Kafe pėr shėndetin e femraveKonsumimi i rregullt i kafesė zvogėlon e rrezikun e goditjes nė tru te femrat, pohon studimi i ri. Duke filluar nga viti 1980 deri nė vitin 2004, ēdo dy vite, shkencėtarėt kanė grumbulluar dhe analizuar tė dhėnat pėr gjendjen shėndetėsore dhe shprehitė ushqyese tė mė shumė se 83.000 femrave.

Rezultatet kanė treguar se femrat tė cilat brenda ditės pinė katėr ose mė shumė filxhanė kafe, janė pėr 20% mė pak tė rrezikuara qė tė pėsojnė goditje nė tru, nė krahasim me fermat tė cilat pinė vetėm njė filxhan kafe nė muaj.

Veprimi pozitiv i kafesė ėshtė vėrejtur te femrat tė cilat nuk e pinin duhan. Ndėrsa pėrveē duhanit, edhe shtypja e lartė e gjakut dhe niveli i lartė i kolesterolit zvogėlojnė ndikimin dobiprurės tė kafesė.