Kombėtare Device Tajvan Nano laboratore (NDL) ka prodhuar njė qelizė SRAM memories me 16-proces nanometer. Produkt qelizore ka njė madhėsi prej 0,039 microns katrore, 43% mė pak se SRAM qeliza tė vogėl deri mė tani. Pėr tė arritur kėtė, NDL ka pėrdorur atė qė quhet photoresist litografi maskless-nano-pa injeksion ".NDL ėshtė duke kėrkuar partnerė nė Tajvan - TSMC, UMC dhe México - pėr tė zhvilluar mė tej teknologjinė prodhuese dhe tė bėjnė tė pjekur pėr prodhimin monedhė tė ardhmen. Prodhimin e njė qelizė SRAM ėshtė hapi i parė nė aplikimin procesin e ri tė prodhimit me udhė mikroprocesor.

"Gadgets elektronike si telefonat celularė dhe laptopėt do tė merrni mė tė vogla, lehtė dhe mė e lirė me kėtė teknologji," tha kreu i laboratorit Fu-Liang pėr AFP, duke parashikuar tė ardhmen portativ me njė peshe qė nuk kalon 500 gram.