Kėshtu tregon njė kėrkim i sociologėve dhe psikologėve tė universiteteve Harvard, Broun dhe Kaliforni. Rritet deri nė 75 pėr qind mundėsia pėr t’i thėnė lamtumirė partnerit kur miqtė e ngushtė apo tė afėrmit kanė vepruar kėshtu
Ndarja ėshtė njė sėmundje ngjitėse. Ja modeli qė kopjojmė nga miqtė singėll
Divorci ėshtė njė sėmundje ngjitėse. E kishit menduar ndonjėherė? Me siguri qė jo. Tė kesh njė mik, tė afėrt ose koleg qė divorcohet, rrit nė mėnyrė tė befasishme mundėsinė qė njė ēift tė ndahet, sipas njė studimi shkencor tė publikuar kėto ditėt e fundit. Me pak fjalė, rrėfejnė autorėt e kėrkimit, divorci ėshtė “ngjitės”: njėlloj si njė virus. I zhvilluar nga sociologė dhe psikologė tė tre universiteteve tė rėndėsishme amerikane (Harvard, Broun dhe Universiteti i Kalifornisė), studimi ka dalė nė pėrfundimin se divorci i njė miku tė ngushtė apo njė tė afėrmi, rrit me 75 pėr qind mundėsinė e divorcit tek ata qė i njohin. Nga ana tjetėr, divorci i njė “mikut tė mikut”, tė njė tė njohuri, rrit mundėsinė pėr t’u divorcuar me 33 pėr qind. Prezenca e fėmijėve ka njė efekt moderues mbi kėtė formė “kontaminimi social”, ashtu siē e pėrshkruajnė mjekėt amerikanė: influenca e njė divorci nė rrethin e ngushtė tė miqve reduktohet nė proporcion me numrin e fėmijėve qė ka nė ēift. Me pak fjalė, sa mė shumė fėmijė tė ketė, aq mė i vogėl ėshtė efekti tė shohėsh miqtė dhe kolegėt tė ndahen. Divorci nuk ka nevojė tė ndodhė afėr pėr tė kontaminuar: edhe fundi i njė martese tė ndodhur mijėra kilometra larg nė distancė, por nga njė ēift miqsh apo tė afėrmish, mund tė tė shtyjė tė sillesh ndryshe. Studiuesit amerikanė i kanė bazuar kėto pėrfundimet nga statistikat e nxjerra prej njė grupi tė madh personash tė dy sekseve pėr 32 vjet. “Divorci duhet studiuar dhe kuptuar si njė fenomen kolektiv qė shtrihet pėrtej atyre qė pėrfshihen direkt”, mbyllet pėrfundimi i rezultatit tė kryer nga Rose Mcdermott, James Fowler dhe Nichiolas Christakis, docentė tė sociologjisė dhe psikologjisė nė tre universitete prestigjioze amerikane. Duke e komentuar kėtė dukuri, njė gazetė britanike, “Observer”, gjen njė aplikim tė menjėhershėm tė teorisė nė njė grup tė njohur miqsh: “Primrose Hill set”, grupi i aktorėve, kėngėtarėve dhe njerėzve tė famshėm, tė gjithė tė martuar, qė jetojnė nė lagjen e modės nė Primrose Hill nė Londėr. Jude Law dhe Sadie Frost, Noel Gallagher dhe Meg Mathews, Liam Gallagher dhe Patsy Kensit, “kishin gjithēka, ishin tė pasur, tė bukur, tė famshėm dhe miq tė mirė”, shkruan e pėrjavshmja britanike, megjithatė sot asnjė prej tyre nuk ėshtė mė ēift. Liam Gallagher dhe Meg Mathews u ndanė nė vitin 2001, Jude Law dhe Sadie Frost nė 2003. Sigurisht ėshtė i njohur fakti se tė famshmit divorcohen mė shpesh. Por teoria e “divorcit ngjitės” gjen njė tjetėr konfirmim nė sjelljen e shumė ēifteve tė martuara qė kur dikush nga miqtė e tyre ndahet, ndėrpresin ēdo lloj raporti me tė divorcuarit dhe nė pėrgjithėsi mendohen mirė para se tė ftojnė pėr darkė beqarė tė divorcuar. Deri tani mendoj se ky vendim ndiqej pėr tė mos pasur njė shembull tė keq. Tani ėshtė e qartė: kėrkojnė dėshpėrimisht tė evitojnė kontaminimin.

Traumat
Trauma e njė divorci nuk harrohet lehtė: njė ndarje nuk lė vetėm shenjė nė nivel psikologjik dhe ekonomik, por sjell me vete edhe shqetėsime e probleme fizike, shpesh shumė tė rėndėsishme. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi amerikan, realizuar nga Universiteti i Ēikagos dhe i publikuar nė "Journal of health and Social Behaviour", nga i cili ka dalė se divorci ka njė efekt shkatėrrues mbi shėndetin e ish-bashkėshortėve, qė nuk rifitohet as kur ia nisin nga e para me njė partner tė ri.
Specialistėt thonė se gratė janė ato qė preken mė shumė nga sėmundjet e divorcit dhe kryesisht nga dhimbjet e kokės. Kjo dhimbje prek njė ndėr katėr gra dhe njė ndėr 12 burra dhe pėr shumė njerėz nė botė ėshtė njė arsye e fortė pėr t‘u takuar shpesh me neurologun. Kulmin e arrin mes moshės 30-39 vjeē, por pas nuk ngelen edhe fėmijėt. Njerėzve qė u dhemb koka nė mėnyrė kronike, ashtu si specialistėt, e dinė shumė mirė se kėto dhimbje nuk largohen kollaj, nėse pėr njė kohė tė gjatė ėshtė abuzuar me ilaēe tė llojeve tė ndryshme pėr tė gjetur qetėsi. "Gratė qė e pėrjetojnė keq divorcin, preken mė shpesh nga kjo lloj sėmundje. Mesatarisht atyre u dhemb koka rreth 2 ose 3 herė nė javė, por nuk pėrjashtohen rastet kur vuajnė nga dhimbja kronike dhe e pėrditshme e kokės. Burrat janė nė tė fortė nė kėtė aspekt. Ata preken mė shumė nga sėmundjet kardiovaskulare dhe pėrqindja e vdekjeve nga infarkti te tė divorcuarit ėshtė mė e lartė", shpjegojnė specialistėt. Po ashtu, njė tjetėr shqetėsim pėrbėn edhe tensioni i lartė i gjakut pėr tė dyja palėt. Si te burrat, ashtu dhe te gratė e divorcuara, vihej re njė rritje e tensionit tė gjakut, qė lidhet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me stresin e tepėrt. Sipas shkencėtarėve amerikanė, e vetmja mėnyrė pėr tė mos e dėmtuar shėndetin ėshtė ajo qė tė kemi njė lidhje tė gjatė e tė lumtur. Pėrndryshe, njė eksperiencė martesore negative dhe problematike ēon nė mėnyrė tė pakthyeshme nė ērregullime psikofizike. Pėr shembull, pėr shumė vite me radhė studimet kanė treguar se ata qė janė beqarė, kanė njė rrezik mė tė vogėl pėr t‘u sėmurur nė mėnyrė serioze dhe si ata, edhe personat qė kanė fatin tė jetojnė pėr gjithė jetėn nė krah tė njerėzve tė duhur. Pėr gjithė tė tjerėt kėshilla e ekspertėve ėshtė: "Tė punosh shumė, deri sa martesa funksionon dhe ka jetėgjatėsi, me kusht qė kjo tė mos jetė njė lidhje shkatėrruese". Christine Northan, pėrgjegjėse e "Relate", organizata kryesore britanike qė i dedikohet kėshillimit pėr ēifte, shpjegon se nėse njerėzit kanė njė martesė tė lumtur, janė mė tė shėndetshėm. Shumė rrallė kanė probleme me shėndetin dhe vdesin mė pak nga sėmundjet e zemrės, sidomos infarkti. Kush zgjedh tė martohet pėr herė tė dytė pas njė divorci, ėshtė e detyrueshme ta zgjedhė me kujdes partnerin dhe t‘u qėndrojė larg njerėzve qė nė ēfarėdolloj mėnyre tė kujtojnė lidhjen e vjetėr. Sipas njė studimi tė Universitetit tė Virxhinias, faktori mė i rėndėsishėm pėr "lumturinė martesore" tė grave ėshtė ai qė bashkėshortėt tė pėrfshihen nė emocionet e tyre dhe kjo ėshtė madje edhe mė e rėndėsishme se sa ndarja e detyrave. Sipas shkencėtarėve amerikanė, e vetmja mėnyrė pėr tė mos e dėmtuar shėndetin ėshtė ajo qė tė kemi njė lidhje tė gjatė e tė lumtur. Pėrndryshe, njė eksperiencė martesore negative dhe problematike ēon nė mėnyrė tė pakthyeshme nė ērregullime psikofizike.