Receta Gatimi

Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
  1. #1
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    Lexoj shpesh shtypin shqiptar, libra te perkthyer ne shqip flas me njeres qe jetojne ne shqiperi dhe ve re dukurine e mohimit, te shmangjes se shqipes nga shqiptaret. Shumica e gazetarve perdor terma te huaja ne dukuri dhe veprime te ndryshe. Ne gjuhen e perditeshme perdorin fjale te huazuara por qe ne shqip ekzistojne dhe jane kuptimplot, tingellojne dhe bukur dhe te hapin horizontin.
    po sjell disa fjale:
    printer- stampues
    printoj -stampoj
    guide- udherefyes ose drejtues
    modifiko-ndrysho
    figurina- figurkat

    etj, lexoni nje gazete dhe menjehere do te gjeni shume fjale qe mund ti zevendesoni lehtesisht me nje fjale ne shqip

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    tashme kjo eshte bere e modes ne shqiperi. Tashme gjuha shqipe e paster nuk ekziston dhe politikanet qe jane drejtuesit e vendit flasin 70% te fjaleve te ne gjuhe te huaj qe nuk ja dine kuptimin, 20% eshte sharje, pjesa tjeter ngelet pyetja e gazetarit.

  3. #3
    i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Atje ku nuk je ti
    Postime
    643
    Reputacioni
    18

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    I njejti problem ekziston edhe per shtetet e tjere, dhe varet nga globalizimi...... Kuptohet qe zakonet, traditat dhe gjuhet nuk duhen perzire dhe harruar, por eshte e veshtire te ndalosh, bllokosh nje rryme kaq te zhvilluar, te gjith ne kemi te bejme c'do dite me kete gje: thjesht interneti, eshte global, internacional, dhe pa te sot nuk mund te rrihet. Nuk po gjykoj kete gje si pozitive, sepse keshtu humbasim karakteristikat, dhe vecantit qe na dallojn.....

  4. #4
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    Vana kjo nuk do te thote se duhet te ndodhe ne nje forum lexova direktori kujt i thone ne shqip ma thoni? nqs nje person i nje fare moshe qe nuk ka hapur nje pc ne jeten e tij, mer dhe lexon nje gazete dhe ndesht ne fjale qe nuk i kupton, kjo nuk do te thote se nuk eshte kohes. dhe ketu ne forum, fjala "hene" car kuptimi ka per ne, eshte thjesht nje satelit por nqs i vihet nyja para behet dite jave, nuk e di pse administratori nuk e ka vene nyjen

  5. #5
    i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Atje ku nuk je ti
    Postime
    643
    Reputacioni
    18

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    Une nuk po diskutoja faktin qe nuk ke te drejt, por po i jepsha nje justifikim kesaj ceshtje, nese mund te flitet per justifikim.....
    Pastaj ti mund te kesh te drejt per sa i perket lajmeve dhe gazetave, ketu absolutisht duhen perdorur fjale shqip, por per ne forum, edhe shum mendje mos i ve, shumica e personave qe hyjn ketu jan emigrant, ndoshta kan kohe pa ikur ne shqiperi, ndoshta kan ikur te vegjel nga vendi tyre, dhe shum here mund te gabohet, ja une shikoj veten time, kam 16 vjet ne itali, dhe kam ikur pa mbaruar akoma filloret, dhe falenderoj prinderit e mi, dhe vullnetin qe kam patur vet une, per tu interesuar me e mbajtur gjall gjuhen "meme".

  6. #6
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    vana ku je ti goce pa thuaj ne pm se mos jetojme ne nje qytet

  7. #7
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga vana\";p=\"8363
    Une nuk po diskutoja faktin qe nuk ke te drejt, por po i jepsha nje justifikim kesaj ceshtje, nese mund te flitet per justifikim.....
    Pastaj ti mund te kesh te drejt per sa i perket lajmeve dhe gazetave, ketu absolutisht duhen perdorur fjale shqip, por per ne forum, edhe shum mendje mos i ve, shumica e personave qe hyjn ketu jan emigrant, ndoshta kan kohe pa ikur ne shqiperi, ndoshta kan ikur te vegjel nga vendi tyre, dhe shum here mund te gabohet, ja une shikoj veten time, kam 16 vjet ne itali, dhe kam ikur pa mbaruar akoma filloret, dhe falenderoj prinderit e mi, dhe vullnetin qe kam patur vet une, per tu interesuar me e mbajtur gjall gjuhen "meme".
    Ej Vana! Bravo te qofte me te vertete qe ke arritur te mos harrosh gjuhen amtare! Jane disa tipa qe ikin per nja dy vjet jashte vendit dhe kur vijne per ndonje 10 ditsh bejne sikur kane harruar edhe lagjen ku jane rritur, lere gjuhen pastaj qe e flasin te perzime! Ca thu mi goc eshte per turp!

  8. #8
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla\";p=\"9055
    vana ku je ti goce pa thuaj ne pm se mos jetojme ne nje qytet
    Pse mi dhe ti ne It je? Pse me ishte krijuar ideja qe ti ishe ne Fr?

  9. #9
    i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    SOUTH BEACH MIAMI
    Postime
    852
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Shqiptaret qe shmangin gjuhen shqipe.

    modifiko-ndrysho

    o kuklla per mendimin tim fjala modifiko nuk mundte perkthehet ndrysho por po ta marresh tamam tamam
    fjala modifiko ka kuptim qe dickale ti shtosh aksesore(pjese shtese per ta zbukuruar , forcuar etj) kurse fjala ndrysho ka kuptim kur dicka nuk eshte me ajo e para.

    pershembull: modifikim - makinave u vihen disqe alumini xhama te zinj, pikturohen nga jashte, ose mototit te makines kur i shtohen pjese per ngritjen e fuqise, ose celuareve ju e dini fare mire se sa pjese modifikimi ka per celularet.

    kurse fjala ndrysho - perdoret kur ti e zevendeson dicka me nje tjeter.

    preshembull - mund te themi nderova disqet e makines, por jo makinen, kur flasim per makinen themi qe e modifikova makinen i vora disqe te reja.

    nuk e di se sa i qarte kam qene.
    per ju faleminderit. kuklla nuk kam as gje personale me ty thjesht dhashe mendimin tim mbi keto dy fjale

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Programe nė Gjuhėn Shqipe
    Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
    Pėrgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 19-02-2017, 06:54 PM
  2. Intonacioni ne gjuhen shqipe
    Nga Deluxe nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 06-05-2011, 02:46 PM
  3. Poezi per Gjuhen Shqipe
    Nga kallmeti nė forum Gjuha Shqipe
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2011, 01:35 PM
  4. Perkthimi i Kur'an-it ne gjuhen Shqipe
    Nga Kliton nė forum Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-04-2009, 10:55 AM
  5. Informacione mbi Gjuhen Shqipe
    Nga Kampioni99 nė forum Gjuha Shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-01-2008, 04:57 PM