Receta embelsira te ndryshme !


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 2 FillimiFillimi 12
Rezultatet nga 21 deri tek 34 prej 34
 1. #21
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Receta Gatimi

  TRILECE ( me crem karamel

  Per nje tepsi me diameter 35x 6 cm duhet :
  6 veze
  1 1/ 4 gote uji sheqer
  2 gota uji miell
  1/2 filxhan caji me qumesht
  2 luge supe plot me gjalp
  2 luge caj me Backin
  PERGATITJA 1-Ngrohet furra ne 180 grade
  2-Lyhet tepsia me gjalp
  3-Shkrijme gjalpin e heqim nga zjarri dhe e perziejme me qumshtin
  4- Ndajme vezet ,te kuqet nga te bardhet .
  5-Perziejme me mix elektrik te bardhat e vezeve me 2 min pastaj hedhim sheqerin dhe i perziejme sebashku per te pakten 10 min ( derisa te behen si debore e ngrire )
  6- Hedhim ne tasin e te bardhave te vezeve ,te kuqet e vezeve + perzierjen gjumesht –gjalp. I perziejme mire e mire me mix elektrik .
  7- Te perzierja e vezeve hedhim miellin dhe backin dhe i perziejme me nje luge sa te behen pak te njetrajshme.Pastaj i perziejme sebashku me mix elektrik per disa minuta derisa te behet nje brume i njetrajshem
  8-Hidhet perzjerja ne tepsi dhe piqet ne 170- 180 grade .
  9- Pasi eshte pjekur hiqet nga furra lihet te ftohet .
  10-.E presim ne formen qe deshirojme .
  11-Pasi ftohet per disa min i hedhim perzierjen e qumshtave e mbulojme me plasmas kuzhine dhe e leme per disa minuta .
  12-Pastaj e lyejme me kremin qe duam .
  PREGATITJA PREJ QUMSHTI
  Ne nje tas hedhim 1 gote qumesht natyral,
  gjysem gote qumesht crem embelsirash ,
  2 kuti me qumesht te kondesuar NESLE i perziejme mire e mire dhe i hedhim siper te baza e trileces

  Marrim 1/2 kg karamel. ( blihet i gatshem te NERENXI ) (mqse eshte si i ngrire e shkrijme ne nje tas me banjo mari )
  dhe lyeni te gjith siperfaqen e trileqes
  Tani eshte gati Ju befte mire !

 2. #22
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  41141_147035161993196_146888098674569_352078_5771365_n.jpg

  Pėrbėrėsit

  - 1¾ gota me biskota me ēokollatė
  - 2 luge gjelle sheqer
  - 1/3 gote me gjalpe ose margarine te shkrire
  - 8 oz. ose 227gr cokollate te embel
  - 2 veze
  - 2/3 e gotes me shurup misri**
  - 1½ luge kafeje me vanilje
  - 450 gr. cream cheese*** te prere ne kube te vegjel dhe te zbutur.
  -1/3 e gotes me krem buding****

  →Pėrgatitja

  Furra duhet te nxehet ne temperaturen 325ŗF ose 163ŗC.
  Pasi ti keni therrmuar biskotat me cokollate, perzjeini ato me sheqer dhe gjalpe derisa te behen nje mase kompakte. Me pas kete mase shtrojeni ne nje tave me faqe te ngritura, duke shtypur masen (peten) pak ne anet e taves. Siperfaqja e taves do te sherbeje si baze per kekun, prandaj do zgjidhni nje ene jo shume te madhe ne siperfaqe.
  Shkrini ne nje ene tjeter 170gr cokollate, duke e perzier here pas here, derisa te jete lengezuar e gjitha. Vendosni vezet, shurupin e misrit dhe krem budingun ne nje perzjerres me korrent ose mund ti perzieni me dore derisa masa te behet e bute. Kur masa te behet e bute vazhdoni te perzieni duke shtuar cream cheese. Pasi e gjithe kjo perzjerje te jete kthyer ne nje mase te vetme dhe te bute hidheni ate ne taven ku keni shtruar masen e pare (peten).
  Piqeni rreth 50 deri 55 minuta. Me pas lereni te ftohet pak ne temperature dhome dhe futeni ne frigorifer per rreth 3 ore ose gjithe naten. Para se ta sherbeni shkrini pjesen e cokollates te cilen nuk e perdorem me lart (rreth 50 gr) dhe hidhjani siper kekut per zbukurim.

 3. #23
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  mmmmmmmm tunduse kjo e fundit

 4. #24
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kjo e fundit shum e mir , beje labe nje si ajo dhe na jep nga nje cop

 5. #25
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  Erinaa ti e ke provuar ta besh receten e trileces?
  doja te dija a eshte me te vertete e sakte sepse une jam duke provuar disa receta por s'po gjej dot ate me te sakten.
  faleminderit

 6. #26
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  Erinaa ti e ke provuar ta besh receten e trileces?
  doja te dija a eshte me te vertete e sakte sepse une jam duke provuar disa receta por s'po gjej dot ate me te sakten.
  faleminderit
  Po Nerit e kam provu me shum se 6 here dhe ka dal super...Jepet ne shum receta te ndryshme ,por un e kam provu ket
  se me duket me e kuptushme.Nerti nese e don me ta madhe ja shton vet, tjerat mos i shto dhe ta shposh sa me shum me piru ne menyr ti hy gjith qumshti brenda ,trileqja duhet te jete gjitha e lagur ,pra e (qullosur) edhe kur ta sherbesh ajo do ket qmuesht ne fund...mundesh per fill ta lyash edhe me cokollad , nese nuk gjen te blesh karamel se ketu me veshteris e gjej, por asesi ta marosh vete me sheqer se ajo forcohet ke parasysh si behet si karamel i fort sheqeri kur ta ziem mbi zjarr.
  Un tani e kam mesu ket recet dhe shum e dua e lete ta beshe dhe e shishme ta provosh..
  Pėrbėrėsit:

  6 vezė,
  400 gr sheqer,
  400 gr miell,
  1 pluhur paste,
  1vanil sheqer,
  1/2 lit ajkė “Hoplla”1 ½ lit qumėsht,
  300 gr qumėsht pluhur “Nestlle”,
  1/2 kg karamel.

  Tunden tė bardhat e vezėve gjersa tė shkumojnė mirė. Shtohet sheqeri pėr tė vazhduar tundja, gjersa masa tė formohet shkumė e qėndrueshme. Shtohen tė verdhat dhe vazhdon tundja. Kėsaj mase i shtohet mielli i pėrzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e pėrzier me lugė, gjersa masa tė kompaktėsohet. Brumi derdhet nė tepsi shporeti tė shtruar me letėr tė yndyrshme, ose tė lyer me yndyrė dhe tė pėrmillur. Futet nė furrė tė nxehtė me temp.180 * C qė tė piqet pėr afro 30 min. Pasi tė ftohet pak pėrmbyset, largohet letra. Nė tepsi ku ėshtė pjekur, derdhet ajka dhe mbi tė vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumėsht tė ftohtė trazohet qumėshti pluhur dhe pasi tė pėrzihet mirė, nė mėnyrė qė mos tė mbesin kokrriza qumėshti, pėrzihet me 1 lit. qumėsht tė vakėt. Kjo masė qumėshti (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjė duke e shpuar me piru nė rast nevoje, qė ta pijė mirė qumėshtin. Nėse karameli ėshtė mjaftueshėm i trashė, hidhet mbi, e nėse ėshtė i hollė, mirė ėshtė ai tė qitet mbi trileqe atėherė, kur edhe shėrbehet, kuptohet pasi tė pritet nė katrorė.

 7. #27
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Kjo e fundit shum e mir , beje labe nje si ajo dhe na jep nga nje cop
  trilecja nuk esht tradit e jugut
  po deshe te bej ndonje gurrabi

 8. #28
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  trilecja nuk esht tradit e jugut
  po deshe te bej ndonje gurrabi
  bej ca te duash

 9. #29
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  po hani ju bollokume ju mjafton hahah

 10. #30
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  bej ca te duash
  ca te dua ??????????????
  i sigurt ???????????????????
  hahahahaahahahahahahaahahahahahahahahahahahahaa... ..

 11. #31
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  erina shume faleminderit per receten e trileces..tani jam duke e bere...do te te shkruaj se si do me dale....

 12. #32
  i/e rregjistruar Maska e mario koci
  Anėtarėsimi
  Aug 2012
  Postime
  1
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Smile Trilece

  "TRILECJA"

  Perbersit:
  -sheqer(1 gote e gjysem)
  -10 kokrra veze
  -1 kanace qumesht panda
  -1 pana pasticerie 1 kg
  -1 kg qymesht normal
  -krem karamel 300g

  Pergatitja:

  Ndajme te bardhat e vezeve nga e verdha dhe i hedhim ne 2 ene te ndryshme.
  Te bardhen e trazojme me rrahese elektrikederi sa te behet si shkume.
  Me pas ne tasin e te verdhave shtojm nje gote e gjysem me sheqer,dhe i trazojme me nje pirun deri sa te tretet sheqeri.
  Miellin e bashkojme me panan e pasticerise i trazojme deri sa ti behet nje mase e lenget ,i hedhim ne tasin e te kuqeve dhe shtojm nje luge gjelle nga e bardha e rrahur dhe i trazojme.
  Me pas gjith perzjerjen e tasit te te kuqeve e hedhim tek tasi i te bardhave.
  GRADOJME FURREN ME 160grade PER 30min.
  ME pas marrim nje tave qelqi dhe e lyejme me gjalp.
  Vazhdojme te trazojme perzjerjen deri sa te behet nje mase e lenget.
  E hedhim tek tava e qelqit dhe e fusim ne furre per 30min.
  Kur e nxjerrim i bejm disa vrima me me 1 pirun dhe i shton qumeshtin e zakonshem nga siper ne menyre qe te rreshkasi neper vrimat e beradhe presim qe ta thithi .
  Ne fund siperfaqen e embelsires e lyejme me kremin karamel, dhe e fusim ne frigorifer deri sa te ftohet!!!!

 13. #33
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mario koci Lexo postimin
  "TRILECJA"

  Perbersit:
  -sheqer(1 gote e gjysem)
  -10 kokrra veze
  -1 kanace qumesht panda
  -1 pana pasticerie 1 kg
  -1 kg qymesht normal
  -krem karamel 300g

  Pergatitja:

  Ndajme te bardhat e vezeve nga e verdha dhe i hedhim ne 2 ene te ndryshme.
  Te bardhen e trazojme me rrahese elektrikederi sa te behet si shkume.
  Me pas ne tasin e te verdhave shtojm nje gote e gjysem me sheqer,dhe i trazojme me nje pirun deri sa te tretet sheqeri.
  Miellin e bashkojme me panan e pasticerise i trazojme deri sa ti behet nje mase e lenget ,i hedhim ne tasin e te kuqeve dhe shtojm nje luge gjelle nga e bardha e rrahur dhe i trazojme.
  Me pas gjith perzjerjen e tasit te te kuqeve e hedhim tek tasi i te bardhave.
  GRADOJME FURREN ME 160grade PER 30min.
  ME pas marrim nje tave qelqi dhe e lyejme me gjalp.
  Vazhdojme te trazojme perzjerjen deri sa te behet nje mase e lenget.
  E hedhim tek tava e qelqit dhe e fusim ne furre per 30min.
  Kur e nxjerrim i bejm disa vrima me me 1 pirun dhe i shton qumeshtin e zakonshem nga siper ne menyre qe te rreshkasi neper vrimat e beradhe presim qe ta thithi .
  Ne fund siperfaqen e embelsires e lyejme me kremin karamel, dhe e fusim ne frigorifer deri sa te ftohet!!!!
  faleminderit per receten ,por cfare eshte qymeshti dhe elektikederri beradhe mor m arjo koci

 14. #34
  "Vlerėsoje veten, 20% Maska e ezel
  Anėtarėsimi
  Nov 2012
  Vendndodhja
  world
  Postime
  128
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me tregoni edhe mua si behet torta me puding kryesisht brumi se e beri nje mbrem por brumi me doli si i paninave ose revanive jo si brumi i tortave te pastiqerive

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 2 FillimiFillimi 12

Tema tė ngjashme

 1. Fruta & Embėlsira: Embelsira te lehta
  Nga ReniX nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-12-2012, 06:07 PM
 2. Receta pėr fėmijė
  Nga lovee nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-03-2011, 03:42 PM
 3. Receta Gatimi
  Nga Kampioni99 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 11:30 AM
 4. Ėmbėlsira mė e madhe arabe
  Nga Enkelejda_24 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 11:38 AM
 5. Ėmbėlsira te ndryshme.
  Nga Altin111 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-07-2009, 12:25 PM