View RSS Feed

abdullah92

10 Gjėra Qė Nuk Dini Pėr Gjumin

Rate this Entry
Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postiminGjumi ėshtė shumė i mirė pėr rikarikimin e trurit, qelizat autoriparohen dhe trupi fiton energji tė reja.
Gjumi mbetet ende objekt studimi, ėndrrat mbeten mister pėr shkencėn, megjithatė mbi shumė aspekte ėshtė hedhur dritė.

Jo tė gjithė kanė informacionin e duhur pėr gjumin, ndaj po ju tregojmė 10 kuriozitete qė nuk i keni lexuar mė parė.

1.
Orėt e nevojshme tė gjumit, varen nga mosha
-16 orė pėr tė sapolindurit
- 10 orė pėr 3-18-vjecarėt
-8 orė pėr 19-55-vjecarėt
- 6 orė pėr mbi 56-vjecarėt

2.
Pėr sa kohė mund tė mbijetosh pa gjumė? Nėse pa ushqim mund tė jetosh edhe pėr dy javė, pasi kalojnė 11 ditė pa gjumė njeriu pėrjeton ‘gjumin e pėrjetshėm’.

3.
Sa flenė kafshėt? Mė gjumashėt janė koalat qė flenė 22 orė nė ditė, lakuriqėt e natės qė flenė 20 orė, milingonat e mėdha qė flenė 18 orė, ndėrsa mė pak fle xhirafa me vetėm 2 orė nė ditė dhe elefanti aziatik me 3 orė nė ditė.4.
Kur delfini fle, vetėm gjysma e trurit tė tij pushon, gjysma tjetėr ėshtė aktive pėr tė rregulluar ciklin e frymėmarrjes.

5.
Tė shohėsh ėndrra ėshtė po aq e domosdoshme sa edhe tė marrėsh frymė. Personat qė nuk shohin ėndrra tregojnė se kanė probleme me personalitetin.

6.
12 pėrqind e njerėzve shohin ėndrrat bardhezi. Nė tė kaluarėn ky numėr ka qenė mė i lartė, por me shpikjen e televizorit me ngjyra numri ra nė mėnyrė drastike.

7.
Endėrrojmė fytyrat e personave qė i kemi parė mė parė, pavarėsisht nėse i kujtojmė apo jo.

8.
Vetem 5 minuta pas zgjimit 50 pėrqind e ėndrrave harrohen dhe brenda 10 minutave, 90 pėrqind e tyre zhduken njėherė e pėrgjithmonė nga kujtesa.

9.
Njė cift nė katėr fle nė krevate tė ndarė. Sipas disa testeve meshkujt, pas zgjimit nga njė natė tė cilėn e ndanė shtratin me njė grua, e kishin nivelin e stresit mė tė lartė krahasuar me meshkujt qė flinin vetėm.

10.
Crregullimet, somnambulizmi janė anomali gjatė procesit tė gjumit. Krime tė ndryshme janė kryer gjatė gjendjes sė gjumit tė thellė.
Kategoritė
Uncategorized

Komente

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: