Puthja e nėnės, efektive kundėr infeksionit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Puthja e nėnės, efektive kundėr infeksionit

  Receta Gatimi

  Puthja e nėnės, efektive kundėr infeksionit

  Me anė tė njė studimi tė realizuar, pėr herė tė parė shkencėtarėt e Zelandės sė Re pohuan se foshnjat e porsalindura mbrohen me ndihmėn e puthjes sė nėnės. Nė studim u zbulua se bakteri i mirė K12 i cili del nga goja e nėnės shėrben nė forcimin e imunitetit tė foshnjave pėrballė dhimbjes sė fytit dhe infeksionit tė veshit.

  Nė studimin e publikuar nė gazetėn New Zealand Herald dhe tė realizuar nga Universiteti Otago, shkencėtarėt zbuluan se bakteri i dobishėm i cili del nga goja e nėnės shėrben nė mbrojtjen e foshnjave tė porsalindura nga dhimbjet e fytit dhe infeksioni i veshit.

  Ėshtė hera e parė qė ndėrmerret njė studim i tillė. Specialistėt pohuan se gratė tė cilat morėn pjesė nė studim janė testuar pėr tė parė se cilat prej tyre mbartin bakterin e dobishėm lastreptococcus salivarius K12.

  Shkencėtarėt gjithashtu deklaruan se foshnjat tė cilat kanė marrė bakterin nga nėna nė fillim do tė kontrollohen ēdo javė pastaj njė herė nė 6 javė pėr tė parė nėse bakteri qėndron nė trupin e foshnjės. Me rritjen e foshnjės ulet mundėsia e ndjekjes sė bakterit, por shkencėtarėt pohuan se kjo ēėshtje do tė jetė baza e studimeve tė ardhshme

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  uauuuaaaa sa interesant ky studim...sa mire, duhet te rrime vetem duke i puthur femijet.....rrofsh ardona per kete artilull.

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  uauuuaaaa sa interesant ky studim...sa mire, duhet te rrime vetem duke i puthur femijet.....rrofsh ardona per kete artilull.  flm arda

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2013, 04:25 PM
 2. Puthja e tij....
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2012, 08:42 AM
 3. Kujdestaria e fėmijės. Babai gay kundėr nėnės lesbike
  Nga olsii nė forum Familja dhe tė Rinjtė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-02-2012, 01:11 PM
 4. Puthja
  Nga Erdi nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2011, 12:06 AM
 5. Disa Metoda Studimi Efektive
  Nga ReniX nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2011, 05:10 PM