Jemi ende disa muaj larg lansimit zyrtar tė Windows Phone 7 por njė grusht i pajisjeve tė reja duket se kanė bėrė depėrtimin e tyre nė ueb.
Ajo qė po shohim tani ėshtė porcioni i radhės sė fotografive dhe veēorive tė HTC Schubert me bazė nė Windows Mobile dhe HTC Desire HD me bazė nė Android Froyo.

Desire HD, ėshtė mjaft i ngjashėm me HTC HD2 me bazė nė Windows Mobile. Desire HD (I njohur edhe si HTC Ace) thuhet se ka njė shasi alumini (tė ngjashme me HTC Legend), dhe bazohet nė sistemin operativ Android 2.2 (i njohur edhe si Froyo) dhe njė veēori e tij do tė jetė ekrani i ndjeshėm nė prekje WVGA me madhėsi 4.3 inē. Pajisja thuhet se do tė ketė njė procesor 1 GHz Snapdragon dhe do tė ofrojė njė kamerė me 8 megapiksela qė ėshtė nė gjendje tė incizojė video HD nė format 720p.


HTC Desire HD gjithashtu do tė duhej tė ofrojė pėrkrahje pėr video XviD dhe njė veēori SRS pėr pėrshtatje tė zėrimit Sorround. Njė veēori tjetėr interesante e Desire pritet tė jetė edhe ofrimi i tij nė treg me njė e-libėr tė parangarkuar. Dhe jo-befasisht, shfletuesi i Desire HD do tė ketė mbėshtetje edhe pėr Flash.

Pajisja tjetėr HTC ėshtė, HTC Schubert i cili siē duket do tė bazohet nė Windows Phone 7 dhe do tė ketė njė CPU tė shpejtė Snapdragon. Veēoritė e tjera tė tij janė ende njė mister (pėrveē dizajnit me shasi alumini) por sė paku kjo video e shkurtėr do tė mund t’ju tregojė se ēka mund tė presim nga Schubert.