• Keta jane dy telefonat e ri te Apple: iPhone XS & iPhone XS Max (foto)  iPhone XS dhe iPhone XS Max, iPhone-ėt e ri pėr 2018, janė zyrtarisht kėtu. Ky ėshtė njė moment i madh pėr Apple, qė tronditi formacionin e vet nė 2017 kur prezantoi iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus, duke vrarė nė mėnyrė efektive ēdo shans pėr njė iPhone tė ardhshėm 9 dhe duke e ndėrruar skemėn e emėrtimit tė iPhone nė mėnyrė radikale.  Nė njė kohė kur telefonat po bėhen gjithnjė e mė tė shtrenjtė, vendimi i Apple pėr pėrqafimin e familjes sė re “X” ėshtė i rėndėsishėm, sepse shpalos njė strategji tė re pėr Apple, e cila do tė vazhdojė tė vendosė ritmin pėr prodhuesit tjerė tė telefonave ndėrsa lėvizim drejt 2019.  Specifikat kryesore tė iPhone XS dhe XS Max janė:

  – Dy madhėsi: 5.8-inē dhe 6.5-inē Display OLED HDR (Ekran Super Retina)

  – Ngjyrat: Ari, Argjend dhe tė hirtė hapėsirore

  – Teknologjia e njohjės sė fytyrės (Face ID) premton tė punojė mė shpejt nė zhbllokimin e telefonave

  – Kamera dyfishe nė anėn e pasme me 12 megapikselė dhe lente telefoto

  – Kamerat e pėrparme me 7 megapikselė qė do tė sjellin thellėsi nė fotot e modalitetit tė portretit

  – Ēipi bionik A12, procesori 7nm (nanometer) premton tė nisė aplikacionet 30 pėr qind mė shpejtė se iPhone 2017

  – Rezistenėc ndaj ujit IP68 (dy metra deri nė 30 minuta nė ujė)

  – Prekje 3D pėrmes ndjeshmėrisė

  – Zėrim stereo me fushė mė tė gjerė

  – Sistemi operativ iOS 12

  – Mbėshtetje pėr realitet tė shtuar (AR) pėrmes kamerave tė kalibruara dhe ēipit bionik A12  Megjithatė, iPhone-ėt e kėtij viti do tė duhet t’i bėjnė pėrshtypje blerėsve nėse Apple ka ndonjė dėshirė pėr tė tejkaluar markėn kineze Huawei – qė pėr herė tė parė nė shtatė vitet e fundit ka marrė vendin e dytė nė tregun e telegonave nga kompania amerikane.

  iPhone Xs dhe Xs Plus do tė jenė nė dispozicion pėr para-porosi tė premten dhe do tė dalin nė treg mė 21 shtator. iPhone Xs do tė fillojė nė 999 dollarė, ndėrsa Xs Max do tė fillojė nė ēmim prej 1,099 dollarė.
 • Sponsor