Receta Gatimi

Studimi: Mos dėgjoni shumė “iPod”!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  Studimi: Mos dėgjoni shumė “iPod”!

  Studimi: Mos dėgjoni shumė “iPod”!
  Pėrdorimi pėr mė shumė se njė orė i aparateve MP3 bėhet shkak i humbjes sė dėgjimit pėr njė kohė tė shkurtėr.
  Sipas njė lajmi tė publikuar nė “The Telegraph”, nė njė studim tė realizuar nga Universiteti Ghent i Belgjikės ėshtė vėrtetuar se dėgjimi pėr njė orė i “iPod”, apo tė ngjashmeve me tė si “MP3”, shkakton ērregullime nė dėgjim.

  Ndėrsa nė studimin e publikuar nė revistėn e titulluar “Archives of Otolaryngology-Head and Neck Surgery”, theksohet se zėri i lartė i dėgjuar me anė tė kufjeve dėmton qelizat e qimeve tė ndodhura nė pjesėn e veshit tė jashtėm dhe kjo mė pas shkakton dhe humbjen e dėgjimit.

  Pjesėmarrėsit tė cilėt u provuan gjatė njė ore nė trajtė grupesh dhe pasi dėgjuan muzike tė ndryshme ne nivele tė ndryshme zėri dhe me kufje tė ndryshme pėrjetuan humbje dėgjimi tė pėrkohshėm.

  Specialistėt janė tė shqetėsuar nga popullariteti dhe shtimi i pėrdorimit tė kėtyre aparateve si “iPod” duke pasur parasysh dhe rezultatet e studimit.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  1 or the , un kam vjetur tr naten me kufje ne vesh se me zuri gjumi , po per 2 dit nuk degjoja mir

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Fatkeqsisht tani ne vere jam duke e shtuar ritmin e iPod! do mundohem ti ul zerin ne minimum.

  Sigurisht qe shkakton deme ne vesh, te pompon muzik ne timpanin e veshit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kur dėgjoni muzikė nė Facebook, kujdes intimitetin
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 10:18 PM
 2. iPod Touch i ri me dy kamera?
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2010, 06:17 PM
 3. Seksi: Sipas nje studimi eshte i merzitshem nqs zgjat shume
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-06-2010, 07:11 AM