• Kosova voton nė zgjedhjet parlamentare. Marrin pjesė edhe serbėt
  Procesi zgjedhor ka filluar nė tėrė territorin e Kosovės, pasi tė gjitha qendrat e votimit janė hapur. Problemet kanė qenė tė vogla dhe nuk kanė ndikuar nė mbarėvajtjen e procesit zgjedhor.

  Siguria ėshtė garantuar nga Policia e Kosovės dhe zgjedhjet po i ndjekin rreth 30 mijė vėzhgues vendas e tė huaj. Rreth 1 milion e 800 mijė votues do tė kenė mundėsi tė zgjedhin 120 deputetė, nga mbi 900 kandidatė.

  Votimet kanė filluar edhe pėr serbėt. Shkolla fillore “Mbreti Milutin” nė Graēanicė ka hapur dyert qė nė mėngjes. Materialet zgjedhore bėhen gati pak minuta para fillimit tė votimit. Gjithēka duket nėn kontroll dhe tani priten qytetarėt.

  Njė pjesė e tyre votojnė herėt, por nuk duan tė flasin shumė.

  “Gjithēka ka filluar me kohė dhe pa probleme. Kėtu kemi rreth 8 mijė votues dhe kemi marrė masat e nevojshme”, tha Vladimir Miliē, menaxher i qendrės votuese.

  Serbėt e Kosovės votojnė nėn akuzat pėr shantazh nga lista qė mbėshtetet nga Beogradi dhe partitė e tjera qė janė kundėr.

  / Top Channel
 • Sponsor