Pėrmban shumė fijeza bimore dhe kėshtu zvogėlon rrezikun nga shfaqja e kancerit tė zorrės sė trashė. Sot misri radhitet nė drithėrat mė tė rėndėsishėm nė botė. Shėrben pėr ushqimin e njeriut, ndėrsa pėrdoret edhe nė pėrpunimin e prodhimeve industriale. Misri pėrmban shumė pak yndyrė, ndėrsa ėshtė i pasur me niseshte, albumina dhe sheqer. Pėrmban vitamina B dhe C, thartirė folike, fosfor, kalium dhe magnez. Me pjekje ose zierje, misri bėhet akoma mė i shėndetshėm, sepse lirohen molekulat tė cilat e mbrojnė organizmin nga ndikimet e dobėta tė radikalėve tė lirė. Kokrrat e misrit janė tė pasura me fijeza tė cilat e ulin nivelin e kolesterinės nė gjak. Misri mbron nga kanceri, nga sėmundjet e zemrės, nga. katarakti dhe nga sėmundja e Alzhaimerit.
Kėshillohet
Misri u rekomandohet edhe shtatzėnave nė tre muajt e parė. Nė mjekėsinė popullore ėshtė i vlefshėm sidomos tufa e misrit, qė ėshtė mjet i jashtėzakonshėm pėr tajitjen e urinės si dhe mjet shumė i dobishėm dhe jo i dėmshėm pėr dobėsim (ulje tė peshės). Pėrmban shumė fijeza bimore dhe kėshtu zvogėlon rrezikun nga shfaqja e kancerit tė zorrės sė trashė. Ēaji nga tufa e misrit pėrdoret te rastet e sėmundjeve tė rrugėve urinare, te sėmundjet e zemrės, edemat dhe reumatizmi. Nėse pėrdoret njė kohė tė gjatė, i zbėrthen gurėt dhe e nxjerr rėrėn nga veshkat. Njė lugė e tufės sė tharė tė misrit hidhet nė 3 dl ujė tė valė. Zien 3 minuta. Pihet 3 herė nė ditė nga njė filxhan ēaj. Pėr uljen e tensionit tė gjakut: 3 lugė miell misri qiten nė 3 dI ujė tė ftohtė. Lėngu i pėrgatitur nuk duhet tė pėrzihet. Mielli lihet nė fund tė enės si telfe. Ky lėng duhet pirė ēdo ditė, pėr njė periudhė tė gjatė kohore, ndėrsa kujt i pėlqen, mund ta shfrytėzojė nė vend tė ujit.