat nė derbin e zhvilluar nė Stamford Bridge.

  Blutė dominuan pjesėn e parė dhe kaluan tė parėt nė epėrsi me golin e shėnuar nga Frank Lampard nė minutėn e 42-tė tė ndeshjes. Por mysafirėt shfrytėzuan njėrin nga pak shanset, pėr tė barazuar rezultatin qė nė kėtė pjesė. Ishte i rikthyeri Carlos Tevez ai qė rihapi rezultatin mė minutėn e parė shtesė tė pjesės sė parė, duke shėnuar golin e 20-tė tė sezonit.
  City arriti tė frenojė sulmin e Chelseat nė fillim tė pjesės sė dytė dhe madje kaloi nė epėrsi me anė tė Craig Bellamy qė shėnoi nga njė kėnd i vėshtirė pėr tė mposhtur portierin Henrique Hilario.


  Drama e vėrtet e ndeshjes ndodhi nė 15 minutat e fundit me Chelsean qė mbeti me nėntė lojtarė nė fushė dhe me Cityn qė shėnoi edhe dy herė tjera.
  Juliano Belletti, i cili u inkuadrua nė pjesė tė dytė si zėvendėsim i Daniel Sturridge, faulloi nė zonėn e rreptėsisė sulmuesin kundėrshtar Garreth Barry pėr t’iu dhėnė mysafirėve penalti dhe pėr t’u largua nga loja pas vetėm 15 minutash qėndrimi nė fushė.
  Carlos Tevez ishte i saktė nga pika e bardhė pėr t’i dhėnė njė goditje tė radhės Chelseat (77’). Pėr tu bėrė edhe mė keq, vendasit mbetėn me nėnė lojtarė nė fushė nė dhjetė minutat e fundit pasi Michael Ballack faulloi nga prapa Carlos Tevez.
  Tė zgjedhurit e trajnerit Roberto Mancini shfrytėzuan epėrsinė numerike nė fushė pėr tė shėnuar edhe njė gol tė katėrt, tė dytin nga Bellamy, dhe pėr tė shtuar vuajtjen e Chelsat.


  E gjithė ēfarė arriti tė bėjė Chelsea ishte tė ngushtojė rezultatin nė 4-2, falė njė penaltie tė shėnuar nga Lampard nė kohėn shtesė, pasi Barry faulloi lehtėsisht Anelkan nė zonėn e ndaluar.
  Kjo ėshtė hera e parė nė 50 vitet e fundit qė City e mposht Chelsean nė tė dy ndeshjet e sezonit.
  Me kėtė rezultat gara nė Ligėn Premier bėhet edhe mė interesante, me Chelsean qė do tė qėndrojė vetėm njė pikė mbi United, dhe me Cityn qė rikthehet nė pozitėn e katėrt tė tabelės.

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Arsenali fiton nė minutat e fundit  Arsenali ka shėnuar dy herė nė minutat e fundit tė ndeshjes pėr tė shėnuar fitore 3-1 ndaj Stoke Cityt, me tė tri golat protagonist kapitenin Cesc Fabregas.

  Topēinjtė e panė veten nė disavantazh pas tetė minutash lojė pas golit tė shėnuar nga Danny Pugh, por arritėn tė barazojmė nė minutėn e 32-tė kur Nicklas Bentner shėnoi pas njė harkimi tė kapitenit Cesc Fabregas pėr tė mposhtur portierin Thomas Sorensen.
  Edhe pse vendasit luajtėn me njė lojtar mė pak qė nga minuta e 66-tė pas pėrjashtimit Ryan Shawcross, rezultati mbeti i barabartė deri nė ēastet e fundit tė ndeshjes, kur topēinjtė shėnuan dy gola tė shpejtė. Sė pari Cesc Fabregas shėnoi nga pika e bardhė nė minutėn e fundit tė kohės sė rregullt pėr t’i dhėnė avantazhin 2-1 Arsenalit.
  Rezultatin e vulosi njė gol tjetėr i shėnuar nga Thomas Vermaelen nė minutėn e katėrt shtesė. Njė goditje e Thomas Rosickyt u mbrojt nga portieri vendas, por aty u gjend shpejt Cesc Fabregas qė asistoi pėr belgun, i cili shėnoi golin e tretė pėr topēinjtė.
  Fitorja e sotme e afron Arsenalin dy pikė afėr Manchester United dhe tre pikė larg kreu tė tabelės, ku qėndron Chelsea

 5. #5
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Torres i sjell fitoren Liverpoolit
  Liverpooli ka shėnuar fitore me rezultat 2-1 kundėr Blackburn Rovers pėr tė mbajtur gjallė shpresat pėr njė vend qė dėrgon nė Ligėn e Kampionėve.

  Tė Kuqtė kaluan nė epėrsi me anė tė simbolit Steven Gerrard (20’), mirėpo mysafirėt arritėn deri te goli i barazimit, kur nga penalltia realizoi Keith Andrews (40’).
  Tre pikė nga ky takim Liverpoolit ia siguroi sulmuesi i kthyer nga lėndimi, Fernando Torres, i cili shėnoi golin e fitores (43’). 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  faleminderit kliton

 7. #7
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Arsenali nė pozitėn e dytė  Arsenali ka shėnuar fitore me rezultat 3-1 nė takimin e sotėm pėrballė Burnleyt nė Emirates Stadium.

  Vendasit kaluan nė epėrsi qė nė pjesė tė parė me golin e Cesc Fabregas (34), qė ishte edhe goli i vetėm i pjesės sė parė.

  Me tė filluar pjesa e dytė mysafirėt arritėn tė barazojnė rezultatin me anė tė Nugent (50’). Por pas 10 minutash tė tjera vendasit arritėn tė rikthejnė epėrsinė me anė tė Theo Walcott (60’). I futur nė lojė si zėvendėsues Andrei Arshavin vulosi rezultatin nė minutat shtesė tė ndeshjes.  Topēinjtė patėn edhe njė varg rastesh nė ndeshje, shumica e tyre tė keqpėrdorura nga sulmuesi Nicklas Bendtner gjatė tė dy pjesėve.

  Me tre pikėt e reja Arsenali barazohet nė pikė me liderin e tabelės Chelsean, qė vazhdon tė mbajė kreun falė diferencės mė pozitive tė golave.

  Mancehster United do tė ketė mundėsi tė marrė kreun nėse shėnon fitore mė vonė ndaj Wolves

 8. #8
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Scholes ēon Manchesterin nė maje

  Kampioni nė fuqi Manchester United ka marrė kreun e tabelės sė Ligės Premier pasi ka shėnuar fitore tė vėshtirė ndaj Wolves nė stadiumin Molineux.


  Nė njė ndeshje mjaft tė baraspeshuar, Paul Scholes ishte autori i golit tė vetėm qė erdhi nė pjesėn e dytė tė takimit (72’), dhe qė mjaftoi pėr t’i dhėnė fitoren minimale 1-0 Manchester United.
  Fitorja e ēon Manchesterin nė maje tė tabelės me 63 pikė, dy mė shumė se dy ndjekėsit, Chelsea dhe Arsenal. Chelsea, qė nesėr luan nė kuadėr tė Kupės FA kundėr Stoke Cityt, ka njė ndeshje mė pak tė zhvilluar, e cila mund ta rikthejė nė maje.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kampionati Italian 2009-2010
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 03-06-2011, 05:02 PM
 2. Kampionati Spanjoll 2009-2010
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-03-2010, 03:07 PM
 3. Kampionati Anglez 2008-2009
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 20-09-2009, 10:25 AM
 4. Kampionati Spanjoll 2008-2009
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 20-09-2009, 10:21 AM
 5. Kampionati Gjerman 2008-2009
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 12:50 PM