• Shpjegime te Aparateve Fotografik Dixhital - Guida mbi blerjen

  Aparatet fotografik Dixhital klasifikohen nė disa kategori, si pėrshembull kemi fotokamėr kompakte, ultra komplakte, travel zoom, pro digicams, mirrorles apo bridge, semi SLR, Pro SLR etj.

  Por aparatet qė do flasim jane 3 lloje: Fotokamerat Kompakte ato Bridge dhe pėr ato SLR (Single Lens Reflex).

  Pėrpara se tė vazhdoj me shpjegimin dua tė theksoj se nuk ėshtė aparati qė ju bėn fotografė tė zotė por mėnyra se si manipuloni fotografinė dhe kapni ēastin. Mund tė keni dhe njė aparat qė kushton 5'000 Euro dhe pėrsėri fotografitė mund ta "shpifin" gjithėsesi! Pra lė tė jetė e qartė se fotografitė nuk dalin bukur vetėm se aparati ėshtė shumė i shtrenjte (sigurisht aparati jep kontributin e tij) por duhet dhe dora e fotografit dhe tė zgjidhni ēastin e duhur. Duhet tė mėsoni gjithashtu tė shfrytezoni apratin tuaj nė maksimum. Mund tė na shkruani kėtu nė forum pyetje apo pėr dyshime qė keni.

  Tė gjitha kėto aparate nė merkato kanė disa veēori qė ndryshojnė nga njėri tjetri. Disa janė shumė komode pėr tu mbajtur nė xhepin e vogėl tė pantallonave, por nuk mund tė pretendosh foto "me cilėsi", disa aparate qė mund tė shkrepesh nė ēdo ambjent dhe pa patur nevojė pėr dritė por duhet tė mbani njė ēantė gjithmon me vete dhe gjithashtu dhe ēmimi ndryshon si nga njė llojė nė tjetrin.

  Le ti hedhim njė sy mė tė detajuar dhe mė pas flasim pėr veēoritė pozitive dhe negative tė tyre.

  Vazhdo Leximin e Plote duke klikuar meposhte!
  Ky artikull e ka origjinėn nga tema e Forumit: Cili Aparat Fotografik Dixhital eshte Ideali per mua - Shpjegime mbi blerjen filluar nga ReniX Shiko Postimin Origjinal
  Komente 1 Koment
  1. Maska e aliu
   aliu -
   aha [posi une kam blere nji nikon anolog profesional aparat ,me jepni nji guide per te blere nji me te ri .
 • Sponsor