• Apple CEO Tim Cook: Jam krenar qė jam homoseksual

  Apple CEO, Tim Cook, ka dalė pėrpara publikut me njė deklaratė pėr webfaqen e BloombergBusinessweek befasuese, por tė parapritur. Pėrderisa shumė njerėz ishin duke spekuluar rreth sexualitetit tė CEO-t tė Apple, kjo ese e shkruar nga ai vetė konfirmon pėr herė tė parė orientimin e tij sexual.  Mė poshtė mund ta lexoni esenė e plotė...

  Tim Cook ėshtė presidenti i Apple, qė nga periudha kur Steve Jobs ndėrroj jetė!

  Gjatė gjithė jetės sime profesionale e kam provuar tė ruaj njė nivel bazė tė privatėsisė. Vijė nga rrėnjė modeste dhe nuk kėrkoj tė tėrheq vėmendjen rreth vetes sime. Apple tashmė ėshtė njė ndėr kompanitė mė tė vėshtruara nga afėr nė botė dhe mua mė pėlqen ta mbaj pėrqendrimin tek produktet dhe gjėrat e pabesueshme qė klientet tanė arrijnė me to.

  Nė tė njėjtėn kohė, besoj thellė nė fjalėt e Dr. Martin Luther King, i cili tha: "Pyetja mė kėmbėngulėse dhe urgjente e jetės ėshtė: "Ēfarė je duke bėrė ti pėr tė tjerėt?" Unė shpesh e sfidoj veten me atė pyetje, dhe kam ardhur nė pėrfundim se dėshira ime pėr privatėsi personale ka qenė duke mė mbajtur mbrapa nga tė bėrit diēka mė tė rėndėsishme. Kjo ėshtė ajo ēfarė mė ka ēuar mua tek "sot".

  Me vite kam qenė i hapur me shumė njerėz pėr orientimin tim sexual. Shumė nga kolegėt tek Apple e dinė qė une jam "gay" (homosexual) dhe nuk duket tė bėjė ndonjė ndryshim kjo nė mėnyrėn se si ata mė trajtojnė mua. Natyrisht se kam patur fatin e mirė tė punoj nė njė kompani e cila e dashuron kreativitetin dhe inovacionin dhe e di se mund tė lulėzojė vetėm atėherė kur i pėrqafon preferencat e njerėzve tė tjerė. Jo ēdokush ėshtė kaq me fat.

  Megjithėse unė kurrė nuk e kam mohuar seksualitetin tim, nuk e kam pranuar publikisht atė deri mė tani gjithsesi. Pra mė lini tė jem i qart: Jam krenar qė jam homoseksual dhe tė qenit i tillė e konsideroj si njė ndėr dhuratat mė tė mėdha qė Zoti mė ka dhėnė.

  Tė qenit homosexual, mua mė ka dhėnė njė kuptim mė tė thellė tė asaj se ēfarė do tė thotė tė jesh njė pakicė dhe mė ka mundėsuar njė dritare nė sfidat me tė cilat njerėzit nė grupet e tjera minoritare merren me to ēdo ditė. Mė ka bėrė mė tė ndjeshėm, gjė e cila kjo mė ka ēuar tek njė jetė mė e pasur. Kishte edhe kohėra kur jeta ishte e vėshtirė dhe e pakėndshme, por gjithsesi mė ka dhėnė besimin tė jem vetėvetja, tė ndjek rrugėn time dhe tė ngrihem vėshtirėsitė dhe fanatizmat. Ajo gjithashtu mė ka dhėnė lėkurėn e njė rinoceronit, e cila bėhet e dobishme kur je CEO i Apple.

  Bota ka ndryshuar aq shumė qė kur isha fėmijė. Amerika ėshtė duke ecur pėrpara drejtė barazisė nė martesė, dhe figurat publike tė cilat janė shfaqur guximshėm, kanė ndihmuar shumė nė perceptimet e ndryshimit dhe e kanė bėrė kulturėn tonė mė tolerante. Megjithatė, ka disa ligje nė shumicėn e librave tė shteteve qė i lejojnė punėdhėnėsit qė t'i pushojnė nga puna njerėzit tė cilėt janė tė bazuar vetėm nė orientimin e tyre seksual. Ka shumė vende ku pronarėt mund tė dėbojnė qiramarrėsit pėr shkak tė tė qenit homoseksual, ose mund tė pengohemi nga pėr t'i vizituar partnerėt e sėmurė dhe tė bėhemi pjesė e trashėgimive tė tyre. Njerė tė panumėrt, veēanėrisht fėmijė, pėrballen ēdo ditė me frikė dhe abuzim pėr shkak tė orientimit tė tyre sexual.

  Unė nuk e konsideroj veten si njė aktivist, por e kuptoj se sa shumė kam pėrfituar nga sakrifica e tė tjerėve. Pra nėse dėgjoni se CEO i Apple ėshtė gay, mund t'i ndihmojė dikujt qė ėshtė duke vuajtur pėr t'u pėrballur me termet e tij/saj jetėsore, ose t'i sjell ngushėllim dikujt qė ndihet vetėm, apo tė frymėzojė njerėz nė kėmbėnguljen e barazisė sė tyre, atėherė kjo ia vlen nė kėmbim me privatėsinė time.

  Do ta pranoj se kjo nuk ishte njė zgjedhje e lehtė. Privatėsia mbetet e rėndėsishme pėr mua dhe do tė doja tė mbaja njė pjesė te vogėl tė saj. Apple e kam bėrė punėn time tė jetės dhe do tė vazhdoj tė shpenzoj virtualisht tė gjithė tė gjithė kohėn time tė zgjuar i fokusuar nė tė qenit CEO mė i mirė qė mund tė jem. Kjo ėshtė ajo ēfarė punėtorėt tanė meritojnė-dhe klientėt tanė, zhvilluesit, aksionerėt dhe partnerėt e prodhimit e meritojnė atė gjithashtu. Pjesė e progresit social ėshtė te kuptosh se njė person nuk ėshtė i definuar vetėm nga sexualiteti i tij, raca, apo gjinia. Unė jam njė inxhinier, njė dajė/xhaxha, adhurues i natyrės dhe i aktivitetit nė palestėr, njė djalė i Jugut, fanatik i sporteve dhe shumė gjėra tė tjera. Shpresoj qė njerėzit do ta respektojnė dėshirėn time tė tė fokusuarit nė gjėrat qė jam mė sė miri i pėrshtatur pėr to dhe punėn qė mė sjell lumturi.

  Kompania qė unė jam aq me fat pėr ta udhėhequr ka mbrojtur gjatė tė drejtat e njeriut dhe barazinė pėr tė gjithė. Ne kemi marrė njė qėndrim tė fortė nė mbėshtetje tė njė projekt-ligj pėr barazinė nė vendin e punės pėrpara Kongresit, njėsoj sikur se qėndruam pėr barazi martesore nė atdheun tonė nė Kaliforni. Ne folėm gjithashtu nė Arizona, kur legjislatura e atij shteti miratoi njė projekt-ligj diskriminues duke synuar komunitetin homoseksual. Ne do tė vazhdojmė tė luftojmė pėr vlerat tona, dhe mė besoni se cili do CEO i kėsaj kompanie tė jashtėzakonshme, pa dallim nga raca, gjinia apo orientimi seksual, do ta bėnte tė njėjtėn gjė. Dhe unė personalisht do tė vazhdojė tė aprovojė pėr barazi pėr tė gjithė njerėzit deri kur gishtėrinjtė e mi tregojnė me shenjė nga lart.

  Kur arrij nė zyrė ēdo mėngjes, pėrshėndetem nga fotografitė e Dr. King dhe Robert F. Kennedy. qė ndodhen nė korniza. Unė nuk pretendoj se shkrimi i kėsaj eseje mė vė mua nė ligėn e tyre. E gjitha ēfarė ky shkrim mund tė bėjė, ėshtė tė mė lejojė mua t'i shikoj ato fotografi nė mur dhe ta di qė jam duke e bėrė pjesėn time, megjithėse e vogėl, t'i ndihmoj tė tjerėt. Ne sė bashku e kemi rrugėn e ndriēuar nga dielli pėrpara drejtė drejtėsisė, tullė pas tulle. Kjo ėshtė tulla ime.


  Shkėputur nga BloombergBusinessWeek dhe pėrkthyer nga vaaldr1n pėr Lirenti.com

  Tetor 2014
  Komente 2 Komente
  1. Maska e ReniX
   ReniX -
   Besoj se jo te gjithėve i duhet jeta e tij private! Por kush ishte i interesuar, ja e mėsoj
  1. Maska e vaaldr1n
   vaaldr1n -
   ēudia me e madhe 3 dit zgjate thone! Pajtohem me mendminin tend @ReniX po kte "te famshmit" edhe ne tualet kur shkojne, behet publike!
 • Sponsor