• Prezantohet nė Shqipėri smartphone i ri Samsung Galaxy A8 (2018)  Modeli i ri i smartfonit Galaxy A8 ėshtė i karakterizuar me kamera tė pėrparme tė dyfishtė, me ekran Infiniti dhe karakteristika tė tjera shtesė qė e bėjnė njė smartfon praktik, elegant dhe tė pėrshtatshėm pėr thjeshtuar jetėn e pėrditshme tė pėrdoruesve.

  Tiranė, 17 Janar 2018 – Samsung Electronics prezantoi sot nė Shqipėri smartfonin e ri Galaxy A8 (201. Modeli i ri i serisė sė smartfonėve Samsung Galaxy A karakterizohen nga njė dizajn i kėndshėm, kamera e pėrparme e dyfishtė, ekran pa korniza dhe karakteristika tė tjera qė e bėjnė atė njė telefon praktik dhe elegant dhe jetėn e pėrditshme tė pėrdoruesve mė tė thjeshtė dhe mė tė lehtė.  Prezantimi u bė ambjentet e Restorant Salt nė njė atmosferė shumė tė kėndshme dhe argėtuese Gjatė prezantimit tė smartfonit tė ri, Arbėr Shala, Account Manager i Samsung Electronics pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn, iu drejtua gazetarėve tė pranishėm dhe theksoi – “Pėr ne ėshtė shumė e rėndėsishme njohja dhe plotėsimi i nevojave tė konsumatorėve, prandaj ēdo vit vijmė me modele tė pėrmirėsuara bazuar nė kėto preferenca. Jemi shumė krenarė qė po prezantojmė modelin e ri tė serisė sė smartfonėve Galaxy A8 pėr vitin 2018, i cili kombinon njė dizajn elegant dhe karakteristika tė pėrparuara qė pėrdoruesit presin nga telefoni Galaxy dhe kjo ėshtė projektuar pėr tė mbajtur ritmin e kėrkesave dhe jetės sė pėrditshme tė konsumatorėve.”

  Ju mund tė bėni selfie tė qarta me kamerėn e pasme 16MP F1.7 dhe kamerėn e pėrparme tė dyfishtė 16MP + 8MP F1.9, pa marrė parasysh se ku jeni ose ēfarė po bėni. Kamera e dyfishtė e pėrparme pėrbėhet nga dy kamera tė ndara, kėshtu qė mund tė kaloni nga njėra tek tjetra, pėr tė marrė selfie-n qė dėshironi – nga fotot afėr ose portrete me njė sfond tė qartė. Me karakteristikėn e avancuar Live Focus, mund tė rregulloni lehtėsisht efektin ‘bokeh’ para ose pas shkrepjes sė fotos pėr tė krijuar imazhe me cilėsi tė lartė.  Ditėn ose natėn, kamera e avancuar sigurohet qė ju tė kapni imazhe tė mprehta, madje edhe nė kushte me ndriēim tė ulėt. Pajisjet e reja gjithashtu ju lejojnė tė personalizoni fotot tuaja me mundėsi argėtimi, duke shtuar stickers nė selfiet tuaja ose duke theksuar njė ekstravagancė gatimi me ‘Food Mode’.

  Videot qė lėvizin figurėn do tė jenė njė gjė e sė kaluarės me teknologjinė e stabilizimit tė imazhit dixhital tė videove (VDis). Me veēorinė shtesė ‘Hyperlapse’, tani mund tė krijoni video time-lapse, qė ju lejon tė regjistroni, tregoni dhe ndani video edhe mė tė gjata.

  Kur shikoni filma ose luani lojėra, pajisja mė e fundit e Galaxy A vendos njė standard tė ri pėr tė patur njė eksperiencė tė pandėrprerė dhe tė mrekullueshme tė shikimit. Ekrani Infinity shkon pėrtej limiteve me njė ekran tė madh 18.5:91, kėshtu qė ju mund tė shihni tė gjithė skenėn nė ekranin tuaj pėr pėrvojėn mė tė mirė kinematografike. Ekrani i madh ėshtė mbėshtetur nė xhama tė lakuar ergonomikė nė anėn e pasme dhe tė pėrparme. Xhami dhe korniza metalike e lėmuar, kthesat e lėmuara e bėjnė mė tė lehtė shikimin ose bashkėveprimin me pėrmbajtjen nė telefonin tuaj.  Pėrveē kėsaj, seria e re e pajisjeve Galaxy A ka rezistencė IP68 kundėr ujit dhe pluhurit, duke e bėrė atė rezistent ndaj shiut, djersės, rėrės dhe pluhurit. Jeta e zgjatur e baterisė i lejon pėrdoruesit tė qėndrojė i lidhur mė gjatė dhe me opsionin pėr karikim mė tė shpejtė, bateria mund tė karikohet mė shpejt se kurrė mė parė. Seria e pajisjeve Galaxy A ėshtė e pajisur gjithashtu me njė portė tė dyfishtė USB-je Type-C pėr lidhje mė tė lehtė. Opsioni “Always On Display” i lejon pėrdoruesit tė kontrollojnė mė lehtėsisht njoftimet e rėndėsishme pa “e zgjuar” pajisjen nga opsioni “sleep mode”, e cila kursen kohė dhe bateri.

  Kjo pajisje do t’ju mbajė vazhdimisht tė informuar me Always On Display, qė do tė thotė se ju mund tė merrni informacione nė moment pa e zhbllokuar telefonin tuaj. Me Samsung Pay, nuk ka nevojė tė merrni portofolin tuaj me vete sa herė qė tė dilni. Duke suportuar MST (Magnetic Secure Transmission) dhe NFC (Near Field Communication), Galaxy A8(201 mund tė pėrdoret pothuajse nė ēdo vend ku mund tė bėhen blerje me kartė. Ēdo transaksion nėpėrmjet Samsung Pay ėshtė i sigurtė dhe shumė i thjeshtė. Gjithēka qė duhet tė bėni ėshtė njė hapje e telefonit dhe njė skanim i gjurmės sė gishtit.  Duke ofruar rezistencė IP68 ndaj ujit dhe pluhurit, Galaxy A8(201 mund tė pėrballojė elementė tė tillė si djersa, shiu, rėra dhe pluhuri, duke e bėrė atė tė pėrshtatshėm pėr pothuajse ēdo aktivitet ose situatė. Galaxy A8(201 pėrdor kartat microSD nė mėnyrė qė tė zgjeroni kapacitetin e ruajtjes deri nė 256GB dhe ėshtė e para pajisje nė serinė A qė pėrdor Gear VR tė Samsung.

  Smartfoni i ri Galaxy A8(201 vjen nė tregun shqiptar me tre ngjyra i zi, gri orkide, dhe gold pėr t’ju pėrshtatur stilit personal tė klientėve. Galaxy A8(201 do tė jetė i disponueshėm nė treg pranė partnerėve tė Samsung, Albatrade, Aza Electronics, Globe dhe Neptun, duke filluar nga data 19 Janar 2018 dhe ēmimi i rekomanduar pėr shitjen e tij ėshtė 66,990 Lekė.

  Specifikimet e Samsung Galaxy A8(201:

 • Sponsor