Ish-numri njė i botės sė tenisit, Roger Federer, ka deklaruar pėr BBC se ai ėshtė nė gjendje qė tė kompletojė 20 tituj tė fituar nėpėr turnetė ‘grand slam’, para se ai tė penzionohet nga tenisi.
“Besoj se tė kem fituar tre ‘grand slam’ pėr sezon tri herė dhe dy pėr vit disa herė, mė bėn tė besoj se ėshtė njė gjė qė mund ta bėj. Unė luaj vetėm 16 deri 20 turne pėr vit dhe kėshtu qė nuk jam i mbingarkuar, kjo e mban zjarrin duke u djegur”.

“Ka pasur raste kur kam qenė dy apo tri sete larg fitimit tė tėrė kalendarit tė ‘grand slam’ turneve dhe tani ndjej se kam potencial pėr tė luajtur nėpėr kėto turne. Por, ‘grand slam’ turnetė nuk janė asgjė. Unė jap mė tė mirėn nė ēdo turne, pasi qė nuk luaj njė ton turneshė”, deklaroi tenisti zvicėran.