Gjermania fiton “finalen e vogėl”


Gjermania mposhti 3-2 Uruguain nė “finalen e vogėl” tė Botėrorit, duke zėnė vendin e tretė ashtu si katėr vjet mė parė, nė 2006, kur mundi Portugalinė 3-1. Kjo ėshtė hera e katėrt qė Gjermania e mbyll njė kampionat botėror nė vendin e tretė: 1934, 1970, 2006, 2010. Ndodhi ashtu siē e kishte parashikuar oktapodi i famshėm Paul. Tomas Myler (19’), Marsel Jansen (56’) dhe Sami Khedira (82’) shėnuan pėr Gjermaninė, ndėrsa Kavani (28’) dhe Diego Forlan (51’) realizuan pėr Uruguain. Forlan nė minutėn e 90’+3 goditi pikėn ku bashkohen dy shtyllat. Tomas Myler dhe Diego Forlan u ngjitėn nė kuotėn e 5 golave, po aq sa holandezi Uesli Shnajder dhe David Vija e Spanjės.