Facebook nė mėnyrė formale ka ndarė stokun e saj nė njė raport prej 5 me 1 nė ditėn e premte, nė njė lėvizje tė dizajnuar pėr tė mbajtur tė ultė ēmimin e aksioneve individuale, pasi qė kėrkesa nė tregjet sekondare pėr kompaninė private Facebook ėshtė duke u rritur.

“Arsyeja ėshtė se stoku ėshtė rritur dukshėm qysh prej ndarjes sė fundit, dhe kjo na lejon qė tė sjellim njė bashkėsi tė ngjashme tė ēmimeve sikurse kompanitė tjera private” tha zėdhėnėsi i Facebook Jony Thaw pėr CNET. “Kjo na lejon qė t’i epim secilit grante mė tė mėdha tė njėsive tė stokut pa rritur dallimet mes aksionarėve”.

Nė gjashtė vitet e Facebook, kjo ėshtė hera e tretė qė kompania ka bėrė njė ndarje tė aksioneve tė saja, pas ndarjes 4 me 1 nė korrik tė vitit 2007 dhe tė njė ndarjeje tjetėr nė tetor tė vitit 2007. Ndarja e aksioneve nuk ėshtė njė praktikė e pazakonshme, duke konsideruar se kur ēmimet individuale tė aksioneve rriten shumė kjo mund tė limitojė rritjen e tyre. Njė ēmim mė i ultė i aksioneve mund tė bėjė stokun mė tė lehtė pėr tu qasur edhe nga investitorėt mė tė vegjėl.

Kompania gjithashtu ka modifikuar strukturėn e saj tė stokut gjatė vitit tė kaluar, me njė sistem tė fuqishėm me klasa tė dyfishta, qė ishte njė lėvizje qė u quajt si njė tentim pėr tu pėrgatitur para daljes publike. Njė raport kėtė verė sugjeroi se njė IPO (apo futje nė burs) nuk do tė ndodhė deri nė vitin e ardhshėm, dhe raporti nga Reuters ditėn e premte shtoi edhe njė vit, duke sugjeruar se Facebook nuk do tė paraqitet nė bursė para vitit 2012. /pcworld.al