"KRISMA E FJALĖS"Shaban Cakolli


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0

  "KRISMA E FJALĖS"Shaban Cakolli

  Receta Gatimi

  FJALA JUAJ

  Nė kujtesė do mbetet
  ajo fjalė
  qė vjen maleve
  me flakėn e kushtrimit
  heu
  kush ėshtė trim
  se ora ka ardhė
  ujkun e ēalė
  ta heqim zvarrė
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  UNĖ DHE MALLI

  Tėrė natėn bashkė
  unė dhe malli

  na mbyti halli
  i kėsaj jete jallane

  Kur s’kam gjumė fare
  ndez njė cigare
  brengat i kthej nė tym.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  SHTRĖNGIM

  Nė dhomėn e errėt
  flakė m’u ndiz trupi
  kur foli matufi
  me njė qilim xunkthi
  duke fluturuar

  Ra nė fushė
  mes njė kėnete
  qė i vinte era parfum.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  DROJA

  Druaj se djalli
  me xixa stralli
  na vizaton yllin
  midis balli

  Vijnė pastaj hijenat
  t’i grisin pelenat
  e foshnjeve tė palindura
  .

  Kėta klysh popi
  soji e sorrollopi
  qė tė pijnė gjak populli
  shekulli s’i ngopi

  Nė kėtė rreth harkor
  tė rrugėtimit mizor
  vetėm lėmshi i fatit
  na mbeti nė dorė

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  FJALA E HUMBUR

  Mbeta pa fjalė
  a ditėn kur jam nisur nė jetė
  rrugėve tė paruugė
  nė dritė e mugė

  Nė guvėn e shpirtit
  ndryer ėshtė qe njė shekull
  e betuar nėn dritė qiri
  para ikonės sate
  liri

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  E GJATĖ KJO NATĖ

  Sonte
  gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

  Nė dhomėn time
  qielli i ka ndezur fanarėt
  tė mos tremben
  qelizat qė tajisin
  lėngun e jetės

  tė gjatė shekujt
  qė flejnė dhomat flejnė qytetet
  sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
  bėjnė qarqe,
  nėpėr vargje
  tė regjur si gėzofet
  shkrihen nė vuajtjet e popullit.

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  E NDIEJ HUMBJEN

  Viti shkel vitin
  pesha bie
  pingul nė shpirtin tim
  tretur nė mėrgim

  Njė pjesė e diellit
  m’ ėshtė shkėputur
  nga qielli i bebėz
  nga hija e lotit tim
  derdhur
  nė dhe tė huaj

  Nėse unė s’ kthehem
  hija ime do tė bredhė
  trotuareve tė nbotės
  pas mallit tim

  Pėr ēdo natė
  e bėj nga njė shtegėtim
  nė mendje
  pėr nė shtėpi
  pėr amanetin e nėnės
  para se tė japė lamtumirėn
  pranverave tė ikura pa kthim

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  HALL MBI HALL

  Turma shkojnė
  turma vijnė
  mbijnė si bari i keq
  nė faqen e blertė tė globit

  Prej shekulli nė shekull
  kėrkojnė lėmoshė
  trotuareve tė fatit

  Trokasin nė portė tė hapur
  kastat luksoze
  tė ngopura parfumnesh
  tė njė biznesi tė ndyrė

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  ORA JONĖ

  Gjurmė pas gjurme
  bjeshkė pas bjeshke
  na ndoq sopata shpatėn
  nėpėr shekuj

  Kėtu varrė e atje varrė
  mė bėhet shpirti mulli ere
  nė skėterrė pas skėterre
  deri kur tė bredh me bredh
  kėshtu,o shpirti im?
  nga tė palarat
  e botės pelim

  Kėtu s’ jam
  atje s’mė lėnė,
  o nėnė

  qenia ime e ndarė nė dysh
  nė udhėkryq

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  E BUKURA MORE

  Moj e bukura More
  si tė lash, e mė s’tė pash
  si tė lash, si tė lash
  si tė lash, e mė s’tė pash
  (popullore)

  Ec nėpėr tė kaluarėn
  pėr ta gjetur tė ardhmen
  ėndėrro shqip,
  frymo shqip
  o Arvanit

  Hy kalabrisht
  i dehur mendimeve
  arbėrisht
  e jetėn vazhdo
  prore
  e dasmėn
  bėje pleqėrisht

  Edhe varrin hape
  me E bukura More

  Rro sa malet
  me dhembjen shkėmbore
  buzė detit
  me shikim tė humbur
  nga e bukura More

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  JETĖ E VAJ

  Rrodhi pėrrocka ujė loti
  rrodhi kot sė koti
  kur ndryshoi moti

  Nė katėr anėt e globit
  rri buzė trotuari
  duke shikuar
  ndėrrimin e ngjyrave nė semafor

  Kėrcitėn kockat nga reuma
  kur filloi riga e shiut
  tė bjerė nga ai qiell kuq e zi

  Nė gjysmė u ngrit flamuri.
  flamuri i kuq
  i larė me gjak
  pėr kėtė jetė tė pafaj

 12. #12
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  E NDIEJ HUMBJEN

  Viti shkel vitin
  pesha bie
  pingul nė shpirtin tim
  tretur nė mėrgim

  Njė pjesė e diellit
  m’ ėshtė shkėputur
  nga qielli i bebėz
  nga hija e lotit tim
  derdhur
  nė dhe tė huaj

  Nėse unė s’ kthehem
  hija ime do tė bredhė
  trotuareve tė botės
  pas mallit tim

  Pėr ēdo natė
  e bėj nga njė shtegėtim
  nė mendje
  pėr nė shtėpi
  pėr amanetin e nėnės
  para se tė japė lamtumirėn
  pranverave
  tė ikura pa kthim

 13. #13
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  HALL MBI HALL

  Turma shkojnė
  turma vijnė
  mbijnė si bari i keq
  nė faqen e blertė tė globit

  Prej shekulli nė shekull
  kėrkojnė lėmoshė
  trotuareve tė fatit

  Trokasin nė portė tė hapur
  kastat luksoze
  tė ngopura parfumnesh
  tė njė biznesi tė ndyrė

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  NĖN QIELLIN E HUAJ

  Ky qiell mbi rrokaqiell
  dhe jeta jonė drith e miell
  brenda mureve tė betonit
  vyshket e pafaj
  nė kėtė nėnqiell

  Deri nė asht unė kam acar.
  dhe duhet tė mbulohem
  me njė re tė trashė tymi
  ose tė pėlcas si tollumbace
  nė duart e njė fėmije bonjak
  e gjuajtur
  nga njė shigjetė acari

  Zemra ime e mėrdhirė
  del gjysmėlakuriqn tė shėtisė
  nėpėr kopshtin e mbuluar me vesė

 15. #15
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  BUZĖ LUMIT RAJNA

  Buzė lumit Rajna
  mbi syprinėn e ujit
  hijen mallit e ndeza
  tani jam pa hije
  i lehtė si avulli
  si njė hije malli
  qė ka rėnė mbi ujė

 16. #16
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  LOT KOSOVE

  Sllav e shkja
  dhe djalli i zi
  na lakmuan edhe gjelbrimin
  e fushave tona
  nė sy


  As me vetėveten s’ lanė
  tė flisnim njerėzisht
  pėr njerėzimin
  se njerėz s’ishin


  Shkilnin tokėn tonė tė bukės
  me thundrrat e tyre
  me brirė therrnin
  qiellin e kaltėr
  tė bebėzave tona


  Zjarrin qė ka Kosova
  pėr liri tund dheun
  dhe shpėrthen
  deri nė qiell
  duke djegur e pjekur
  mustakėt e miu
  nė fytyrat satanike

  Kur shiu i lotėve pushoi
  rreze lėshoi liria
  dhe me foshnje u mbush shtėpia.

 17. #17
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  LETRA E NĖNĖS

  Mė ēoi nėna letėr

  shkruar mė kishte
  me lotėt e saj

  Liqe i pafundė
  dukej pika e mallit
  qė derdhur ish
  nėpėr fjalė

  Mė shkroi nėna letėr
  dhė njė liqe malli
  e ktheu nė avull
  vetėm me njė fjalė

 18. #18
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  Jehona i shekujve

  Aty pran trotuarit
  rrokaqielli pėrgėdhel yjet
  mė poshtė
  nėn hije purgatori
  tenda e fshehur e mallkimit

  Nė guvėn e shpirtit

  Nė guvėn e shpirtit


  Shpresa – ylber amshimi
  ngrihet hark nė qiell
  nėnė tė cilin rrjedh
  lumi i amshimit  Kush ėshtė ai trim
  qė mund ta kapėrcejė
  harkun e fatit tė vet
  qė poemėn e vet
  ta dėgjojė pėr sė gjalli

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 01:00 AM
 2. "Me mallin e luleve"Shaban Cakolli
  Nga Shaban Cakolli nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 27-09-2010, 02:59 PM
 3. CIKĖL POETIK NGA PĖRMBLEDHJA"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli
  Nga Shaban Cakolli nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 06:53 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM