Nuk pritet asnjė ofertė pėr blerjen e Liverpoolit as gjatė ditės sė sotme, ditė tė cilėn vetė presidenti , Martin Broughton, e kishte caktuar si datė pėr shitjen e klubit.
Kjo do tė thotė se pronarėt e rinjė Tom Hicks dhe George Gillet do tė paguajnė edhe 2.5 milionė funte tjera nė bankėn skoceze RBS. Ēdo javė qė kalon pa shitje tė Liverpoolit, automatikisht dėnon Hicks dhe Gillet tė cilėt nėse deri nė nėntor nuk do tė gjejnė ndonjė blerės do tė duhet tė paguajnė 60 milionė funte.

Nė ndėrkohė thuhet se bisedimet me sirianin Yahya Kirdi kanė ngecur pėr shkak tė disa problemve private tė tij, kurse miliarderi kinez, Kenny Huang, pėrkundėr faktit se ka shprehur interesim pėr ta blerė Liverpoolin, ende nuk ka bėrė ndonjė ofertė zyrtare.