Eshte e shkruar nga zoti sado qe te mundohesh...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 28
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Zemer Eshte e shkruar nga zoti sado qe te mundohesh...

  Receta Gatimi

  Do te besonit se eshte fati juaj i shkruar? Besoj se njifim shum cifte te njohjes se tyre shum interesante ! po ju si mendon eshte i shkruar fati i njeriut nga Zoti,apo vete njeriu udhheq fatin si te doj?

  Un per vete jam e mendimit se fati esht i shkruar nga zoti ..dhe sado qe ne te mundohemi e kot do jete..........vetem siq eshte e shkruar do ndodhi cdo gje duket perfshir edhe fatin e jetes....

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ke te drejt Erinaa pajtohem me ty

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nuk besoj se ka nje rregjister kaq te madh saqe te shkruhen te gjitha, gjithesesi MOS RRINI ME DUAR KRYQ dhe te shpresoni se gjithēka "mund" te jete shkruar. Secili nga ne e shkruan vet fatin e tij.
  Nje cik optimizem ne jete... dhe lereni "zotin" ne punen e tij se nuk e ka ngene tone.

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Jam dakort me Renin,fati eshte si ta kerkosh.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 12-08-2010 mė 06:21 PM.

 5. #5
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Thumbs up

  Fati i njeriut shkruhet ende pa lindur, ne barkun e nenes, kurse ne Renin pajtohem paksa ku thot qe nuk duhet te rrime duarkryq
  eshte e vertet kjo qe nuk duhet rrim duarkryq duhet te kerkojm por nganjehere kerkojm dhe nuk e gjejm, por mos te mendojm se eshte e shkruar dhe me vie e gatshme jo jo, duhet te kerkojm dhe punojme dhe masandej presim Fatin nese vie eshte fati jone i shkruar nese jo ateher thojm " nuk paska qen e shkruar nga Zoti " mendimi im pergezoj Erinen per temen e hapur

 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Po ca jane kto mor burr ju po boheni sikur me qene zoti vete,ku e di ti Erdo qe eshte i shkruar qy ne barkunin e nenes? Fati eshte si ta kerkosh,dhe fati nuk vjen vete po nuk e kerkove.(shembull) Po sbleve nje bilete llotarie ske si te fitosh llotarin,ateher bleje bileten dhe kerkoje fatin tend tek kjo bilete per te fituar llotarin.

  Eshte nje shprehje teper e bukur figurative:,Zoti thotė: Ruaju Qe Te Ruaj,po su ruajte ti dhe zoti ska si te ruaj,kshu eshte dhe fati,po nuk e kerkove nuk vjen fati vete te trokasi.

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Mendoj se Zoti e krijoi njeriun qenie te lire te zgjedhe ne jete, te miren dhe te keqen. E krijoi me llogjike dhe jo si robot ku ta komandoje dhe ta coje ai ku te doje.

  Ne radhe te pare per cilin fat behet fjale, dhe cdo te thote fjala fat?

  Nese behet fjale per te ardhmen, atehere eshte nje fenomen qe eshte ne doren tone, ne zgjedhim, ne pranojme dhe mohojme persona apo situata ne jete. Nese behet fjale per zgjedhjen e personit me te cilin do te kalosh jeten, atehere ne jemi ata qe zgjedhim dhe nuk ka formula te gatshme nga zoti.

  Nese behet fjale per ngjarje apo ndodhi te ndryshme ne jete, duket se ndonjehere nuk eshte plotesisht ne doren tone.
  P.sh nese ndodh nje aksident ne jeten tone, per te cilin ne nuk jemi fajtor, atehere Zoti lejon te ndodhe dicka e tille. Por nese behemi tape duke pire dhe bejme aksident atehere jemi ne ata qe lejojme dhe jemi fajtor dhe nuk mund te themi se kete "fat" e kishte shkruar Zoti.

  Tema eshte e gjate dhe me shume dege, eshte teme e thelle dhe delikate.

  Sa per ReninX:
  Jam pjeserisht dakort me ty, persa i perket pjeses se pare te mendimeve te tua, ndersa persa i perket pjeses se fundit te jesh i sigurt se Zoti nuk ka pune dhe ka kohe te bollshme ne dispozicion tone, mjafton ta besosh dhe ta kerkosh.

 8. #8
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Kliton, per fatin e njeriut qe eshte i shkruar para se te lind kete e kam lexuar neper libra te shenjta (te them drejten mu duk interesat kur lexova kete, por kjo qenka ashtu, mos me keqkuptoni asgje) ti mire e the
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Fati eshte si ta kerkosh,dhe fati nuk vjen vete po nuk e kerkove.(shembull) Po sbleve nje bilete llotarie ske si te fitosh llotarin,ateher bleje bileten dhe kerkoje fatin tend tek kjo bilete per te fituar llotarin.
  edhe une keshtu mendoj, ke bler bileten fitove loton je me fat po nuk fitove asgje amo ti ke luajtur loto pamarr parasysh a fitove a jo, kete desha ta them edhe une. klm

 9. #9
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  Kliton, per fatin e njeriut qe eshte i shkruar para se te lind kete e kam lexuar neper libra te shenjta (te them drejten mu duk interesat kur lexova kete, por kjo qenka ashtu, mos me keqkuptoni asgje) ti mire e the

  edhe une keshtu mendoj, ke bler bileten fitove loton je me fat po nuk fitove asgje amo ti ke luajtur loto pamarr parasysh a fitove a jo, kete desha ta them edhe une. klm
  Me vjen keq,skam pse te keqkuptoj fare,e respektoj shume mendimin tend,ky eshte nje bashkebisedim ska pse keqkuptohemi.

  Gjithsesi per sa i perket temes eshte tepėr e gjate per te folur mendoj


  Kalofsh Mire.

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nqs do rrim dhe te analizojme fjalet: ēfare eshte fati? a ekziston zoti?! nga u krijua njeriu! nuk kemi per te perfunduar kurre!!!
  gjithesesi mendimi im si neutral midis atyre qe besojne (besimtareve) dhe jo eshte se njeriu nuk duhet te dorezohet.

  dhe forumi jone per disa eshte i shenjte dhe per disa jo, po keshtu dhe per ato shkrime...! pa dale nga tema, fraza dhe gojedhena te njerezimit ka pa fund.
  Mund te permend 1 per fatin:
  Nqs rri e pret ai nuk vjen, nqs del e kerkon nuk e gjen!

 11. #11
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Kur hapa kete tem ceka se njofim shum cifte qe fati i ka bashku e jo vete ata!
  Njo nje cift un qe me befason lidhja e tyre keshtu kan rrjedhe punet gjer ta bashkim i tyre;Ajo nje goc nga fshati dhe ky cuni e ke kerku per me shum se 1 vite po nuk jan pajtu ta fejon prind e goces ,ky djali nuk e ka pare asnjher ate gocen por e ka kerku doren e saj permes shkuesit.Tani ky djali eshte martu me nje goc tjeter,dhe kjo goca me nje djal tjeter , mbasi 3 viteve martes kesaj goces i vdes burri dhe len nje femij!po ashtu edhe keti djalit pak me von i vdes gruaj dhe len edha ajo nje femij !tani ky cifti mbeten vetem pa partner dhe sa ndegjon ky djali e qon shkusin dhe pajtohen prind ! ku sote jetojn te lumtur dhe kan 3 femij!!!un mora kete shembell mbasi i njoh pak a shum ,e sa esa shembuj till jan athua?

  Cdo gje ce ndodh ne ket jete ndodhe me caktimin e All'ahut,sado te mundohemi ne nuk mund ta ndryshojm fatin siq e ka shku All'ahu.
  nese psh,mendojm se kemi zgjedh fatin e jetes ate qe ne kemi dashuruar apo zgjedhur , gabohemi? ka qen e shkruar te takosh ate partner apo partner dhe bashkohesh me te..ase edhe nje pik shi nuk bien pa dijen e All'ahut..
  Aje krijoj tok e qiell,lindje e vdekjen aje edhe kujdeset per krijesat e veta nuk i vien veshtir keto gjera ati andaj duhet pasur kujdes te madhe te mos nxitohemi te flasim kunder ti...

 12. #12
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Nqs do rrim dhe te analizojme fjalet: ēfare eshte fati? a ekziston zoti?! nga u krijua njeriu! nuk kemi per te perfunduar kurre!!!
  gjithesesi mendimi im si neutral midis atyre qe besojne (besimtareve) dhe jo eshte se njeriu nuk duhet te dorezohet.
  Duhet te pajtohemi se ekzistojn edhe gjerat qe nuk shifen me sy!psh. ne mendjen nuk e shofim?ase frymarrjen po ashtu ase edhe shpirtin, po pa to nuk mund te ekzistojm dhe pajtohem edhe pse nuk i shikojm me sy tan, e dim se ekzistojn dhe kan rolin kryesore mund te them tek njerzimi.Andaj duhet te pajtomi se All'ahu ekziston ky planet nuk u kriju vetvetiu ?

 13. #13
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Mendoj se fati eshte i "shkruar" nga Zoti por me doren e njeriut...Si e shpjegoj kte? Shpesh nuk eshte vetem fati i thene nga Zoti, sepse jemi ne qe shpesh vendosemi para nje zgjedhjeje. Nje shembull i thjesht, nqs nje maturant qe sapo ka mbaruar shkollen e mesme dhe kerkon te vazhdoje shkollen e larte, ka mundesine te zgjedhi per te vazhduar per dy dege, e zeme mjekesi dhe ekonomi. E ka ai fatin ne dore kete rast, i takon atij ta shkruaje nese do te behet nje doktor apo ekonomist. Pasi ai te kete zgjedhur dhe mbas shume vitesh, nuk mund te thote ishte fati qe me beri doktor psh, por ishte vet ai, sepse ai zgjodhi. Po, fati i thene nga Zoti e vuri midis dy zgjedhjeve, ama pjesa tjeter i takoi atij ta shkruante. Prandaj dhe mendoj qe fati eshte i shkruar nga Zoti por me doren e njeriut.

 14. #14
  i shkruar pa diskutim

 15. #15
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga buburreca Lexo postimin
  i shkruar pa diskutim
  mire se vjen buburreca!

  Mund te na thoni dhe dy fjale ku bazoheni? Ne motivim fetar, ne jeten personale apo tjeter! Flm!

 16. #16
  i/e rregjistruar 20% Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsimi
  Aug 2010
  Vendndodhja
  Gladbeck, Germany
  Postime
  142
  Reputacioni
  0
  fat dmth suksesi ne pune,jete ,dashuri.....me te mbara,tani zoti njeriut mund te i ket dhene mendjen dhe shkathesine,nga se pa mendje nuk ka fat,por asnjehere ata qe qendrojne duar kryq nuk kan fat.Fati lulezon nese e nderton vet.

 17. #17
  i/e rregjistruar 10% Maska e gona123
  Anėtarėsimi
  Sep 2010
  Postime
  49
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  qdo kush eshte arkitekt i fatitt te tij...

 18. #18
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  nje pyetje per ato qje besojn se Zoti e shkruan fatin ton , nese esht e vertet , doja te dija perse mua me ka shkruajtur shum gjera te me shkojn terrs ???????????? Esht e drejt kjo ??? !!!! Nuk kam as1 problem me fe & me Zot por , un thjesht dij qe kam ardhur ne kete bote & do hik , & ajo qje me intereson esht te jetoj jeten , sido qje te vij , nuk mundem te kerkoj gjera qje se dij nese ekzistojn ( esht humbje kohe ) , por mundohem te bej jeten time me te mir me situaten & njerzit q me perrethojn <3

 19. #19
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  me pelqen shkrimi juaj bessy! ajo qe duhet te bejme eshte te jetojme jeten dhe jo te presim se dikush do te na e bej darken dreken apo do kryej pune tona!

 20. #20
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Talking

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  me pelqen shkrimi juaj bessy! ajo qe duhet te bejme eshte te jetojme jeten dhe jo te presim se dikush do te na e bej darken dreken apo do kryej pune tona!
  thx hihihi , besoj mos te kem ber shum gabime ,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Zoti..?
  Nga Arjol nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-04-2012, 07:23 PM
 2. Mungesa e besnikėrisė, e shkruar nė gjene?!
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-01-2011, 09:05 PM
 3. Sado i varfėr qė tė jesh, jepi atij qė ka mė pak
  Nga ardona nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-07-2010, 02:56 PM
 4. Sado i varfėr qė tė jesh, jepi atij qė ka mė pak -ii-
  Nga ardona nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-07-2010, 03:57 AM
 5. O i zoti shpise???
  Nga Alb-Angel nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 10:26 AM