Receta Gatimi

Te ndjek zerin e zemres apo te arsyes....


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 15 prej 15
  1. #1
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    Ide Te ndjek zerin e zemres apo te arsyes....

    Ndryshe nga temat e tjera pyetja nuk esht se cfar duhet te bejm...sepse dihet qe do thoshim pak nga te dyja , por cfar ju esht dashur te beni ( konkretisht )...

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    ZEMRA KA ARSYE QE ARSYEJA NUK I NJEH!

    E nisa me kete fraze, pasi eshte nje ēeshtje qe veshtire se merr nje pergjigje te prere! Jane dy gjera qe ecin paralel me njera tjeter dhe s'takohen kurre!

    Shpesh here kam vepruar me zemer - pasi dhe nese veprimi me sjellte ne nje gje qe nuk e parashikoja, isha i lumtur qe e bera me zemer dhe nuk behesha pishmen.

    Mendoj se gjerat duhen bere me zemer, po jo me nxitim. Duhet kohe qe dhe zemra te kuptoj qart ēfare do! Qofte lidhur me nje djale/vajze, nje vendim shkollor, levizje nga qyteti etj...

  3. #3
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Ndiq zerin e arsyes dhe pastaj vihu ne kerkim te zerit te zemres.......

  4. #4
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Ndjek zerin e zemeres edhe degjo te arsyes

  5. #5
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
    Ndiq zerin e arsyes dhe pastaj vihu ne kerkim te zerit te zemres.......
    nuk po kerkoj keshilla un eriko ,se mendimin tim e kam then ne nje tj teme
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    ehhh moj motraa , sa e bukur kjo keshilla , por per ne jeten ideale , jo ne ate reale....aty gjerat funksionojn ndryshe! njeriu esht i destinuar qe ne pj me te madhe te rasteve te bej ate qe duhet , jo ate qe do
    po marr nje shembull koti , mua ne klas zemra me thot tja nis nje kenge , po ja qe sduhet !

    po marr dhe nje shembull tamam , ashtu si ulkines qe i pelqen te behet balerin , edhe mua me pelqen shum te vazhdoj per psikologji ,,,aq me pelqen sa , marr e lexoj per qef psikologjin , nga fillimi ne fund..por..e di qe skam per ta vazhduar sepse ktu ne shqiperi si profesion nuk ka te ardhme , dhe un , ne kte rast , jam e detyruar te heq dor nga endrra ime , dhe te zgjedh nje deg qe do ja vlej
    se neser pasneser , femija im do me thot "dua buk " ...un ca do bej ? do filloj ti them ato qe di per psikologjin ? apo ta ushqej ?
    kshu funksjonojn ca gjera ktu besi ...zbresim me kemb ne tok , dhe i shohim gjerat me sy hapur !
    thjesht doja te dija , se si veproni ju , kur ju duhet te zgjidhni midis tyre...

  6. #6
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Te kupetoj & une mos kujto qe bej gjithmon cfar dua :/ & kte qe kam ber eshte me shum sakrifice & shum debate & fjale
    Por brezi i prinderve tane nuk kuptojne shume gjera :/ vetem doktor , avokat , oficer & arkitekt dijne !!!!! >: (
    Psikologjia eshte nje dege shume e mire , shqiperia vjen duke u rregulluar , njerzit do stresohen me shume & psikologu ka pune , pervec kesaj ne cdo shkolle do te behet si mesim psikologjia , keshtu ka vende pune , jo vetem ne gjimnaz por edhe ne shkollat 2-vjecare persh. shkollat qe kane te bejne me njeriun do detyrohen te kene mesime te psikologjise , shkollat private ! Mos harro qe psikologu ka pune edhe ne per gazeta , revista . familjen qe ndahen , femijte qe kan harakter te vecante , te gjitha kto jane vende pune per psikologun ,te beshe nje liber duke ndimuar njerzit te ndertojne nje harakter me te forte ! Psikologu do te ket pune , po si cdo njeri duhet te kerkoje mire gjerat , & cdo fillim eshte i veshtire ! Edhe kte qe mendova une por njesoj eshte & per psikologun KUDE QE TE SHKOSHE MUNDESH TE PUNOSH kurse pune si doktor, avokat, oficer veshtir te punosh jasht ( e kam fjalen sic jane emigrantet ) ne te ardhmen gjerat Ndoshta ndryshojne !!!! e shikon perse them te ndjekesh zemren ? seperse kjo esht e verteta e te ardhmes jo ajo qe thojne !!!!

  7. #7
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    faleminderit bessy per kto fjal , por un ,( tamam si ai biznesmeni qe studion tregun para se te hap nje biznes )i kam par mundesit , dhe jan te pakta
    ti thua shqiperia do ndryshoj ,,,po sa mund te ndryshoj per 4 vjet qe do mbaroj un shkollen ?! me gjith kto trazira politike e si rrjedhoj edhe ekonomike , veshtir se ecim para ne si shtet ...

    un kam nje shoqe qe enderron e enderron pa fund . thot "un do zgjedh infermjerin , mase e fitoj , mase burri im do jetoj ne itali , mase atje bej nje master , mase behem krye infermiere , dhe ja , mbaroi "...po kshu me mase nuk ecet
    un preferoj te jem me kemb ne tok , ta shoh realitetin pa dorashka ......

  8. #8
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Nuk e dije pervec psikologjis cfar tjeter do zjedhesh ! ne fakt un besoj se jemi afer luftes te trete bterore , por po ndolli dicka e tille shqiperia mere fund e para ! por nese kriza ekonomike kalon pa lufte athere shqiperia do behet me mire & e besoj kete se do ta blejne copa copa sa kendej sa andej & do hapin biznese me kriteret e tyre qe jan me afer "human being " & jam e sigurt qe i kane keto qe te shkruajta lart
    Por & mund te bej gabim :/ se dije ! Nese eshte dikush me i/e madh/e ne moshe mire do me bente te me korigjonte :/ kane pare me shume

  9. #9
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    shpesh ndodhemi ne disa situata te caktuar qe eshte memir qe te ndjekesh zemren sepse ajo eshte udheheqesja ... por ka edhe situaa qe duhet te arsyetosh sh mir perpara se te maresh nje vendim ........

  10. #10
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    1 sekont , kur une theme te ndjekim zemrem , te ndjekim ate qe eshte me mire per ne
    mua me pelqen shum muzika , te kendoj poooorrrr ja qe zeri im nuk esht per keng :/ keshtu qe sado qe me pelqen nuk e ndjek dot kete spse nuk e kam mundesin me zerin tim :/ !!!!! Por jane disa gjera qe njerzit tane mendojne gabim & nuk shohin te ardhmen per ketu e kam fjalen

  11. #11
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
    shpesh ndodhemi ne disa situata te caktuar qe eshte memir qe te ndjekesh zemren sepse ajo eshte udheheqesja ... por ka edhe situaa qe duhet te arsyetosh sh mir perpara se te maresh nje vendim ........
    ulkin me fal po nuk e morem vesh cili ish mendimi yt , ne lidhje me temen !

  12. #12
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    ZEMRA KA ARSYE QE ARSYEJA NUK I NJEH!

    E nisa me kete fraze, pasi eshte nje ēeshtje qe veshtire se merr nje pergjigje te prere! Jane dy gjera qe ecin paralel me njera tjeter dhe s'takohen kurre!

    Shpesh here kam vepruar me zemer - pasi dhe nese veprimi me sjellte ne nje gje qe nuk e parashikoja, isha i lumtur qe e bera me zemer dhe nuk behesha pishmen.

    Mendoj se gjerat duhen bere me zemer, po jo me nxitim. Duhet kohe qe dhe zemra te kuptoj qart ēfare do! Qofte lidhur me nje djale/vajze, nje vendim shkollor, levizje nga qyteti etj...
    Pajtohem dhe un me mendimin tuaj, shum here dhe un e them se zeri i zemres dhe i arsyjes jan rivalitet njeri me tjetrin. por ai qe te ben te ndihesh me rehat eshte zeri i zemres ai nuk te genjen,syri arsyj mund tet genjen e zeri i zemres jo se i shikon gjera nga nje kenveshtrim me i sakt..

  13. #13
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    te gjith e dijme qe dashuria nuk te len te shikosh paster , & dashuria del nga zemra ( te paktem keshtu mendojme te gjith)
    keshtu qe dashuria per dicka tjeter sic eshte puna (psh.) nuk te len te shikosh mire . Nese ke nje enderr & don ta arrisesh do punosh me shum , nuk do ndjesh lodhjen shum edhe dihej qe jep rezultata me te mira sepse don qe te arritesh diku !!! Keshtu qe ndjek zemren & nuk i ven rendesi se cfar thojn te tjeret ose nese dikush te mer ne pun me me pak lek , per ty eshte e rendesishme te futesh ne kete rreth.
    Kurse nese ndjek arsyen , sigurisht qe mundesh te arritesh atje kur don , por nuk do te jesh shpirterisht e kenaqur , nuk do maresh lumturinen qe te jep plotecimi i deshires . shikoni pedagoget ne universitete atyre qe i pelqen puna e tyre , jan te kenaqur & jan tipa ok , klasa mbushet plote me studenta , dijne te komjunikojne & e shohin veten te barabarte me studentet ! Atyre qe nuk i pelqen puna por jan futur me mik ose per emer apo per rrogen , jan njerz te nevrikosur , merzitur , & ju duket vetja sikur jan dicka kurse te tjeret jo :/ (Un nuk e dua nje jet te till , eshte shume jete mizere , mos te dishe te komjunikosh me njerzit qe do kesh ne pune :/ )

  14. #14
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    shikoni pedagoget ne universitete atyre qe i pelqen puna e tyre , jan te kenaqur & jan tipa ok , klasa mbushet plote me studenta , dijne te komjunikojne & e shohin veten te barabarte me studentet ! Atyre qe nuk i pelqen puna por jan futur me mik ose per emer apo per rrogen , jan njerz te nevrikosur , merzitur , & ju duket vetja sikur jan dicka kurse te tjeret jo :/ (Un nuk e dua nje jet te till , eshte shume jete mizere , mos te dishe te komjunikosh me njerzit qe do kesh ne pune :/ )
    Jo plotesisht dakort me kete qe thoni......
    Menyra e sjelles se nje petagogu me studentet nuk ka te beje shume me deshiren per punen por ne radhe te pare me karakterin e gjithesecilit prej tyre(petagogeve)

  15. #15
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    ulkin me fal po nuk e morem vesh cili ish mendimi yt , ne lidhje me temen !
    qe varet nga situata ne disa raste degjon zemren ne disa raste arsyen ......

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Problem me zerin ne PC
    Nga 3r1k0 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 02-02-2015, 02:40 PM
  2. Problem me Zerin
    Nga nolito5000 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 25-10-2012, 11:41 AM
  3. Pata qė ndjek qenin “si qen” (Video)
    Nga labja nė forum Video-Foto Humoristike
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-05-2011, 10:17 AM
  4. Dua te di per zerin e kompjutrit.
    Nga Kliton nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-11-2009, 04:13 PM
  5. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2009, 05:18 PM