Leter dashurie e vitit 1935 :P


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sarah92
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Milky Way
  Postime
  39
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Talking Leter dashurie e vitit 1935 :P

  Receta Gatimi

  Kallnur 1935 Tiron
  Jom tuj nejt te mullaret e Kurtit te Zymes e jom tuj dredh i cinare
  dahon. Tina dro se je tu bo koqen e gjumit e hic s`je m`hall per mu te
  shkretin qi jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina nuk ke din e
  imon qe e gjetsh prej dushmonit jarabi. Un t`cova per shkes Lemen e
  Cufit e tina i kishe thone asajta per mu se un qekshem plak, e ku
  qekshem plak mi lavire un hala s`i kam mush 50 vjet, kur t`hy hona e
  mevludit i mush. Keshtu ka thone ende Laja e Bonit qi ka pjell pri her
  me ijen time. Leter dashurie e vitit 1935 nga nje tirans qe ia dergonte vajzes qe e
  kish refuzuar......

  Kallnur 1935 Tiron
  Jom tuj nejt te mullaret e Kurtit te Zymes e jom tuj dredh i cinare
  dahon. Tina dro se je tu bo koqen e gjumit e hic s`je m`hall per mu te
  shkretin qi jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina nuk ke din e
  imon qe e gjetsh prej dushmonit jarabi. Un t`cova per shkes Lemen e
  Cufit e tina i kishe thone asajta per mu se un qekshem plak, e ku
  qekshem plak mi lavire un hala s`i kam mush 50 vjet, kur t`hy hona e
  mevludit i mush. Keshtu ka thone ende Laja e Bonit qi ka pjell pri her
  me ijen time. Tina kishe thone asajta per mu qi Xhemoli s`ka i derhem
  shkolle. un kam bo dy mejtepe e gjys medreseje per i her me Cufin e
  Lemes mi! un e di taljonsen flur. e kam msu kur erdhen taljont te
  kanoqet e mia. po nuk zune bese m`nigjo si kam me t`fol. per la tua
  amore, io sono tutto hazer me bo i duel me asllan tjeter e me e kap per
  la qafa e me e perpas si klysh qeni per la terra. ah mi kuore mu kan
  ....kput komcat e xhymlekut e non njeri me mi nit. La mia shpina e tuto
  zhul e non ce njeri me ma ferku. La leveret e mia mi ka vllai qi me la
  dice perher perce non martohesh me Xhemole? kaq kisha me t`thon
  Kumrije. nashi ndac merr ment e mi, ndac maj tujt.

  me nerime Xhemoli i Tutit kallunur 1935
  .

  GJAKOVA VERSION:

  Qe valla jam tu nejt te mullari i Hasan Ages, dhe thash hajt djal ta pi
  ni cigare se se bohet kiameti. U shka mu ki bo ti bjo, s' po ta nin as
  per pes bonka per mu, qe ndash beso e ndash mos beso vallahi lotet me
  mong jom ka I fshij. Mja majt zhagin shpis une e qova per misit Bijen e
  Hajdarageve, familje e ron bjo zonti deri te zoti, si ata mo, kur kan
  pas minerkauqa, kta katunaret e prishtines se kan dit cka jane..ha ha
  ha..nejse bjo se ajo laperica, e pa kulturune bre kish thon qe une jam
  plak dhe se I paskna 50-te vjeqe, shka s' ki me ni, po de muhalife sa
  s' bon, hajt se sa te vjen Safeti i Canave ju kallxoj une qefin.
  To be continued ...


  TIRONA MODERNE VERSION:

  Jom ktu ke Fame me ftyre ka dera e po i fus i winston blu. Ti ja ke plas
  gjumit roncem kushedi e s'e rru hic per mu fakirin qe po m'q.... nona
  ktu e po i fshi lotet me fazoleta (o verė rrusho, veshim bluza me mong
  t'shkurtra kshuqe si fshi dot me ate mut xhupi). ti s'thith hic qe ta
  q... kina nonen! une cova Benin e Nazmijes per me m'rregullu nai gjo me
  ty kurse ti i kishe thone ati dallaveres qe un skom Benz. U te q..fsha
  ty me gjithe benz. E ku ta gjej benz-in une mi karakurve, ke p...i
  satom? Pse ca me di ti mu, na shkerdhate qe merret me mall ee?? Apo
  mos kom Top Channel-in une si ai Lepri?? Kshu tha ene Genci markates qe
  bojshim xhep bashk anej ka restoranti. Ti i kishe thone atij qe une
  skom bo as pes klas shkolle. Une e kom bo ke "11(imet) janari" mi, mu
  n'mes t'bllokut, bashke me Mandin e Nuries.
  Une n'italisht te thaj mi ej! e kom msu tu pa "oli e benxhi" po ske faj
  ti bunder muti. Shife iher ca kom me i bo: " che campioni olly e benji,
  campionissimi...." ho mi?? klas eee?? Une per ty mi rrusho ja q.. robt
  mo t'bukrit! n'ven! ja fus i t'majt ene i t'djatht dhe e boj p... mi
  ej! se ty t'kom fiksim! E mi lal, m'ka ik truni se ma ka hekuros plaka
  ate kmishen me rrudha qe e kom per n'pub, ate qe e bleva ke rruga
  durrsit, e ma men? tashi po rri ktu n'tavoline si shkerdhate e skom
  nanji me i bo dy dallavere se na iku jeta tu bo sherre, pranej t'du ty
  mi lal, t'thashe iher qe t'kom fiksim. Ka fillu me tall trapin dhe ai
  kurva vogel qe kom n'shpi, vllai, se e di qe mu m'ik truni per ty me
  lal, dhe rri e rri e ia plas nanji te forte per ty qe t'ja fus nanji
  turinjve ta pilos fare! ca t'thote tjeter lala jot, pune muti! ti
  m'nigjo po deshe, po deshe mos e rruj hic. vari k...! hajt shnet iher!
  .....PLAKO BOJE DHE I MAKJATO!

  Toni,

  Tirone, pesmet gusht, dymij (tu daj for) 4 plako!


  BERATI VERSION:

  Po rri ketu se me ka zene hallet te mullari me kashte e vasiliqes dhe po
  po e ndez nje te shkrete cigare. E me vrome ste vjen hic gjynaf per mua
  qe po i fshij lotet dhe quurret bashke me menget e jelekut. Te ngrente
  nje mortje ishalla, te hengshin qente e lagjes. Une te futa mbles
  krushkun, gimin e rites, edhe ti e hape llapen dhe i the qe une isha
  plak. Po ca plaku jam une moj qene, moj kurve e trotuareve te Barit kur
  sjam bere as 50. Kur te hame bakllavane e bajramit do behem 50. pyet
  po deshe vitorine e janit qe ka pjell ne te njeten kohe me gjyshen
  time. Ti I kishe thene asaj per mua qe Xhemali nuk ka asnje fije
  shkolle. Une I kam bere dy vit e gjysem medrese me hoxhe hasanin moj dhe
  e qaj fare italishten, ja ta flas qe tani po deshe: per tuo amore do
  vete ne milano per vendere la merce biancha ...
  ah se cpo me qan zemra moj katile.. me jane shqepur pullat e xhaketes
  dhe skam ansjeri te mi qepi.. jam bere lyre nga kurrizi dhe ska njeri te
  me laje te me shplaje e te me nderroje...rrobat mi lan vellai qe me can
  koken cdo dite: pse nuk pleksesh te martohesh me xhemilen re te
  shpelafte mortja ...mu sosen fjalet moj qene. Pyet 100 vete bej si di
  vete tani .


  SHKODRA VERSION:

  Jam tyj nejt te mullart e sans t'Kurtit t'Zymes e jam tyj drell i
  cin(g)are. Ti je tyj ba kokrren e gjumit e nuk asht ty ta n(d)i hiē per
  mu, qi jam tyj i shi lott me mangt e xhakets. Ti nuk ke fe e njoftuni,
  qi e gjetsh prej dushmanit ishalla. Un t'ēova per shkus Lemen e Cufit e
  ti i ke than asaj qi un jam plak, po ku karin jam plak un maj kurv mutit
  qi un hala s'i kam ba 50 vjet, kur t'hyjn hana e Mevludit i mushi. Kshu
  ka than edhe Laja e Bonit qi ka lin(d) periherit me loken teme. Ti i
  kishe than asaj qi Xhemali asht pa shkoll, un i kam ba dy mejtepe e gjys
  medrezjet periher me Cufin e Lemes maj! Un e di italishten
  shkelqyshem. E kam msu kur m'erdhi italjani n'shpi. Neqose nuk
  m'beson, shife si kam me t'fol. ...(nejse kyt pjes pa e kalaj se me hap
  pak barkun, duhem ose me e shkru kret italisht- t'cilen shum prej nesh
  nuk e marrin vesht, ose krejt shkodranēe, qi po pritoj me shkru, me than
  t'drejten!)... Kaq kisha me t'than Kumrije. N'daē merr men(d)t e mij,
  ndaē tujt.


  Londra Version

  Jam tu nejt ne o dysh(O2) tuj pij kapuqino edhe marlboro te polakeve.
  Jamie (Xhejmi,edhe emrin e ke ndrruar prej mendjes se madhe oj Xhemile)
  me siguri po flen e po drim (dream-ėndėrron) e nuk po ta nin per mue
  hiq.. Une i mjeri jam ka i fshij lotet me vishu (tisue-palom) se nuk po
  du me perdor mangt e kmishes se armanit qe e kam ble ne sellė
  (Sale-Lirime ēmimesh) ne Primark para 4 vjeteve. Ti nuk ke kurfarė
  fillings(feelings-ndjenja) per mue e zoti te killavt ty. E qova Bakin
  (edhe kjo e ka ndrruar emrin e saj prej Bajrumshahe ne Baki) per msit e
  i kishe then se jam plak e pa shkollė. E ku jam plak moj biq
  (*****-lavire) qe hala si kam 50 vjet, kur te vjen krismasi i mbushi dhe
  me Viagra po ndihem se me i pas 30. Keshtu ka than edhe ajo biqi e
  Mramorit, Nazlija (emrin e ndrrum Lea-Lija) e cila ju ka rrit mendja
  prej qe ja ka nise me fshij neper shpija te Anglezeve. Ani me nij ata
  krejt pronaret e atyre shpijave qe fshin ajo jan gej. Ti gjithashtu i
  kishe then Bajrumshahut se nuk kam shkolle, po kete kursin e teknikut te
  dhamve qe e kam krye si shumica shqiptareve cka eshte ajo. Kam karvash
  temin, kam kancil flet (banes komune), ndihmat hala po me ecin, cka po
  don ti ma shume? Shpin 4 kat e kam maru ne katun per merak e that po
  rrin sepse krejt familja 15 antarshe eshte zhdergjė ne sheher nė njė
  bedrum flet (1Bed Room Flat-Banes 1 dhomeshe) te shkive qe e kan nxan.
  Anglishten e dij prefekt qe nuk em beson ngo cka po te foli: aj spik
  inglish in fingers sepse e kam mesu prej nje zezaku te xhamajkes ku
  rrisha ne hostel plot 5 vjet. Mi llav ju tu madher fakėr, a po e sheh?
  Anivay, une jam shume sed edhe shume boring, po dal nganjeher me bo
  shopping po dashnia per ty maj lav Xhemile dej in dej out veq po
  shtohet, kmishen e Armanit qe e kam bler ne Primark hala se kam la sepse
  nuk po ka kush me ma la, gishtat e durve me jan mavij prej ujit te ftoft
  ne karvash e spo ka kush me mi ferku e me ja hjek zdralin. Ne flletin
  tem nuk hyhet prej eres se vove t' zime, sepse veq vo e pashteta po ha
  se spo kam vakt me zij. Me ka marr malli me honger nje trejte (pite) e
  spo ka kush mem gatu. Kjo fet biq, Miradija e Hasanit, qe e kam nejbur
  (neighbour-Kojshi) ketu ne bllokun e kancil flletave per cdo dite is
  faking killing mi tum than, hajde mo kom on, pse nuk vendos, ja martoje
  Xhemilen, ja gjeje naj prositutke e martohu per letra per 10 mij funta e
  masandej lype nje nuse ne Kosove e ta qojn me post. Qishtu Xhejmi, inaf
  sed, u lav mi or ju lav mi not?, kallzom ne imell adresen teme dabell ju
  dabell ju dabell ju pik kam kar vash temin (krejt bashk shkronjat)
  mandej shenja e majmunit @ hotmail pik ko pik ju kej

  Baj
  Samedahmedini (ne londer i njohur si SAM-SEM)
  4 Prill 2007 Londer

 2. #2
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  uau fuqishėm tė gjitha vesionet

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Kallnur 1935 Tiron
  Jom tuj nejt te mullaret e Kurtit te Zymes e jom tuj dredh i cinare
  dahon. Tina dro se je tu bo koqen e gjumit e hic s`je m`hall per mu te
  shkretin qi jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina nuk ke din e
  imon qe e gjetsh prej dushmonit jarabi. Un t`cova per shkes Lemen e
  Cufit e tina i kishe thone asajta per mu se un qekshem plak, e ku
  qekshem plak mi lavire un hala s`i kam mush 50 vjet, kur t`hy hona e
  mevludit i mush. Keshtu ka thone ende Laja e Bonit qi ka pjell pri her
  me ijen time. Leter dashurie e vitit 1935 nga nje tirans qe ia dergonte vajzes qe e
  kish refuzuar......

  Kallnur 1935 Tiron
  Jom tuj nejt te mullaret e Kurtit te Zymes e jom tuj dredh i cinare
  dahon. Tina dro se je tu bo koqen e gjumit e hic s`je m`hall per mu te
  shkretin qi jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina nuk ke din e
  imon qe e gjetsh prej dushmonit jarabi. Un t`cova per shkes Lemen e
  Cufit e tina i kishe thone asajta per mu se un qekshem plak, e ku
  qekshem plak mi lavire un hala s`i kam mush 50 vjet, kur t`hy hona e
  mevludit i mush. Keshtu ka thone ende Laja e Bonit qi ka pjell pri her
  me ijen time. Tina kishe thone asajta per mu qi Xhemoli s`ka i derhem
  shkolle. un kam bo dy mejtepe e gjys medreseje per i her me Cufin e
  Lemes mi! un e di taljonsen flur. e kam msu kur erdhen taljont te
  kanoqet e mia. po nuk zune bese m`nigjo si kam me t`fol. per la tua
  amore, io sono tutto hazer me bo i duel me asllan tjeter e me e kap per
  la qafa e me e perpas si klysh qeni per la terra. ah mi kuore mu kan
  ....kput komcat e xhymlekut e non njeri me mi nit. La mia shpina e tuto
  zhul e non ce njeri me ma ferku. La leveret e mia mi ka vllai qi me la
  dice perher perce non martohesh me Xhemole? kaq kisha me t`thon
  Kumrije. nashi ndac merr ment e mi, ndac maj tujt.

  me nerime Xhemoli i Tutit kallunur 1935
  .................hahah sa e bukur kjo hahha shum nostalgjike hahhaha

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e sony
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  7
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  super!!!! ishin te gjitha versionet

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Shume bukur haha mezi i lezova nga dialekti!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Leter Nenes
  Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-10-2012, 08:20 PM
 2. Nje leter per ty
  Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-10-2012, 06:55 PM
 3. Leter dashurie ne tre gjuhe!
  Nga ReniX nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 10-06-2012, 06:06 PM
 4. LETER...
  Nga girl08 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-01-2011, 07:02 PM
 5. leter e nje nene
  Nga kuklla nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-01-2008, 10:20 AM