View RSS Feed

abdullah92

Pse ėshtė e pamundur tė pengohet pirateria?

Rate this Entry
Citim Mesazhi origjinal i postuar nga abdullah92 Lexo postimin


Tani kur lufta kundėr SOPA-s dhe PIPA-s praktikisht ka marrė fund, ekipi nga Hollivudi dhe industria muzikore me padurim pret se ēfarė do tė ndodhė me ligjin ACTA. Mirėpo, tė ndalemi pak dhe tė shohim nėse ėshtė e mundur fitorja e tyre. Ndoshta para njė muaji apo dy kemi pyetur se ēfarė do tė jetė rezultati dhe cila do tė jetė e ardhmja e internetit, por tani jemi tė sigurt se fitoren do ta rrėmbejnė “piratėt”.

Natyrisht se nė tė ardhmen mund tė presim situata tė kėtilla dhe konflikte edhe mė tė mėdha nė relacionin piratėt/Hollivudi/ Bollivudi/ industria muzikore.

Ėshtė e qartė se legalizimi nuk ėshtė zgjidhja mė e mirė, sepse me kėtė do tė shkatėrrohej industria filmike dhe muzikore deri nė fund. Nga ana tjetėr, pirateria ėshtė ilegale nė SHBA dhe nė shumicėn e vendeve tė tjera tė botės. Dhe ēfarė ndodh tani? Po mundohet tė gjendet njė zgjidhje e cila do tė kėnaq tė dyja palėt, por tani pėr tani nuk ka njė zgjidhje tė tillė apo sė paku nuk po e shohim.

Ky problem qė ekziston sot, nuk ėshtė vetėm problem i piraterisė, por problem edhe i servisit, i cili nėnkupton mundėsinė e marrjes sė ēfarėdo filmi pa pagesė. Kėtė shėrbim mė sė miri e ofron ueb-faqja ‘Pirate Bay’.

Ndoshta njė gjė e tillė nuk ėshtė morale por ėshtė vėshtirė qė dikush t’ua ndaloj ta bėni njė gjė tė tillė. Ndėrsa nėse tani pas 10 vitesh dhe miliona dollarė tė shpenzuar nė gjykatė arrihet tė ‘vritet’ Pirate Bay, nė internet gjenden me mijėra ueb-faqe tė tilla. Por edhe nėse arrijnė tė shuajnė tė gjitha faqet ‘torrent’, njerėzit do tė shpikin diēka tė re. Dhe sėrish. Dhe sėrish…

Nė ēka momentalisht ngjan Interneti?

Ngjanė nė njė treg nė tė cilin gjenden absolutisht tė gjithė filmat, CD/DVD muzikore, librat dhe tė ngjashme, ndėrsa nuk karoje dhe as tė punėsuar qė mund t’ju ndalė qė tė merrni diēka. Por edhe atėherė kur e merrni njė film, ai nuk zhduket por ende ėshtė atje dhe dikush tjetėr mund ta marrė pas jush.

I vetmi kufizim qė ekziston, ėshtė morali dhe bindja juaj. A munden kėto t’ju pengojnė qė nga interneti tė merrni 7 vazhdimet e Harry Poterit, apo vazhdimet e |Lord of the Ring”, apo vazhdimet e “Twilight”? Ata qė krijojnė pėrmbajtje argėtuese thonė se nė kėtė mėnyrė ju i dėmtoni, ēka ėshtė marrėzi. Ndoshta ju do t’i merrnit tė gjithė filmat e ofruar nga njė mėnyrė e tillė nė internet, por a do tė ishit tė gatshėm tė shpenzonit qindra apo mijėra euro nė blerjen filmave apo muzikės? Me siguri se nuk do ta bėnit.

Ndoshta pa meritė shikojmė filma apo dėgjojmė muzikė, por nė realitet ne nuk do t’i blinim ato, duke marrė parasysh ēmimin e lartė tė tyre. Momentalisht njė pjesė e madhe e industrisė ėshtė bllokuar nė tė kaluarėn dhe lufton me cyber-gjeneratėn dhe sėrish e humbė betejėn. Ata ende besojnė se njerėzit duan tė dalin jashtė dhe fizikisht tė blejnė ndonjė film apo tė shkojnė nė videotekė dhe tė japin para tė majme pėr tė shikuar ndonjė film.

A nuk ėshtė kjo qesharake? Sot filmat i blejnė ose koleksionuesit e filmave (lexo: personat qė kanė tepėr para), ose individėt qė duan ndonjė titull tė caktuar, ēka ėshtė diēka e rrallė. Tani ta pėrmbledhim kėtė problem – filmat janė tepėr tė shtrenjtė dhe kemi nevojė pėr njė servis nė tė cilin pėr pak para do tė mund tė blejmė apo huazojmė filma.

Si tė arrihet kjo? Ndoshta aktorėt nga Lista A nuk do tė duhej tė kishin honorarė mbi 20 milionė dollarė, ndoshta nuk duhet shpenzuar 100 milionė dollarė nė marketing dhe ndoshta nuk do tė duhej tė investoheshin 500 milionė dollarė nė efekte tė ndryshme, kur njė efekt i ngjashėm mund tė arrihet pėr 2-3 herė mė pak para. Kėtė luftė me siguri se e kanė fituar piratėt, tė cilėt edhe mė tutje do tė marrin filmat nga interneti falas dhe tė kėnaqen nė hitet mė tė fundit tė Lady Gaga-s dhe tė tjerėve ndėrsa kėta pėr kėtė nuk do ta marrin asnjė cent.

Sikurse qė nuk ėshtė e mundur tė shkatėrrohet pirateria, me siguri se nuk ėshtė e mundshme tė shkatėrrohet as industria filmike dhe muzikore, por duhet gjetur njė zgjidhje tė pėrbashkėt. Nėse vazhdohet kėshtu, vetėm sa do tė ulet numri i filmave dhe projekteve muzikore dhe nuk do tė arrihet asgjė.

Ne besojmė nė pagesėn e shėrbimeve, por duhet tė kemi njė servis pėr kėtė! Nga ana tjetėr, nuk besojmė nė censurėn e internetit, sepse nė kėtė mėnyrė do tė arrihet efekti i kundėrt dhe njerėzit vetėm nga inati do tė ‘vjedhin’ filmat dhe muzikėn nga interneti, vetėm pėr tė treguar se munden dhe kjo betejė vetėm sa do tė pėrshkallėzohet. Tani pėr tani qėndron rezultati – Piratėt 1: tė tjerėt 0 … Burimi

Komente

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: