• Samsung prezanton Galaxy S10 dhe S10+ (foto)

  Pėrveē madhėsisė ekranet tek tė dy modelet janė identike: 1440-piksel 19:9 OLED (qė Samsung e quan Dynamic AMOLED) me certifikim HDR10+.
  Nė vazhdėn e pėrpjekje disa vjeēare pėr tė eliminuar kornizat e ekranit dhe ofruar ekrane sa mė tė mėdha, sot Samsung prezantoi Galaxy S10 dhe S10 Plus me ekran 6.1-inē dhe 6.4-inē respektivisht pothuajse pa kornizė fare

  Tė dy modelet kanė ekran dukshėm mė tė mėdha sesa S9 dhe S9 Plus por dimensionet e pėrgjithshme pothuajse nuk kanė ndryshuar.

  Nė fakt S10 Plus ėshtė mė i vogėl sesa S9 Plus edhe pse ka ekran 0.2-inē mė tė madh. Tė dy telefonėt janė tė mėdhenj dhe nėse nuk ndiheni rehat me to, Galaxy S10E ėshtė njė tjetėr alternativė.

  Pėrveē madhėsisė ekranet tek tė dy modelet janė identike: 1440-piksel 19:9 OLED (qė Samsung e quan Dynamic AMOLED) me certifikim HDR10+. Tė dy kanė skaje tė harkuara dhe kornizė prej alumini. Janė plot ngjyra, me shkėlqim tė fortė dhe vibrant mė cilėsorė se ekranet paraardhėse.

  Ekranet e S10 kanė dy tipare tė veēanta. E para ėshtė kamera nėn ekran “hole-punch”. Versioni standard ka njė kamėr frontale ndėrsa S10 Plus dy tė tilla dhe si rezultat njė prerje mė tė gjerė. Nuk na bindi pse ekranet “hole-punch” janė mė tė mira sesa ato me “notch” megjithatė duke pasur nė konsideratė sesa shumė njerėzit i urrejnė kėta tė fundit Samsung mund tė bėjė reklamė.  Tipari i dytė qė nuk e shikoni ėshtė skaneri ultrasonik i shenjave tė gishtėrinjve qė ju nuk e shikoni dhe qė zėvendėson skanerin kapacitiv tradicional qė gjendej nė pjesėn e pasme tė S9. Samsung thotė se ėshtė skaneri mė i avancuar nė treg, i qėndrueshėm dhe i vėshtirė pėr tu manipuluar, ndjeshėm superior pėrballė skanerėve optik tė OnePlus 6T.

  Njė disavantazh i skanerėve ultrasonikė ėshtė se nuk funksionojnė me xhamat mbrojtės sė trashė. Si rezultat Samsung duhet ti certifikojė kėto xhama pėrpara se tė shiten.

  Nė cilėsinė e ndėrtimit dhe ndjesinė, mbase kėto janė telefonėt mė premium qė Samsung ka prodhuar ndonjėherė. Samsung ende pėrdor alumin nė vend tė ēelikut qė pėrdor Apple pėr iPhone XS dhe XS Max.

  S10 Plus do tė jetė i disponueshėm edhe me kapak tė pasėm prej qeramike.
  Kamerat

  S10 dhe S10 Plus kanė tė njėjtin sistem kamerash: tre lente me kėnd tė gjėrė, kėnd super tė gjerė dhe telefoto respektivisht. Kamera me kėnd tė gjerė dhe telefoto janė tė njėjtat qė gjeni nė S9 Plus tė vitit tė kaluar me sensorė 12-megapiksel dhe stabilizim optik. Lentja telefoto ka hapje f/2.4 ndėrsa kamera me kėnd tė gjerė hapje prej f/1.5 dhe f/2.4. Ndėrsa kamera me kėnd super tė gjerė dhe sensor 16-megapiksel ka hapje prej f/2.2.

  Samsung nuk ėshtė i pari qė ofron sistem tė trefishtė kamerash. LG e bėri vitin e kaluar me V40. Megjithatė mbetet pėr tu parė sesi funksionojnė nė praktikė. Kompania ka aplikuar funksione tė reja pėr kamera si “Scene Optimizer” qė identifikon 30 skenda tė ndryshme pėr tė pėrmirėsuar konfigurimin apo “Shot Suggestion” qė ndihmon nė rregullimin e fotove tė dobėta.
  Pėr regjistrim video, Galaxy S10 ofron mbėshtetje pėr 4K UHD nė tė dy kamerat e madje me HDR10+. Modaliteti “Super Steady Video” regjistron video tė embla por qė iPhone mbetet lider nė video regjistrimet.

  Kamera frontale e S10-ės ka 10-megapiksel me hapje f/1.9 dhe autofokus “Dual Pixel.” S10 Plus ka njė kamėr tė dytė frontale me madhėsi 8-megapiksel qė e pėrdor pėr tė kapur thellėsinė e imazheve dhe realizuar portrete.

  Ndryshe nga Pixel 3, kamera dytėsore e S10 Plus nuk ka kėnd tė gjerė. Samsung thotė se edhe modeli standard i S10-ės do tė ketė funksione pėr kapjen e portreteve por jo aq i avancuar sa S10 Plus.

  Specifikat e harduerit

  • Ekrani: 6.1-inē/6.4-inē Quad HD+ 19:9
  • Kamerat e Pasme: 12-megapikse kėnd i gjerė, 12-megapiksel telefoto dhe 16-megapiksel kėnd super i gjerė
  • Kamera Selfie: 10megapiksel, 8-megapiksel (S10 Plus)
  • Dimensionet: 70.4 x 149.9 x 7.8mm, 157g (S10) / 74.1 x 157.6 x 7.8mm, 175g (Qeramikė: 198g) (S10 Plus)
  • Procesori: Snapdragon 855
  • RAM: 8 ose 12GB
  • Memoria: 128GB deri nė 512GB (1TB pėr S10 Plus) + microSD
  • Bateria: 3,400 mAh (S10)/ 4,100 mAh (S10 Plus)
  • Sistemi Operativ: Android 9 Pie One UI
  • Konektiviteti: Wi-Fi 6, Bluetooth 5, LTE Cat.20
  • Karikim wireless, USB-C, kufje 3.5mm  Ēfarė fshihet nė brendėsi tė S10 dhe S10 Plus?

  S10 dhe S10 Plus vinė me procesor Snapdragon 855 me 8GB dhe 12GB RAM dhe deri 1TB memorie pėr modelin S10 Plus. Tė dy modelet fillojnė nga 128GB dhe ofrojnė mbėshtetje pėr kartat microSD.

  Kapacitetet e baterisė variojnė nga 3,400 mAh pėr modelin standard deri nė 4,100 mAh pėr modelin Galaxy S10 Plus. Tė dy modelet kanė karikim wireless dhe aftėsinė pėr tė karikuar kufjet wireless Galaxy Buds dhe orėn inteligjente Galaxy Watch Active.

  Por tiparet nuk mbarojnė kėtu. S10 dhe !0 Plus kanė certifikim IP68 pėr rezistencė ndaj ujit dhe pluhurit, kufjet 3.5mm, Wi-Fi 6, Bluetooth 5 dhe LTE me shpejtėsi deri nė 2Gbps.

  S10 mbėrrin me Android 9 Pie dhe ndėrfaqen One UI qė sapo ka mbėrritur tek modelet S9. Dhe po, kanė njė buton Bixby.

  Nė terėsi duken telefonė solidė, mė tė fuqishėm dhe mė inovativė krahasuar me gjeneratėn e kaluar. Nuk janė aq tė avancuar sa Samsung pretendon po tė krahasojmė me Galaxy S8 dy vite mė parė. Por pikat e forta tė Samsung janė bėrė mė tė forta tek Galaxy S10 dhe S10 Plus. Telefonėt dalin nė shitje mė 8 Mars.
  Komente 4 Komente
  1. Maska e ingal
   ingal -
   Shume i bukur, por kushton 2000$.
  1. Maska e vaaldr1n
   vaaldr1n -
   Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ingal Lexo postimin
   Shume i bukur, por kushton 2000$.
   Modeli fillestar kushton 799$.
  1. Maska e ingal
   ingal -
   A e pe Huawei Mate X sot? Per mendimin tim eshte telefoni me i mire qe paloset deri me sot.
  1. Maska e vaaldr1n
   vaaldr1n -
   e pash po nuk m'u duk gje... kjo "risi" me telefona te palosshem per mendimin tim eshte baraz me 0! As falas nuk do e merrja 1 te tille!
 • Sponsor