• Ilir Meta President i Republikės sė Shqipėrisė
  Ilir Meta ėshtė zgjedhur presidenti i ri i Republikės sė Shqipėrisė, nė raundin e katėrt tė votimit tė mbajtur pasditen e kėsaj tė premteje nė Parlament.

  Meta ka marrė 87 vota pro dhe 2 kundėr, edhe pse pėr zgjedhjen e tij mjaftonin 71.

  Meta bėhet kėshtu presidenti i 8 i Republikės sė Shqipėrisė, detyrė tė cilėn do ta marrė mė 24 korrik, kur do tė bėjė edhe betimin.

  Nė fjalimin e mbajtur nė podiumin e sallės sė Parlamentit, Meta pasi ka falenderuar tė gjithė deputetėt, pėrfshirė ata qė votuan kundėr dhe ata qė munguan, ka premtuar se nė detyrėn e tij tė re do t’i shėrbejė demokracisė.

  “Unė kam zgjedhur dhe do zgjedh gjithmonė demokracinė nė raport me pushtetin. Dhe kjo pėr njė arsye tė thjeshtė, unė kam patur mundėsinė tė jem kėtu vetėm pėrmes demokracisė”, ka thėnė Meta.

  Ai ka ftuar tė gjithė qė “tė mbrojmė standardet e demokracisė dhe t’i ēojmė ato mė tej, duke realizuar zgjedhje tė standardeve mė tė larta e gjithėpėrfshirėse, pėr tė forcuar legjitimitetin e institucioneve dhe pėr tė krijuar shanse pėr njė atdhe mė frymėzues pėr tė gjithė tė rinjtė”.

  “Ndaj unė do bėj ēdo gjė, me tė gjitha cilėsitė e mia, pėr tė justifikuar kėtė besim qė ju mė dhatė sot, jo vetėm para jush por edhe qytetarėve, Kushtetutės, interesave mė tė rėndėsishme qė kanė tė bėjnė me stabilitetin, sigurinė kombėtare dhe tė ardhmen europiane tė vendit dhe do t’u lutesha tė gjithėve qė tė pėrpiqemi nė kėto orė e ditė qė t’i japim jo gjithė partive, por gjithė qytetarėve mundėsinė qė tė kontribuojė nė zgjedhjet qė vendi meriton”, ka thėnė Meta.

  Nė vijim tė fjalimit tė tij, kreu i ri i shtetit i ka bėrė referim edhe ngjarjeve tė verifikuara njė ditė mė parė nė Maqedoni, duke bėrė thirrje pėr unitet nė mėnyrė qė ngjarje tė tilla tė mos verifikohen edhe nė vendin tonė.

  “Dje kemi parė tė gjithė ngjarje tronditėse nė Kuvendin e Maqedonisė, qė vijnė pėr shkak tė njė konflikti kokėfortėsie politike tė papranueshme, ndaj unė sėrish dua t’u apeloj tė gjithėve tė bėjmė ēdo gjė pėr stabilitetin e vendit dhe legjitimitetin e institucioneve tona, nė mėnyrė qė tė mos sakrifikojmė arritjet qė vendi ka realizuar gjatė kėtij mandati qeverisės, pasi ėshtė njė detyrė dhe pėrgjegjėsi e secilit prej nesh pėr tė bėrė gjithēka”, ka shtuar Meta.

  Nė fund tė fjalimit tė tij, qė siē tha nuk e kishte tė pėrgatitur, Meta ka vlerėsuar edhe kontributin e liderėve tė tjerė politikė tė Shqipėrisė, duke i etiketuar si “ata qė sot mungojnė”.

  / Top Channel
 • Sponsor