• Roboti i parė humanoid fton udhėheqėsit botėrorė tė vizitojnė Sofjen – Kryeqyteti Dixhital i Evropės (Foto/Video)  Edicioni i 10-tė i Webit Festival Europe do tė mbahet mė 25-27 qershor tė kėtij viti. Ky ėshtė forumi mė me ndikim pėr inovacionin, politikat, investimet, ekonominė dixhitale dhe sipėrmarrjen nė Evropė.

  Festivali do tė jetė njė pikė grumbulluese e liderėve kryesorė tė biznesit botėror dhe inovatorėve, investitorėve, si dhe politikanėve, komisionerėve, kryeministrave dhe ministrat nga e gjithė Europa.

  “Unė mezi pres qė t’ju shoh nė Webit Festival nė Sofje – kryeqytetin dixhital. Jam e lumtur qė kam mundėsinė pėr t’u lidhur me mbi 7000 pjesėmarrės pėrfshirė ktu kryeministrat, politikanėt, biznesmenėt dhe akademikėt liderė globalė, tė mbledhur pėr tė: “shpikur sė bashku tė ardhmen e Evropės ” thotė Sophia nė ftesėn e saj tė publikuar nė Facebook.

  Sophia ėshtė roboti mė i avancuar dhe i famshėm i Hanson Robotics, i pajisur me ekspresivitet, estetikė dhe interaktivitet tė jashtėzakonshėm. Ajo mund tė simulojė njė gamė tė plotė tė shprehjeve tė fytyrės, tė ndjekė dhe tė njohė fytyrat, tė shikojė njerėzit nė sy dhe tė mbajė biseda natyrore me ta.

  “Zonja robot” bėri debutimin e saj nga shfaqja nė mars tė vitit 2016. Qė atėherė, ajo ėshtė bėrė njė personalitet shumė i kėrkuar prej medias. Ajo ka bėrė intervista tė shumta pėr shtyp, ėshtė shfaqur nė emisionet mė tė njohura tė televizionit dhe ka qenė anėtare e panelit nė disa nga konferencat mė prestigjioze nė botė. Kėtė vit ajo do tė jetė njė mysafire e veēantė nė edicionin e 10-tė tė Webit Festival Europe.  Festivali ėshtė njė krenari pėr Bullgarinė, sepse tėrheq udhėheqėsit kryesorė jo vetėm nga bota e teknologjisė, por edhe nga biznesi dhe politika.

  Nė mesin e folėsve tė lartė tė konfirmuar nė festival janė:
  Tawakkol Karman, Maurice Lévy – Kryetar dhe Drejtor Ekzekutiv i Publicis Groupe, Carlos Moedas – Komisioner pėr Kėrkime, Shkencė dhe Inovacion, Komisioni Evropian, Prof. Dr. Udo Helmbrecht – Drejtor Ekzekutiv , Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Mari Kiviniemi – Zėvendės Sekretari i Pėrgjithshėm, OECD, Kombet e Bashkuara, Catherine Carlton – Kryetari i Bashkisė (2014 dhe 2015) Menlo Park City , Silicon Valley, Presidenti Matt Brittin, Biznesin dhe Operacionet e EMEA, Google, Andy Tsao – Drejtor Menaxhues, Silicon Valley Bank dhe shumė tjerė.
  Festivali ka mbi 10 konferenca (takime) qė mbulojnė tema tė tilla si e ardhmja e kujdesit shėndetėsor, aftėsitė dixhitale dhe arsimi, teknologjia, gratė nė biznes dhe politikė, infrastruktura 4.0, mediat nė shekullin 21 dhe tė tjera.

  Pėr mė shumė informacion dhe bileta pėr festivalin, vizitoni:
  http://www.webit.bg/2018/tickets.php
 • Sponsor