Receta Gatimi

Iku “.com”, erdhi “.co”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11

  Iku “.com”, erdhi “.co”

  Iku “.com”, erdhi “.co”
  Tashmė po i vjen fundi rrugės sė zgjatjeve tė emrave tė servirura 25 vjet mė parė nė tregun e shitjes. Nė mes tė zgjatjeve si “.net”, .”org”, “.us”, ėshtė bėrė shumė e vėshtirė tė marrėsh njė emėr me zgjatjen e shumėkėrkuar “.com”.
  Pėr kėtė arsye njerėzit detyrohen tė bashkojnė disa fjalė ose tė prodhojnė fjalė tė pakuptimta. Kjo kuptohet mė mirė atėherė kur kihet parasysh se 100 milion nga 250 milion adresave web janė me zgjatjen .com.

  Duke parė pakėsimin e tė ardhurave nė kėtė fushė, kompanitė amerikanė tė internetit planifikojnė tė hapin njė treg tė ri dhe pėr kėtė arsye kanė nxjerrė nė shitje zgjatjen “.co”, e cila i pėrket qeverisė Kolumbiane. Pėr tė mos iu dhėnė emrin e fushės sė tyre firmave dhe institucioneve tė tjera, kompanitė e internetit kanė filluar shitjen me 26 prill.

  Emrat me zgjatjen .co qė i pėrkasin Kolumbisė paraqiten nė tregun ndėrkombėtar nė tre etapa. Nė etapėn e parė pėr tė blerė emrat e kompanive ėshtė pėrcaktuar koha mes 26 prill dhe 10 qershorit. Kjo periudhė kohore ėshtė e vlefshme pėr firmat tregtare tė cilat e kanė regjistruar emrin e tyre para muajit Korrik 2008. Nėse kompanitė nuk dėshirojnė qė emri tė kalojė nė dorė tė kompanive tė tjera, duhet tė marrin pjesė nė ankand duke paguar njė shumė tė pakthyeshme aplikimi prej 210 dollarėsh si dhe 30 dollarė pėr regjistrimin vjetor. Nė etapėn e dytė emrat me vlerė tregtare do tė nxirren nė njė ankand tė hapur pėr tė gjithė nė periudhėn nga 21 qershori deri mė 13 korrik. Pėr ato qė kėrkojnė tė marrin njė emėr interneti nė kėtė periudhė duhet tė paguajnė 10 dollarė pėr aplikimin dhe njė shumė tė lartė pėr regjistrimin vjetor prej 220 dollarėsh.

  Ndėrkohė ajo qė zgjon kureshtjen e tė gjithėve janė tė ardhurat qė do tė pėrfitojnė kompanitė amerikanė tė internetit pas nxjerrjes nė shitje tė zgjatjes .co dhe pjesa qė do tė pėrfitojė Kolumbia nga kjo shitje. Nė tė vėrtetė nėse do tė bėnim njė pėrllogaritje tė thjeshtė, 30 milionė nga 100 milionė pėrdorues tė zgjatjes .com me mendimin e mosdhėnies sė emrit tė tjerėve i kanė blerė emrat me nga 30 dollarė dhe nga kėta blerje pėrftohen afėrsisht 900 milion dollarė tė ardhura dhe kjo shumė do tė ishte si njė shpėtim pėr firmat amerikane qė gjenden nė krizė ekonomike. Nėse llogarisim dhe pagesėn 220 dollarėshe tė pakthyeshme pėr tė mos marrė emrat e kompanive do tė na dilte nė shesh njė shumė mjaft e majme.

  E.CO do tė shitet mė vete
  Duke filluar qė nga 7 qershori ankandi i zgjatjes me njė shkronjė e.co do tė bėhet nga Sedo, adresa domain park. Dita e fundit e ofertave tė ankandit ėshtė 10 qershori. Ankandi i cli do tė shfaqet online nė internet do tė ndiqet nga shikues dhe njerėz qė do tė japin oferta nga e gjithė bota.

  Duke theksuar se shkronja "e" pėrbėn njė rėndėsi historike tė internetit investitorėt . co pohojnė qė shkronja ‘e’ do tė thotė e-posta (postė elektronike) , e-tregti dhe e gjithė elektronika qė pėrfshin gjithė mjetet zbavitėse digjitale. Pėr njė kompani ėshtė shumė e rėndėsishme dhe strategjike pėrshtatja e emrit e.co domain me teknologjinė e facebook dhe twitter dhe kėrkimi i rrugeve tė reja tė cilat mundėsojnė shtimin e klientėve .

  Pas kėtyre ankandeve emrat me zgjatjen .co duke filluar nga data 21 Korrik emrat si godady.com, register.com, dostster do tė nxirren nė shitje nga ana e siguruesve nėn logon ‘ kush vjen i pari fiton’ . Bėhet e ditur se gjatė kėsaj periudhe do tė shpallen dhe ēmimet e emrave.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Mua nuk me pelqen me .co meshum me .com pasi me kete jemi mesuar dhe , nuk do jet e leht te ndryshoj kaq papritur

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  se shpejti do te jete mundesia te vendoshes ēfare prapashtese te duash

  persh: tedua.shume

  haha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja na erdhi Vitin e Ri - Vjersha
  Nga ReniX nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-12-2012, 11:17 PM
 2. Erdhi edhe Celina
  Nga Celina nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 29-03-2009, 02:49 PM
 3. Udhėzimi qė erdhi pas 11 shtatorit(kanadezja hyn ne islam)
  Nga tetari nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2007, 01:44 PM
 4. Toc toc.....Erdhi dhe durrskja ne mesin tuaj!
  Nga Insomnia nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 12:39 AM