Kjo ėshtė njė dietė vetėm pėr meshkujt qė janė mbi peshė. Eshtė mbi kalorike
dhe ėshtė organizuar nė dy faza, e para e zgjat dy javė dhe garanton 1 mijė
kilokalori, si dhe shpėrbėn 43 pėr qind tė proteinave, 22 pėr qind tė yndyrnave
si dhe 34 pėr qind tė karbohidrateve.

Ndėrkohė qė nė fazėn e dytė, e cila zgjat edhe kjo njė javė, mund tė arrijmė tė
bėjmė njė pėrzgjedhje tė dietės qė na nevojitet pėr tė disiplinuar ato qė hamė ēdo
ditė, nė lidhje me sheqernat, jo duke ndaluar sė ngrėni ėmbėlsira, pėdorimi me
kujdes i produkteve qė kanė laktikė, yndyrna apo mirėmenaxhimi i situatave, kur
jemi pėrballė ushqimeve me bazė brumėrat. Ndėrkohė qė kėshillojmė qė kjo dietė
duhet tė zbatohet me pėrpikmėri, nė mėnyrė qė edhe sjellja e paekuilibruar e tė
ngrėnit tė mos ndikojė tek shėndeti ynė. Megjithatė garantohet humbje peshe, por
mos harroni se duhet tė ndiqni regjimin e sugjeruar tė ushqimeve, nė mėnyrė qė tė
mErret sasia e kriprave, karbohidrateve dhe fibrave tė nevojshme, por duke mos
harruar se teprimi me to do tė hedhė nė erė gjithēka.

Faza e pare: (kohėzgjatja : 2 javė)

E HENE

•mėngjesi : dieta tė cilėn do tė pėrdorni mėngjesin e ditės
sė parė janė frutat e freskėta tė stinės, njė fetė bukė tė zakonshme ose me sojė, si
dhe kafen e zakonshme, por pa pėrdorur fare sheqer.
• dreka: nė kėtė vakt sugjerohet pėrdorimi i mishit pa dhjamė,
mund tė zgjidhni atė tė pulės ose tė gjelit, servireni kur ėshtė i ftohtė, mė pas hani frutat
sipas dėshirės, kafen pa sheqer dhe ujė.
• darka : peshku, edhe ky jo i dhjamosur ėshtė pjesė e recetės
sė darkės, i shoqėruar me njė sallatė, 1 fetė buke me sojė, frutat e stinės, kafe pa sheqer
dhe njė gotė ujė.

E MARTE

• mėngjesi : edhe ky mėngjes do tė jetė njėsoj, sa mė shumė
fruta tė freskėta tė stinės, njė fetė bukė tė zakonshme ose me sojė, si dhe kafen e
mėngjesit sėrish pa sheqer.
• dreka : fruta tė freskėta tė stinės, sugjerohet tre llojė tė
ndryshme frutash, si qershi, shalqi dhe pjeshkė, mos harro tė pish njė kafe pa sheqer
dhe ujė.
• darka : mish jo i majmė, pule ose gjeli, njė sallatė me
perime tė freskėta, ku tė mbizotėrojė domatja, njė kafe pa sheqer si dhe ujė sipas
dėshirės, ėshtė ky sYgjerimi i ditės.

E MERKURE

• mėngjesi : mos harroni duhet rė respektoni mėngjesin,
me fruta tė freskėta tė stinės, nė mėngjes njė mollė dhe qershi, 1 fetė bukė tė
zakonshme ose me sojė dhe kafe pa sheqer
• dreka : njė sallatė me peshq, kryesisht me salmon dhe ton,
disa feta limoni, perime dhe fruta tė freskėta, kafe pa sheqer dhe ujė sipas dėshirės,
do tė ishin dreka e sė mėrkurės.
• darka : duke patur parasysh se deri tani kemi marrė proteinat
e nevojshme, pėr darkė iu sugjerojmė mish qengji pa dhjamė, perime, kafe pa sheqer si
dhe ujė.

E ENJTE

• mėngjesi : kėtė mėngjes frutat e freskėta, bukėn e zakonshme
ose me sojė dhe kafen pa sheqer mund tė shoqėroni sė bashku me njė gotė qumėsht, ose
kornflakes
• dreka : djathė pa shumė yndyrė, dy vezė tė gatuara me shumė
pak vaj, perime, 1 fetė bukė me sojė ose tė zakonshme, kafe pa sheqer dhe ujė, mund tė
hani pėr drekė
• darka : mund tė pėrdorni roston ose edhe biftekun, me perime,
kafe pa sheqer dhe ujė. Kujdes me mishin, tė jetė pa shumė dhjamra, sugjerohet mishi i pulės.

E PREMTE

• mėngjesi : njė kokėrr vezė tė zier, 1 fetė bukė tė zakonshme
ose me sojė, frutat tė freskėta tė stinės, si dhe nė fund mund tė shijoni kafen e pėrditshme
pa sheqer
• dreka : djathė pa yndyrė, perime tė freskėta nė formėn e sallatės
verore, 1 fetė bukė tė zakonshme ose me sojė, kafe pa sheqer dhe ujė sipas dėshirės
• darka : peshk i pjekur nė skarė, me disa feta limoni, sallatė me
fruta, 1 fetė bukė tė zakonshme ose soje, kafe ose ēaj tė ftohtė pa sheqer dhe ujė

E SHTUNE

• mėngjesi : pak qumėsht tė pėrzier me kafe ose ēokollatė me
pak sheqer, fruta tė freskėta tė stinės si dhe njė fetė bukė tė zakonshme ose me sojė pėr
tė filluar ditėn
• dreka : kjo do tė jetė njė drekė e varfėr, me fruta tė freskėta
tė stinės, kafen e zakonshme pa sheqer si dhe ujė sipas dėshirės
• darka : rosto me mish pule ose gjeli, me shumė pak dhjamėra,
perime tė gjalla dhe fruta tė stinės, kafe pa sheqer si dhe ujė.

E DIELE

• mėngjesi : kėtė mėngjes do tė pėrdorni fruta tė freskėta tė stinės,
1 fetė bukė tė zakonshme ose me soje, si dhe kafen e pėrmėngjesshme pa sheqer
• dreka : mish jo i majmė, mund tė zgjidhni ēfarė mishi tė doni,
ndoshta dhe peshk, shoqėrojeni me njė sallatė me perime, frutat e stinės si dhe kafen pa
sheqer dhe ujė
• darka : zgjidhni fileto pule ose gjeli pa dhjamra, perime tė freskėta,
jo nė formė sallate, kafen pa sheqer dhe ujė sipas dėshirės.


Faza e dytė:Tabela e ushqimeve tė kėshilluara gjatė fazės sė dytė :

Duhet tė hani

•Mish pa dhjamra
•Salcė sallate, uthull dhe limon
•Peshk jo i majmė
•Djathė pa yndyrna
•Bukė te plote (whole)
•Vezė
•Perime dhe fruta tė freskėta
•Kafe pa sheqer
•UjėNuk duhet tė hani

•Brumra
•Salsa,vaj dhe gjalpė
•Pasta
•Oriz
•Patate
•Bukė me pėrbėrės tė tjerė
•Pije alkoolike
•Embėlsirat nė pėrgjithėsi
•Qumėsht fabrike