Kompania filmike Warner Brothers ėshtė duke zhvilluar njė film biografik mbi komikun legjendar me prejardhje shqiptare, John Belushi.
Regjisori dhe producenti i filmit “Hangover”, Todd Phillips ėshtė duke punuar skenaristin e filmit “The Pursuit of Happyness”, Steven Conrad, pėr tė zhvilluar filmin biografik mbi jetėn e aktorit tė ndjerė, vėllait tė madh tė komikut Jim Belushit.

Sipas Hollywood Reporter, Warner Brothers ka kėrkuar tė drejtat televizive nga prona e John Belushit. E veja e aktorit, Judith, e cila ka publikuar librin “Belushi: A Biography” mbi burrin e saj nė vitin 2005, do tė jetė producente ekzekutive e filmit.

Belushi bėri famė me shoun komik amerikan “Saturday Night Live” nga viti 1975 deri nė 1979, krahas yjeve tė komedisė si Dan Aykroyd dhe Bill Murray. Ai pati njė karrierė tė shkurtėr por tė suksesshme filmike, duke u paraqitur nė filmat si “Animal House” dhe “The Blues Brothers”, nė mes tjerash.

John po ashtu ka qenė i famshėm pėr argėtimet e ēmendura dhe vdekjen tragjike nga mbidoza nė vitin 1982 nė Hotelin Chateau Marmont nė Los Angeles, kur ishte vetėm 33 vjeē.