• Meteorologėt parashikojnė vazhdimin e motit tė keq

  Meteorologėt parashikojnė se nuk do tė ketė sė shpejti njė zbutje tė motit tė ftohtė qė ka prekur Evropėn Qendore dhe Lindore. Temperaturat nėn zero, qė nė disa vende kanė shkuar deri nė minus 32 gradė Celsius, kanė shkaktuar vdekjen e tė paktėn 123 personave gjatė kėsaj jave.  Nė tė gjithė vendin tone kanė vijuar reshjet e dėborės qė kanė krijuar edhe bllokim tė rrugėve kryesisht nė juglindje, veri dhe verilindje.

  Policia nuk lejon levizjen pa zinxhire ne disa akse rrugore qe jane te hapura ndersa raportohen edhe shume zona te bllokuara teresisht.

  Me te bllokuarat jane komunat e Permetit, Skraparit, Korces, Kolonjes, Kukesit, Dibres dhe disa komuna te Librazhdit. Nuk komunikohet as me disa komuna ne Tropoje dhe Dukagjin.

  Policia e Shtetit informoi pėr situatėn e rrugėve dhe mundėsitė e qarkullimit. Kėshtu aksi Morinė -Kalimash, kalohet me zinxhirė vetėm nga mjetet e vogla, ndėrsa akset Kukės-Krumė, Bajram Curri-Qafė Morinė dhe Bajram Curri-Fierzė kalohen me zinxhirė.

  Mėsohet se aksi Bajram Curri-Valbonė ėshtė i pakalueshėm, ndėrsa akset Krumė-Bajram Curri dhe Krumė-Qafė Prush, kalohen me vėshtirėsi.

  Ndėrkohė mė tej, akset Peshkopi-Bulqizė-Klos -Burrel-Ulėz dhe Bulqizė -Shupenzė-Ostren dhe Krastė-Bulqizė janė tė kalueshme me zinxhirė.

  Policia njofton se se nė rrethin e Peshkopisė, akset qė lidhin qytetin me Sllovėn dhe Kalanė e Dodės nė drejtim tė Kukėsit janė tė pakalueshme, ndėrsa aksi qė lidh qytetin me Muhurr-Arasin kalohet me zinxhirė.


  Zyrtarėt nė Ukrainė njoftuan pėr 38 vdekje tė reja sot, duke e ēuar nė 101 vetė numrin e tė vdekurve nga i ftohti nė vend. Ministria e Situatave Emergjente tha se disa qindra njerėz janė trajtuar pėr hipoter

  Gati 80 persona kanė gjetur vdekjen nė Evropėn lindore dhe qendrore ndėrsa moti i keq solli disa nga temperaturat mė tė ulta tė para nė disa dekada.


  Nė Ukrainė, zyrtarėt njoftuan 43 tė vdekur nga hipotermia gjatė gjashtė ditėve tė fundit. Shumica e viktimave ishin tė pastrehė por shtatė tė tjerė vdiqėn nė shtėpitė e tyre.


  Nė Rumani, gjashtė persona gjetėn vdekjen gjatė 24 orėve tė fundit duke e ēuar numrin e viktimave nė 14. Zyrtarėt e ministrisė sė Shėndetėsisė thanė se qindra tė tjerė janė shtruar nė spital me hipotermi.


  Ndėrkohė zyrtarėt nė Poloni njoftuan pėr pesė tė vdekur sot duke e ēuar numėrin nė mbi 20.
  Vdekje tė tjera tė lidhura me motin e keq nė rajon janė regjistruar nė Serbi, Bosnje-Hercegovinė, Republikėn Ēeke dhe Sllovakinė
 • Sponsor