• Apple ka prezantuar telefonat e rinje: iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe Max

  Gjiganti amerikan Apple ka prezantuar sot nė Kaliforni modelet e reja tė telefonit tė shumėpėrfolur iPhone, bėhet fjalė pėr modelet iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max.  iPhone 11 ėshtė pasardhės i modelit tė fundit tė iPhone XR, qė ēmimin fillestar e kishte 750 dollarė. E pėr dallim nga modeli paraprak, iPhone 11, ēmimin fillestar e ka 699 dollarė, transmeton Telegrafi.

  Mė poshtė ju sjellim detaje nga modelet e reja tė iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max, qė po konsiderohen si modelet revolucionare duke sjellė inovacione duke filluar nga dizajni i telefonave e deri te ēipat tejet tė avancuar, qė deri mė sot nuk janė pėrdorur nga asnjė kompani tjetėr rivale.  iPhone 11

  Ekrani: 6.1 inē Liquid Retina

  Trupi: alumin dhe xham

  Ēipi: A13 Bionic qė Apple e quan si mė tė shpejtin si nė CPU ashtu nė GPU, dhe ka kapacitet prej 1 trilion operacione nė sekondė

  Zėrimi: Dolby Atmos

  Kamerat e pasme: Dy kamerat e pasme prej 12 megapikselė me kėnd tė gjerė shkrepje dhe kamera e re prej 12 megapikeselė me kėnd ultra tė gjerė apo mė mirė thėnė 120 gradė tė pamjes.

  Tė rejat e kamerave ėshtė Night Mode; 4K video me 60 frame pėr sekondė, kurse me vetėm njė shtypje tė butonit fillon tė filmon video pa pasur nevojė tė rregullohet nė mėnyrė manuale.

  Nė anėn tjetėr, kamera e pėrparme ka sjell tė reja siē ėshtė “slow-motion” ndryshe tani e njohur si “slowfies” e dedikuar enkas pėr “selfie”.

  Sa i pėrket sigurisė, telefoni hapet me shpejtėsi jashtėzakonisht tė madhe me Face ID. Ndėrkaq kamera e tij ėshtė mė e madhe sesa iPhone XR qė i bie tė ketė qėndrueshmėri mė tė madhe gjatė punės.

  Aty ėshtė edhe mbushėsi i shpejtė apo ndryshe i njohur si “fast-charger”. E kur flasim pėr porositė, ai do tė jetė i disponueshėm nė treg me gjashtė lloje tė ngjyrave, bardhė, zi, verdhė, kuqe, vjollcė dhe gjelbėr.

  Sistemi operativ iOS 13 do tė jetė i disponueshėm, e ēmimi startues i kėtij modeli ėshtė 699 dollarė.  iPhone 11 Pro

  Ekrani: 5.8 inē Super Retina XDR, me 2 milion kontraste, HDR 10

  Zėrimi: Dolby Atmos

  Ēipi: A13 Bionic

  Bateria: Sa i pėrket baterisė qė vazhdon tė mbetet elementi kyē nė tė gjithė telefonat e menēur, Apple thotė se iPhone 11 Pro ka jetėgjatėsi mė tė madhe sesa iPhone XS pėr mė shumė se katėr orė

  Mbushėsi: Bėhet fjalė pėr mbushėsin e shpejtė prej 18-watt

  E kur pėrmendet ky model, natyrisht se adhuruesve tė flaktė qė tashmė kanė filluar tė mendojnė t’i porositin, pyesin se cilat ngjyra janė tė disponueshme nė treg – nė pyetje janė ngjyrat, e gjelbėr, hiri dhe e artė.

  Kamera: 12-megapikselė me kėnd tė gjerė tė shkrepjes, 12 megapikselė telefotografi, 12-megapikselė me kėnd shkrepje ultra tė gjerė apo ndryshe thėnė 120 gradė.

  Telefoto dhe kėndi ultra i gjerė funksionojnė sė bashku dhe mund tė shkrep shumė fotografi nga njė vetėm njė kėnd. Ēmimi fillestar i kėtij modeli do tė fillojė nga 999 dollarė.  iPhone 11 Pro Max

  Ekrani: 6.4 inē Super Retina XDR, me 2 milionė kontraste, HDR 10

  Zėrimi: Dolby Atmos

  Ēipi: A13 Bionic

  Bateria: Jetėgjatėsia e kėtij modeli ėshtė pėr 4 orė mė i madh sesa iPhone XS Max

  Mbushės: Bėhet fjalė pėr mbushėsin e shpejtė prej 18-watt

  Sa i pėrket ngjyrave, tė disponueshėm nė treg janė: e gjelbra, hirtė dhe e artė, ndėrkaq sistemi operativ iOS 13 do tė jetė i qasshėm.

  Kamera: 12 megapikselė kamerė me kėndgjerė, 12 megapikselė telefoto kamerė dhe 12 megapikselė kamerė me kėnd shkrepje ultra tė gjerė apo 120 gradė.

  Ēmimi fillestar i iPhone 11 Pro Max do tė jetė 1,099 dollarė, ndėrkaq qė tė tre modelet do tė mund tė porositen nga 20 shtatori.

 • Sponsor