Lara Croft and the Guardian of Light do tė paraqitet pėr Xbox 360 brenda dy javėve, por me kėtė rast do t’i mungojė njė veti kyēe.
Joystiq ka raportuar se versioni pėr Xbox 360 do tė ofrohet pėr shitje pa veēorinė pėr bashkėpunim online (online co-op), kur do tė lansohen me 18 gusht. Veēoria ėshtė shtyrė dersia loja tė paraqitet nė PSN dhe Steam nė muajin shtator, moment kur loja do tė ofrohet edhe pėr tė tre platformat sė bashku me funksionalitetin pėr zė dhe tablea liderėsh online. Bashkėpunimi lokal online do tė ofrohet menjėherė nė ditėn e lasnimit.

“Ne sė fundi kemi marrė njė vendim sepse ne ishim tė fokusuar nė atė sesi mund tė sjellim pėrvojėn mė tė mirė tek lojtarėt. Nėse ne do tė kishim lansuar online co-op, ne nuk do tė kishim ndenjėn se ēdo gjė ėshtė ashtu siē duhet dhe se ndoshta kjo nuk do tė jetė pėrvoja mė e mirė pėr lojtarin” shpjegoi drejtori global i markės Crystal Dynamics, Karl Stewart.

“Ky ėshtė titulli ynė i parė digjital dhe ne dėshirojmė qė pėrvoja tek lojtarėt tė jetė nė nivelin mė tė mirė tė mundshėm”.

Siē po tingėllojnė gjėrat online co-op nuk ishte gati pėr lansim. E nė vend qė tė shtyjė paraqitjen e tėrė lojės, Crystal Dynamics vendosi qė tė vonoj vetėm kėtė veēori.
Lara Croft do tė ofrohet nė treg me 18 gusht si pjesė e promocionit veror tė Microsoft, “Microsoft’s Summer of Arcade”. Nė PSN dhe Steam do tė paraqitet me 28 shtator, moment nė tė cilin online co-op do tė ofrohet si veēori e plotė pėr tė tre platformat.