Receta Gatimi

Petro Marko


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14

  Petro Marko

  Petro Marko
  APOLOGJIA IME
  (JETES)
  ...Marrezi, turp turp dhe
  mekate
  per jeten e terbuar
  se kur me ndal, o gjenerate,
  qe vuan rruges ndonje nate,
  me merr per te denuar
  dhe, me nje ze qe vret,
  ngahera me pyet:
  -Ku linde, o i ri?
  -O jete, linda ne shkreti!
  -Ku rron dhe ku vete,
  ne c'dhera e ne c'dete?!
  -Cudi! C'kerkon prej meje ti
  dhe si, o jete, pyet,
  kurse ne varferi
  me hodhe kur me gjete
  te lindur nga skelete
  pa drite, pa liri?
  -Njeri!
  Nga vete, as me thua?
  -S'e di! Jo, Nuk e di!
  Po lerme, o jete, c'ke me
  mua?
  -Dua ta di, po dua!
  -Atehere, jete e krisur,
  per mua mos pyet
  se qysh ne n'agim kam nisur
  te shkel si skllav i shkrete
  mbi gjurma shprese drite...
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  -O mekatar,
  as faliu ligjes sime,
  bindu i cmendur enderrtar,
  s'jeton me shqetesime!...
  -Mu thell' ne brendesire
  ku ndjenja rron e lire,
  ku dhembja dhemb e prekur
  nga ligja jote e fuqiplote,
  ne gjirin tim si hekur,
  si hekur e celik,
  qello,qello, o me kamxhik;
  pa frik' e pa meshire
  e pa pendim,
  se mu ne thellesire
  te shpirtit, ne nje kend,
  lindi nje shqetesim
  qe celi varrin tend...
  ***

 2. #2
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Tituj e veprave te Petro Marko:
  Hasta la vista (195
  Qyteti i fundit (1960)
  Njė emėr nė katėr rrugė
  "Ara nė mal" - roman
  Nata e Ustikės (1989)
  Shpella e piratėve- roman
  Vepra autobiografike
  "Horizont" - roman
  Fantazma dhe plani 3+4
  Ēuka e shtegtarit
  Njė natė dhe dy agime
  "Stina e armėve" - roman
  "Halimi" - roman
  "Tregime" - tregime
  "Gazetari, mbreti e uria" - - roman
  "Retė dhe gurėt" - 2000
  Ultimatumi - 2002
  Tregime tė zgjedhura - 2003

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  KEMBEVE_Petro MARKO

  Ē'keni, o kėmb', qė kėmba-kėmbės
  po gjurmoni lot e lodhje?
  A s'u ngopėt duke ecur
  nėpėr shtigjet e sė nesmes?
  Ku e shpini n'ato ndodhje
  t'ashpra kurmin qė ka ngecur
  pėrmbi ju o kėrcitharė?
  -Po drejtohemi nė varr!...


  DESHPERIM!_Petro MARKO

  Tėrė brenga bredhėrin
  shpirtkėputur nėpėr rrugė,
  zėr' i tij mė s'psherėtin
  se nė syt' ku dergjet muga
  lot i heshtur, lot i ngrohtė
  rrokulliset me pėrtim
  mes fytyrės djersėftohtė
  duke shkruar: dėshpėrim!...

  VETVETES_Petro MARKO

  Gėlltite dhimbjen me pahir
  nė thellėsinė tėnde!
  Vėrtite brenda pa mėshirė
  dhe qesh si njė ēapkėne!

  Shterroi jeta, s'ka mė lot
  as ėndrra, as pėrralla,
  eja nė vete, dehu sot
  me zemrat e gjalla!......

  TUNGJATJETA SHQIPERI_Petro MARKO

  Tungjatjeta Shqipėri, Nėnė e fisit mirėpritės
  pėr ata qė tė nderojnė.
  Tungjatjeta Shqipėri, Nėnė e fisit kryengritės
  pėr ata qė tė lakmojnė!

  Ti je Besa, bujaria, Nėnė e fisit legjendar
  pėr ata qė tė nderojnė.
  Ti hakmarrja, burrėria, Nėnė e fisit zemėrzjarr
  pėr ata qė tė shkelmojnė!

  Ti o Nėnė, tėrė jetėn sa kujtohet historia,
  theve prangat qė tė hodhi shkelėsi dhe barbaria!
  Fryma jote, jeta jote, zemra jote ėshtė Liria!
  Dhe kur bota ballkanike ra nė zi, nė robėri,
  viset e tua kreshnike nuk i shkeli dot njeri.
  Bijtė e tu sorkadhe mali, rritur erėrash pėr trima,
  suleshin mbi invazorėt, si nė malet vetėtima.

  Ti me shekuj dhe kushtrimin pėr ēlirimin e Ballkanit.
  Ti me gjakun e arbėreshit skuqe jetėn e tiranit,
  shkele ligjet e sulltanit, ngrite zėrin pėr Liri,
  dhe me gaz djemtė tė kėndonin "Tungjatjeta Shqipėri!"

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dy fjale per Petro Markon
  Nga kuklla nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-05-2008, 10:38 AM