Hulumtuesit nga Massachusetts Institute of Technology (MIT) kanė zhvilluar fijet qė mund tė dėgjojnė dhe tė prodhojnė tinguj.

Fijet me veti piezoelektrike, nė njėrėn anė kanė mė shumė atome tė fluorit, ndėrsa nė skajin tjetėr kanė mė shumė atome tė hidrogjenit, gjė qė i mundėson shndėrrimin e valėve zanore nė sosh elektrike dhe anasjelltas. Hulumtuesit e MIT-sė theksojnė se duke shfrytėzuar fijet e tilla mund tė krijohen pranues/transmetues komunikimi, por deri mė tani nuk ėshtė i qartė fati i tyre komercial, pasi procesi prodhues ėshtė shumė i shtrenjtė, si dhe pėr shkak se punojnė nė frekuenca kilohercėsh dhe megahercėsh, ndėrsa njerėzit dėgjojnė dhe nė komunikimin me zė shfrytėzojnė frekuenca dukshėm mė tė ulėta.

Zėri nuk ėshtė e vetmja fushė ku mund tė pėrdoren fijet “e menēura”, kėshtu qė hulumtuesit e MIT-sė theksojnė qė janė duke punuar edhe nė fijet, tė cilat nė mėnyrė tė ngjashme janė tė ndjeshme ndaj dritės.