Motorola ka bėrė tė ditur gjatė kėsaj jave se ka vendosur tri padi ndaj Apple, pėr shkak tė pretendimeve pėr shkelje tė patentave nė pajisjet e saja tė popullarizuara pa tela dhe mobile.

Paditė theksojnė se produktet e popullarizuara tė Apple si iPhone, iPad, iPod Touch dhe disa produkte tjera , shkelin patenta tė Motorola nė fushė tė dizajnimit tė antenave dhe teknologjive tjera pėr celularė tė menēur. Sipas Motorola, Apple ka shkelur saktėsisht 18 patenta.

“Pas hyrjes sė fundit tė Apple nė tregun e komunikimit, ne kemi bėrė negociata tė gjata rreth kėsaj ēėshtjeje, por Apple ka refuzuar tė marrė njė licencė” tha Kirk Dailey, zėvendės president i korporatės pėr pronė intelektuale pranė Motorola Mobility. “Ne nuk kemi pasur asnjė mundėsi pos tė vendosim kėto padi pėr tė ndaluar shkeljet e vazhdueshme tė Apple. Motorola do tė vazhdojė tė bėjė tė gjithė hapat e nevojshėm pėr tė mbrojtur R&D e saj dhe pronėn intelektuale, qė janė kritike pėr biznesin e kompanisė”.

Sipas Motorla, kompania ka kėrkuar nga Komisioni Tregtar Ndėrkombėtar qė tė veprojė nė ndalimin e Apple pėr tė importuar, shitur, reklamuar apo ruajtur kėto produkte nė fjalė.

Nė fakt me padi nuk po merret vetėm Motorola, por edhe tė tjerėt. Microsoft tė premten e kaluar ka paditur Motorola-nė, duke thėnė se prodhuesi i celularėve ka shkelur nė nėntė patenta tė Microsoft, nė pajisjet e saja tė bazuara nė Android.

Nė mars Apple ka paditur HTC-nė, duke thėnė se ka shkelur nė 20 patenta tė Apple tė lidhura me ndėrfaqen e iPhone, me arkitekturėn dhe harduerin e tij. Dhe nė gusht Oracle ka paditur Google pėr atė qė thuhet se ka bėrė shkelje nė patenta tė softuerit, pėrkatėsisht pėr sistemin operativ mobil Android. /pcworld.al