A ndikon muzika ne edukimin e femijeve?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  A ndikon muzika ne edukimin e femijeve?

  Receta Gatimi

  A ndihmon muzika nė edukimin e fėmijėve?
  Stiv Mort
  30-03-2007
  Nxėnės tė mbledhur nė njė klasė tė Universitetit tė Floridės Qendrore, megjithėse mund tė duken nxėnės tė zakonshėm ata nuk janė tė tillė. Tė gjithė janė nėn moshėn 2 vjeē. Doktoresha Mary Palmer u ve fėmijėve muzikė pėr tė dėgjuar, duke besuar se muzika ndihmon nė zhvillimin e trurit tė tyre.

  “Duke dėgjuar muzikė, fėmijėt zhvillojnė mėndjen dhe zhvillojnė lidhje tė caktuara nė tru, qė pa njė ngacmim si muzika nuk zhvillohen, kjo u jep atyre aftėsi mė tė madhe pėr tė mėsuar gjatė gjithė jetės”.

  Zonja Palmer beson se fėmijėt e edukuar me muzikė qė nė moshė tė hershme, ia dalin mė mire nė jetė- njė teori kjo e quajtur “Efekti Mozart”.

  Studjuesit e Universitetit tė Kalifornisė thonė se fėmijėt nėn tre vjeē qė merren me muzikė, dalin mė mirė nė rezultatet e provimeve tė ndryshme.

  Kėrkimet e zhvilluara nė Institutin MIND tė kėtij Universiteti treguan se tė rinjtė qė kishin marrė mėsime pianoje, arritėn rezultate 30 pėr qind mė tė larta nė provimin e matematikės.

  Ja ē’thotė instrumentisti Carl Rendek i Filarmonisė sė Orlandos.

  “Matematika ishte shumė e thjeshtė pėr mua. E kisha tė lehtė tė bėja ēdo gjė qė lidhej me kalkulime apo matematikė. Kėshtu edhe me lėndėt e tjera. Isha nxėnės i mirė dhe mendoj se kjo pėr shkak tė muzikės”.

  Shkencėtarėt filluan t’i studiojnė tė mirat mjeksore dhe edukative tė muzikės qė nė vitet 40.

  Universiteti shtetėror i Michiganit paraqiti programin e parė shkollor pėr terapinė muzikore.

  Por skeptikėt gjithsesi thonė se “Efekti Moxart” ėshtė shpesh i ekzagjeruar dhe bazohet pak nė shkencėn neurotike.

  Njė libėr i ri i quajtur ”Miti i tre viteve tė para”, madje kritikon shtypin pėr publicitetin qė i jep rėndėsisė sė kėsaj teorie.

  Zonja Palmer i pranon kritikat por thotė se shkenca ėshtė e fortė.

  “Njerėzit janė duke mėsuar gjithnjė e mė shumė pėr rėndėsinė e muzikės nė jetėn e njė fėmije, jo vetėm nė vitet e para, por madje qė nė ditėt e para tė jetės. Skeptikėt e teorisė sė ndėrveprimit tek bebet janė mė tė paktė nė numėr. Sė fundi, janė kryer mjaft kėrkime pėr ndikimin e muzikės te tė mėsuarit nė pėrgjithėsi si dhe tek arritjet e njerėzve nė jetė”.

  Nė leksionet e doktoreshės Palmer, ka muzikė nga e gjithė bota, duke pėrfshirė Afrikėn dhe Amerikėn Latine. Dhe pėr Jennifer Castillon dhe burrin e saj meksikan Luis, kjo ishte njė shtysė pėr tė regjistruar vajzėn e tyre nė kėtė program.

  “Nė Meksikė, si nė ēdo vend tė Amerikės Latine, e gjen muzikėn si pjesė tė jetės sė pėrditshme, muzikė nė shtėpi, nė shkollė, kudo qė shkon. Ėshtė pak a shumė njė natyrė e dytė. Ēdo gjė nis tė lidhet me muzikėn, momentet e bukara, ato tė mėrzitshme, momentet e lumtura lidhen me muzikėn. Duke u rritur nė Meksikė, unė jam i interesuar pėr muzikėn”.

  Ekspertėt thonė se vetėm duke dėgjuar muzikė, nuk mund tė zhvillohen prirjet akademike tek fėmijėt dhe se kjo kėrkon pjesmarrjen nė lėndėt e ndryshme. Por pėr prindėrit do tė duhet tė kalojnė disa vite pėrpara se tė zbulojnė nėse ia vleu apo jo pjesmarrja e fėmijėve tė tyre nė kėtė program.

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  14
  edhe une mendoj se muzika ndikon shume te femijet...e shikoj te vajza ime e vogel edhe pse ska mbushur akoma 1 vjec kur i ve muzike e shikoj me te gjalleruar e me te gezuar. vertet muzika ndikon pozitivisht jo vetem te femijet por te te gjithe ne.

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Muzika ndikon ne edukim dhe jo vetem………..
  Kur degjon muzike i ben punet me mire, me shpejt dhe me me qejf

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  shum interesante ky artikull .
  Nuk e dija qe ndikoka dhe ne edukim ...... por dija qe u ben shum mir per shendetin .
  Madje diku kam lexuar qe , kur nena gjat shtatzanis degjon muzik ...femija esht me i shendetshem !!

 5. #5
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  shum interesante ky artikull .
  Nuk e dija qe ndikoka dhe ne edukim ...... por dija qe u ben shum mir per shendetin .
  Madje diku kam lexuar qe , kur nena gjat shtatzanis degjon muzik ...femija esht me i shendetshem !!
  eshte e vertete labe, keshillohet qe gjate gjithe shtatezanise nena te degjoj muzike...

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  eshte e vertete labe, keshillohet qe gjate gjithe shtatezanise nena te degjoj muzike...
  mundesishte te mos haje buke , te mos pij uje , dhe free MUSIC DHE opa femijet tane dalin te shendetshem dhe plot dije .,ne kemi femije qe po vene nga 70 vjec ,dhe prape smehen ,jo muzike te degjojne ata po lere fare.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-03-2013, 08:29 PM
 2. Gabimet e rrezikshme nė edukimin e fėmijėve
  Nga ulkina nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-03-2011, 07:18 PM
 3. Ndotja ndikon nė inteligjencėn e fėmijėve
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 09:20 PM
 4. Ndikon PARAJA nė Tradhėti?
  Nga ReniX nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-07-2009, 08:43 PM
 5. DISA RREGULLA PER EDUKIMIN E FEMIJEVE
  Nga ema_d nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-01-2008, 12:59 AM